او از ویروس کرونا بهبود پیدا کرد و حالا اهدای پلاسمایش می‌تواند زندگی دیگران را نجات دهد

مهدی غلامی
او از ویروس کرونا بهبود پیدا کرد و حالا اهدای پلاسمایش می‌تواند زندگی دیگران را نجات دهد

نویسنده: هولی سیلورمن – سی‌ان‌ان

مترجم: مهدی غلامی

یک مرد کالیفرنیایی که به ویروس کرونا مبتلا شده و اکنون بهبود یافته است، پلاسمایش را اهدا کرده تا به دیگران در مبارزه با این ویروس مرگ‌بار بالقوه، کمک کند. ششم مارچ بود که جیسون گارسیا متوجه سرفه‌ی ملایم و برخی گرفتگی‌ها در بینی و گلویش شد. این مهندس ۳۶ساله‌ی هوافضا که اهل اسکوندیدوی کالیفرنیا است، خیلی به آن فکر نمی‌کرد؛ اما سپس زمانی که در یک سفر کاری بود، متوجه شد دچار سردردی شده که به همراه سرفه‌اش پدیدار شده بود. طی یک روز، او تب و بدن دردی نیز داشت که می‌رفت و می‌آمد. سپس تجربه‌ی تنگی نفس پیدا شد. گارسیا به پزشکش تماس گرفت و بر پایه‌ی نشانه‌هایی که داشت، به او گفته شد تا به بیمارستان برود و آزمایش ویروس کرونا بدهد.

نتیجه‌ی آزمایش مثبت بود

او را به خانه فرستادند و روز چهاردهم مارچ تماسی دریافت کرد که به او از مثبت بودن آزمایشش خبر داده شد. گارسیا گفت: «به من گفتند در انزوا باشم. من هم همین کار را کردم.» او نزدیک به ده روز را در خانه سپری کرد و تنها به دفتر و مهمان‌خانه‌اش محدود شده بود. او از همسرش که سرباز کنونی نیروی زیر دریایی است و دختر یازده ماهه‌اش دور بود. در دهم مارچ شروع به خوب‌تر شدن کرد و گفت که خودش را «عاری از نشانه‌ها» می‌دانست.

او نامه‌ای از شهرستان سن دیگو دریافت کرد که به او گفته بود می‌تواند با خیالی راحت از انزوا بیرون بیاید و در ۲۳ مارچ دوباره به جهان پیوست. گارسیا گفت هر چند قرار بوده که تنها پس از ۷۲ ساعت بدون هیچ نشانه از قرنطینه بیرون شود؛ اما می‌خواست که محتاط‌تر باشد. او گفت: «تصمیم گرفتم پنج روز دیگر هم صبر کنم تا در امان بمانم.»

پیروزی در برابر ویروس

برای تجلیل از بهبودی، او مطلبی در یک رسانه‌ی اجتماعی نشر کرد تا به دوستانش خبر بدهد که به ویروس کرونا مبتلا شده بود و اکنون بهتر است. گارسیا گفت که نوشته بود: «در برابر این ویروس مرگ‌بار پیروز شدم. من جنگ در برابر کووید-۱۹ را بردم.» در عین زمان، مقام‌های بهداشتی در بیمارستان سینت جوزف در شهرستان اورنجِ کالیفرنیا نیز با استفاده از یک رسانه‌ی اجتماعی گفتند که به دنبال کسی استند که ویروس کرونا داشته و اکنون بهبود یافته باشد تا به یک درمان آزمایشی برای نجات بالقوه‌ی یک بیمار دیگرِ مبتلا به ویروس کرونا، کمک کند. او گفت، دوستی که هر دو مطلب را در آن رسانه‌ی اجتماعی دیده بود، به آن‌ها خبر داد و تنها چند روز پس از پایان قرنطینه‌ی گارسیا، بیمارستان به او زنگ زد.

اهدایی که به طور بالقوه‌ای نجات‌بخش زندگی بود

گارسیا گفت که آن‌ها از او تقاضای اهدای پلاسما کردند تا به یکی از بیماران ویروس کرونا داده شود که در وضعیت بسیار وخیمی بود و دیگر روش‌های درمانی، بر او بی‌تأثیر بود. او پذیرفت. گارسیا گفت: «این می‌تواند برای کسی که قادر به مبارزه با این بیماری نیست، فرصتی برای نجات زندگی باشد.» وندی اسکوبدو، رئیس بخش پرستاری خدمات کلیه‌ای در بیمارستان سینت جوزف در ویدئویی که توسط بیمارستان تهیه شده بود، گفت که اهدای پلاسما به بیمار کنونی ویروس کرونا اجازه می‌دهد تا از گارسیا که بهبود یافته است، آنتی‌بادی دریافت کند و در مبارزه با این بیماری، کمک بگیرد.

در اول آپریل، گارسیا پلاسمایش را برای یک انتقال آزمایشی به بدن سه بیمار، اهدا کرد. تا روز یک‌شنبه، او گفت که پزشکان به او گفته اند تمام پلاسمایش اهدا شده است. گارسیا گفت که پزشکان به او گفته اند، بیماری که در بدترین شرایط به سر می‌برد، وضعیت بهتری دارد. سخن‌گوی آن بیمارستان، در آخرین ساعت‌های روز یک‌شنبه در ایمیلی به سی‌ان‌ان گفت که برخی از داروها دیگر به آن بیمار داده نمی‌شود، به لحاظ رسیدن آکسیژن تندرست‌تر شده و روز به روز بهتر می‌شود.

گارسیا توضیح داد: «زمانی که بیماری‌ام تشخیص داده شد، احساس وحشت و ترس از این که نتیجه‌ی آزمایشم مثبت بوده، در پایان منجر به نجات زندگی یک نفر دیگر شد. گر چه گارسیا نمی‌داند که چگونه به این ویروس مبتلا شده بود؛ اما از این که ممکن است به درمانی برای این بیماری تا آماده شدن یک واکسین برای آن، کمک کند، خوشحال است. او گفت: «اگر این کار نتیجه بدهد، فرصت فوق‌العاده‌ای برای مردم خواهد بود تا از غم و اندوه یک عده‌ی دیگر جلوگیری کرده و در مبارزه‌‌ای برای زندگی‌شان، بجنگند.»