تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۱ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۱ درصد کاهش یافته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نشر گزارشی اعلام کرده است که تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با زمان مشابه آن در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش که روز سه‌شنبه (۲۴ سرطان)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، در نتیجه‌ی ۸۸۰ رویداد مختلف امنیتی، ۱۲۱۳ غیرنظامی جان باخته اند و ۱۷۴۴ نفر دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، به گونه‌ی میانگین، هر روز ۱۶ غیرنظامی قربانی شده اند.

در این گزارش، آمده است که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی‌، ۱۲۶ زن جان باخته اند و ۱۷۱ زن دیگر زخمی شده اند. هم‌چنان، در این مدت، ۲۲۵ کودک جان باخته اند و ۴۰۵ کودک دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که از مجموع تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴۸٫۵ درصد آن توسط گروه طالبان، ۲۶٫۷ درصد توسط عاملان نامعلوم، ۱۵٫۵ درصد توسط نیروهای حکومتی، ۶٫۳ درصد توسط گروه داعش و ۲٫۳ درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است و متباقی ‌تلفات، در نتیجه‌ی انداخت راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت‌های کنر، کندهار، پکتیا و خوست‌ بوده است.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، نشان می‌دهد که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی‌، ۳۱ درصد کل تلفات غیرنظامیان را ترور و قتل‌های هدف‌مند تشکیل می‌دهد. در این مدت، در مجموع  ۹۴۵ غیرنظامی قربانی ترورهای سیستماتیک و هدف‌مند شده‌اند‌ که از آن جمله ۵۳۳ نفر جان‌ باخته اند و ۴۱۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، در جریان این مدت، در نتیجه‌ی انفجار ماین‌های کنار جاده، ماین‌های مغناطیسی و ماین‌های خودساخته یا موتر بمب‌گذاری‌شده، مجموعاً ۷۶۶ نفر قربانی شده‌اند‌ که از این میان، ۲۵۹ نفر جان باخته اند و ۵۰۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

در گزارش آمده است که در این مدت، ۱۲٫۷ درصد کل تلفات غیرنظامیان را حملات راکتی و استفاده از سلاح‌های ثقیله تشکیل می‌دهد.‌ در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی‌، مجموعاً ۳۷۸ غیرنظامی در نتیجه‌ی حملات راکتی قربانی شده‌اند‌ که شامل ۱۱۷ کشته و ۲۶۱ زخمی می‌شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، ‌تلفات ناشی از حملات انتحاری ۱۰۹ درصد افزایش یافته است. مسؤولیت بیش‌ترین تلفات ناشی از این تاکتیک، به گروه داعش نسبت داده شده است. در نتیجه‌ی این حملات، ۱۱۰ نفر جان باخته اند و ۲۳۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، نشان می‌دهد‌ که در جنگ‌های زمینی میان نیروهای حکومتی و مخالفان مسلح دولت، ۲۴۵ تن زخمی و ۸۲ تن جان باخته‌اند.

بر اساس این گزارش، در نیمه‌ی نخست سال جاری میلادی‌، در نتیجه‌ی حملات هوایی‌، ۱۰۸ غیرنظامی جان باخته اند و ۸۱ نفر دیگر زخمی شده اند. هم‌چنان در این مدت، تلفات ناشی از عملیات شبانه‌ نیز ۹۰ درصد کاهش یافته است؛ طوری که ۴ غیرنظامی جان باخته اند و ۱ نفر دیگر زخمی شده است.

در بخش دیگری از این گزارش، آمده است که در جریان شش ماه نخست سال جاری میلادی، خبرنگاران نیز از تعرض مصؤون نمانده و ۵۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران، شامل قتل، ‌جراحت، لت‌‌وکوب، ربوده شدن، بازداشت، تهدید و توهین‌ ‌ثبت شده است. در این مدت، ۴ خبرنگار کشته شده اند و ۱۰ نفر دیگر زخم برداشته اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از تمام طرف‌های درگیر خواسته است تا به رعایت اصول حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی‌، توجه جدی ‌داشته باشند و به آن‌ها ‌احترام بگذارند. این کمیسیون، هم‌چنان از دولت افغانستان و گروه طالبان، خواسته تا با در نظرداشت عدالت و تضمین حمایت از حقوق بشری شهروندان، گفت‌وگوهای میان‌‌افغانی را آغاز ‌و هرچه زودتر آتش‌بس کامل ‌برقرار‌ کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x