کرونا در افغانستان؛ اعلام درماندگی حکومت از آزمایش همه‌ی موارد مشکوک

علی شیر شهیر
کرونا در افغانستان؛ اعلام درماندگی حکومت از آزمایش همه‌ی موارد مشکوک

با گذشت ۵۰ روز از ثبت نخستین واقعه‌ی مثبت ویروس کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه‌ی این کشور، امروز سه‌شنبه اعلام کرد که به دلیل محدود بودن ظرفیت در این وزارت، روش آزمایش افراد مشکوک، کلینیکی می‌شود.

بر اساس آمارهای این وزارت، تا کنون ۷۱۴ شهروند افغانستان در ۲۷ ولایت به کوید-۱۹ مبتلا شده ‌اند. ولایت‌های هرات با ۲۸۴ تن، کابل با ۱۷۸ نفر و کندهار نیز با ۹۰ نفر به ترتیب بیش‌ترین افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. هم‌چنان تا کنون ۴۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان بهبود یافته و ۲۳ نفر دیگر جان داده ‌اند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی افغانستان، امروز سه‌شنبه در مراسم افتتاح نخستین کارخانه‌ی تولید ماسک و لباس محافظتی در کابل، گفت که این وزارت نمی‌تواند تمام موارد مشکوک را آزمایش کند. به گفته‌ی او، وزارت صحت وسائل و امکانات کافی دارد؛ اما ظرفیت آزمایش بیش‌تر از یک هزار تن را در یک روز ندارد.

آقای فیروز می‌گوید که آن‌ها روی ساختن یک «معیار صحی» کار می‌کنند که مشخص شود، پس از این، چه کسانی آزمایش شود و چه کسانی نشود.

وزیر صحت عامه‌ی افغانستان گفت: «حرف صریح ما این است که تست نباید به مُد تبدیل شود. آزمایش حتا در کشورهای پیش‌رفته برای همه ناممکن است. به گونه‌ی مثال کشورهای اسپانیا و ایتالیا با افزایش موارد مشکوک، تشخیص کلینیکی می‌کنند؛ افرادی که علایم کرونا داشته باشند، کرونامثبت می‌گویند.»

مقام‌های وزارت صحت عامه‌ی افغانستان تأکید دارند که به دلیل محدود بودن ظرفیت، افرادی که فکر می‌کنند علایم کرونا دارند باید در خانه، خود را قرنطین کنند و بگذارند شفاخانه و پزشکان در خدمت کسانی باشند که وضعیت وخیم‌تری دارد و به مشکل تنفسی و بیماری جانبی دچار استند.

اختصاص قبرستان برای مرگ کتله‌ای

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان می‌گوید، با آن که تا کنون آمار جان‌باختگان ویروس کرونا در این کشور کم است؛ اما این وزارت در هم‌کاری با شهرداری کابل، مکان‌هایی را برای دفن قربانیان این ویروس در نظر گرفته است.

وزیر صحت امروز سه‌شنبه گفت: «دعای ما این است که انشاالله به آن مرحله نرسیم؛ اما ما پیش‌بین استیم و برای مرگ کتله‌ای که در کشورهای دیگر رخ داده، آمادگی کامل داریم؛ وسائلی برای دفن جان‌باختگان که توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده، کلورین، سیستم امبولانس و انتقال اجساد و هم‌چنان قبرستان در ساحات مختلف در نظر گرفته شده است.»

افزایش امتیازات کارمندان صحی

با افزایش واقعات کوید-۱۹ در افغانستان، وزارت صحت عامه‌ی این کشور می‌گوید که کارمندان بیش‌ترِ صحی در مراکز آزمایش‌گاه‌های کوید-۱۹ استخدام خواهند شد و هم‌چنان امتیازهای آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

استخدام مشاوران روانی برای روحیه دادن به بیماران، کاهش ساعات کاری کارمندان بهداشتی و افزایش مراکز بهداشتی، از دیگر برنامه‌هایی است که به گفته‌ی وزیر صحت، این نهاد برای مبارزه با کرونا روی دست گرفته است.

وزارت صحت هم‌چنان اعلام کرد که سر از فردا چهارشنه یک مرکز جدید تجرید در قصر دارالامان کابل آغاز به کار خواهد کرد.

افتتاح نخستین کارخانه‌ی تولید ماسک و لباس محافظتی

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان امروز سه‌شنبه در هم‌کاری با سکتور خصوصی، نخستین کارخانه‌ی تولید ماسک و لباس محافظتی در برابر ویروس کرونا را افتتاح کرد.

وزیر صحت گفت که قرار است در این کارخانه دست‌کم ۳۰۰ هزار و حداکثر ۵۰۰ هزار کیت شامل لباس و ماسک تولید شود.

برای حکومت افغانستان قیمت هر بسته‌ی تولیدشده در این کارخانه ۵ دالر برآورد شده است.

آقای فیروز می‌گوید با تولیدات این کارخانه، دولت افغانستان می‌تواند تا ۵۰ میلیون دالر ذخیره کند که بودجه‌ی خرید همین اجناس از خارج می‌شد. به گفته‌ی او، حالا از این بودجه‌ی ذخیره‌شده می‌توان در کمک به فقرا و خدمات بهداشتی دیگر استفاده کرد.

وزیر بهداشت همچنین گفت آن‌ها در برنامه دارند که تولیدات مواد ضدعفونی‌کننده را نیز در داخل این کشور آغاز کنند. حکومت می‌گوید در تلاش استند تا تولیدات مواد بهداشتی در داخل این کشور با معیارهای بین‎المللی صورت بگیرد.

پیش از این، سازمان بهداشت جهانی، ۱۰ هزار کیت محافظتی و ۱۲ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا را به افغانستان کمک کرد. امارات متحده‌ی عربی و چین هم‌چنان محموله‌های طبی برای تشخیص و مبارزه با ویروس کرونا به افغانستان کمک کرده ‌اند.

خوش‌بینی از کاهش مبتلایان در هرات

مقام‌های وزارت صحت عامه‌ی افغانستان با ابراز خرسندی تأکید دارند که واقعات مثبت در ولایت هرات در چند روز اخیر، کاهش یافته است. به گفته‌ی آن‌ها هم‌چنان بیش‌ترین بیماران کوید-۱۹ در این ولایت، صحت‌یاب شده اند.

پیش از این مسؤولان ریاست صحت عامه‌ی هرات نیز به روزنامه‌ی صبح کابل تأیید کرده بودند که وضعیت حدود ۹۰ درصد از بیماران ویروس کرونا در این ولایت، قناعت‌بخش است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، امروز سه‌شنبه در کابل گفت: «خبر خوش این است که تعداد مبتلایان در هرات رو به کاهش است و در ۲۴ ساعت گذشته در این ولایت تنها ما ۴ واقعه‌ی مثبت داشته ایم.»