فرمانده‌ی پولیس هرات: جرایم جنایی را ۳۶ درصد کاهش داده‌ایم

محمد رحیم ملک‌زی
فرمانده‌ی پولیس هرات: جرایم جنایی را ۳۶ درصد کاهش داده‌ایم

ولایت هرات، در یکی دو سال گذشته از ولایت‌های بوده که گراف جرایم جنایی در آن بالا بوده است و هر از گاهی، گروه‌های مسلح غیر مسؤول و هراس‌افگنان طالب، دست به فعالیت‌های جرمی و هراس‌افگنی می‌زنند.

این ولایت به دلیل ناامنی و هم مرز بودن با کشورهای هم‌سایه، بستر مناسبی برای انجام فعالیت‌های تروریستی است.

با این حال، مسؤولان امنیتی در این ولایت می‌گویند که جرایم جنایی در هرات نسبت به سال گذشته، کاهش چشم‌گیری داشته است.

عبیدالله نورزی، فرمانده‌ی پولیس هرات، در یک گفت‌وگوی اختصاصی به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در سال جاری، موارد جرمی و جنایی در این ولایت، نسبت به سال گذشته در همین زمان، ۳۶ درصد کاهش یافته است.

آقای نورزی گفت که فرماندهی پولیس هرات، در هم‌کاری نزدیک با باشندگان این ولایت توانسته است، گراف جرایم جنایی را کاهش دهند. او افزود، ارزیابی‌های که از سوی بخش‌های جنایی، تروریزم و استخباراتی انجام شده، نشان‌دهنده‌ی کاهش موارد جرمی در این ولایت، بوده است.

هرچند باشندگان هرات، از افزایش جرایم جنایی در سطح شهر و غفلت منسوبین پولیس در این ولایت شاکی اند؛ اما فرمانده‌ی پولیس هرات می‌گوید، درحال حاضر هیچ نوع شکایتی از رویداد سرقت مسلحانه و باج‌گیری ازسوی پولیس وجود ندارد.

به گفته‌ی آقای نورزی، از زمانی که او به عنوان فرمانده پولیس هرات تعیین شده، تا کنون در هم‌کاری با مردم توانسته است، نزدیک به ۵۰۰ سارق مسلح را از سطح شهر بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

در همین حال، براساس معلومات فرماندهی پولیس هرات، ۳۲ تن از منسوبین پولیس که در مسیر شاه‌راه وظیفه اجرا می‌کردند و به شکلی در اخاذی‌ از مردم نقش داشتند نیز برکنار و به مراجع عدلی و قضایی معرفی شده اند.

فرمانده پولیس هرات، از تلاش جدی علیه فساد گفته و اطمنیان می‌دهد که برنامه‌های کلان برای نابودی شبکه‌های جرمی روی دست دارد.

هرچند پولیس هرات از تأمین امنیت و کاهش جرایم جنایی در این ولایت خبر می‎‌‎دهند؛ اما باشندگان هرات از کارکرد پولیس و نهادهای کشفی انتقاد دارند و می‌گویند که نیروهای پولیس در کنار این که از تأمین امنیت هرات عاجز اند، به انواع گوناگون از مردم باج‌گیری می‌کنند.

اسدالله تیموری، یکی از باشندگان هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که امنیت در داخل شهر به صورت درست تأمین نیست، زیرا نیمی از ولسوالی‌های هرات به دست طالبان مسلح قرار دارد.

به گفته‌ای این باشنده هرات : «تنها مراکز ولسوالی‌ها در اختیار دولت است، ۹۰ درصد راه‌های مواصلاتی به روی پولیس مسدود است. گراف جرایم جنایی به مراتب بالا رفته، دولت توانایی فرستادن مجرمین به زندان را ندارد.»

در همین حال، غلام حبیب هاشم، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، شکایت‌ها واسنادی که به شورای ولایتی رسیده، نشان می‌دهد که مردم درسطح شهر احساس امنیت ندارند و سرقت‌های مسلحانه و تهدیدهای امنیتی باعث برهم خوردن آرامش مردم شده است.

او در این مورد گفت: «ما نباید ازحقیقت چشم‌پوشی کنیم، در روز روشن موارد سرقت‌های مسلحانه درشهر صورت می‌گیرد و بارها دزدان مسلح با تهدید اسلحه‌ی دست داشته‌ شان اموال دکان‎ها را در سطح شهر غارت کرده اند.»

آقای هاشمی می‌افزاید که نیروهای کشفی، خیلی ضعیف عمل می‌کنند و این سبب شده تا نا امنی درسطح شهر افزایش یابد. به گفته‌ی این عضو شورای ولایتی، در ولسوالی‌های هرات که مردم نیاز به کمک دارند؛ اما به دلیل مسدود بودن راه های مواصلاتی ازکمک محروم اند.

او تأکید می‌کند که رهبری نیروهای امنیتی هرات در صورت کمبود تشکیلات پولیس، باید از مرکز درخواست تشکیلات بیشتر کند تا مشکل امنیتی رفع شود.

با آنکه  فرماندهی پولیس هرات ادعا می‌کند که موارد جرایم جنایی به صفر رسیده؛ اما عبدالقادر کامل، آگاه مسایل سیاسی در هرات می‌گوید که گراف جرایم جنایی ممکن نیست درکوتاه مدت به صفر برسد.

 آقای کامل، گفت تا زمانی که منابع فراهم‌سازی ناامنی شناسایی و از بین نرود هیچ فردی این ادعا را نمی‌تواند که گراف جرایم جنایی به صفر نزدیک شده است.

به گفته‌ی این آگاه مسایل سیاسی، جرایم جنایی در ولایت هرات همواره در بالاترین سطح در کشور بوده و ممکن است این گراف پایین و بالا شود.

با این همه، کم‌بود پولیس مسلکی، عدم توجه برای ارتقا ظرفیت و توان‌مندی نیروهای کشفی، موجودیت مافیای غصب زمین، فساد و مداخله‌ی کشورهای بیرونی از مواردی است که گفته می‌شود سبب ناامنی و افزایش جرایم جنایی در هرات شده است.