تجاوز و تظاهرات، پای هیأت حکومت را به جاغوری کشاند

عبدالرازق اختیاربیگ
تجاوز و تظاهرات، پای هیأت حکومت را به جاغوری کشاند

شورای امنیت ملی، امروز سه‌شنبه (۹ثور)، اعلام کرده است که هیأتی به منظور بررسی ادعای تجاوز جنسی توسط دو سرباز پولیس به دو زن، به ولسوالی جاغوری، ولایت غزنی فرستاده شده است.

این نهاد تأکید کرده است که ‎این هیأت، موظف شده تا ادعای تجاوز جنسی را به گونه‌ی دقیق و همه‌جانبه بررسی کرده و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

این هیأت پس از اعتراض باشندگان ولسوالی جاغوری به دلیل تجاوز دو سرباز پولیس به دو زن، به آن ولسوالی رفته است.

اخیرا شماری از باشندگان ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، ادعا کرده اند، دو نفر از محافظان فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی این ولسوالی، ناوقت روز یک‌شنبه (۷ثور)، بر دو زن شوهردار تجاوز جنسی کرده اند.

به دنبال وقوع این رویداد، شماری از باشندگان این ولسوالی، یک‌شنبه شب (۷ ثور)، و روز دوشنبه (۸ ثور)، در برابر ساختمان ولسوالی جاغوری و فرماندهی پولیس این ولسوالی دست به تظاهرات زدند. سرانجام این تظاهرات، به خشونت کشیده شده و به دنبال تیراندازی پولیس، یک معترض جان باخت و نه نفر دیگر زخمی شدند.

تظاهرات چرا به خشونت کشیده شد؟

عبدالخالق پویا، یک تن از باشندگان ولسوالی جاغوری که در تظاهرات روز گذشته حضور داشته است، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید، ساعتی پس از این که این دو سرباز بالای دو خانم شوهردار تجاوز جنسی کردند، مردم در جلو دروازه‌ی فرماندهی پولیس گردهم آمدند و خواستار مجازات این دو فرد شدند؛ اما به گفته‌ی او، سربازان این اجازه را به مردم محل ندادند.

پویا، یک تن دیگر از اشتراک‌کنندگان در تظاهرات دوشنبه در جاغوری، می‌گوید که فرمانده‌ی پولیس و آمرجنایی جاغوری، به دنبال گردهم‌آیی مردم در بیرون ساختمان قومندانی، از ساحه فرار کرده اند.

او گفت، پس از آن که مردم از دیدن فرماندهی پولیس و آمر جنایی ناامید شدند، به مقام ولسوالی رفتند، تا این مسأله را با وساطت ولسوال حل کنند. « مردم می‌خواستند که با ولسوالی مستقیم صحبت کنند؛ اما خود ولسوال هم متواری شده بود.»

ظاهرا تجمع مردم در شب نخست به دلیل تاریکی هوا پایان یافت؛ اما صبح روز گذشته، مردم افزون بر این که خواستار مجازات فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی ولسوالی جاغوری شدند، هم‌چنان با راه‌اندازی تظاهرات، خواستار برکناری خان‌علی رادمند، ولسوال این ولسوالی شدند.

عبدالخالق می‌گوید، تبانی ولسوال با شماری از موسفیدان برای تبرئه کردن خودش، سبب افزایش خشم تظاهرات‌کنندگان شد و مردم  با انداختن سنگ، شیشه‌های مسجد ولسوالی را شکستند؛ اما از آن‌طرف محافظان ولسوال به دستور او بالای مردم شلیک کردند.

هم‌زمان با تظاهرات روز گذشته در جاغوری و خواست برکناری ولسوال آن از سوی مردم؛ خان‌علی رادمند، ولسوال جاغوری به روزنامه‌ی صبح کابل گفت : «یک تعداد افراد مغرض، افراد بی‌بندوبار که هیچ نوع مسؤولیتی نداشتند، دنبال مقاصد شخصی خود بودند، آشوب بر پا کردند.»

با این همه، به دستور والی غزنی، وظیفه‌ی آقای رادمند نیز تا ختم بررسی هیأتی که از کابل و غزنی به ولسوالی جاغوری فرستاده شده، به حالت تعلیق درآمده است.

بازداشت فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی جاغوری از ولسوالی ناهور  

پس از آن که تنش‌ها در ولسوالی جاغوری افزایش یافت و وزارت داخله، دستور برکناری فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی این ولسوالی را صادر کرد، گفته می‌شود که فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی همراه با چهار تن از سربازان شان از این ولسوالی فرار کرده اند.

حسن‌رضا یوسفی، عضو شورای ولایتی غزنی و عضو هیأتی که از سوی مقام محلی غزنی به جاغوری رفته، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که فرمانده‌ی پولیس و آمر جنایی این ولسوالی که متواری بودند، شب گذشته از سوی پولیس ولسوالی ناهور بازداشت شده اند.

آقای یوسفی هم‌چنان گفت که تنش‌ها در حال حاضر کاهش یافته و هیأت مقام ولایت غزنی با هیأتی که از سوی حکومت مرکزی توظیف شده، تلاش می‌کنند هر چه زودتر مشکلات پیش آمده را حل و عاملان آن به پنجه‌ی قانون بسپارند.