سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها در شمال-شرق افغانستان

محراب الدین ابراهیمی
سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها در شمال-شرق افغانستان

در جریان سه روز گذشته، چهار ولسوالی در ولایت‌هایی که در شمال-شرق افغانستان موقعیت دارند، پی هم به دست هراس‌افگنان طالب سقوط کرده و نیروهای امنیتی از آن عقب نشینی کرده ‌اند.

مسؤولان محلی و باشندگان این ولایت‌ها، از بی‌توجهی حکومت انتقاد می‌کنند و می‌افزایند که وضعیت شمار دیگری از ولسوالی‌ها نیز زیر تهدیدات بلند امنیتی قرار دارد.

مقام‌های محلی ولایت تخار، تأیید می‌کنند که ولسوالی‌های ینگی‌قلعه و درقد، در فاصله‌ی کمتر از ۱۰ ساعت به تصرف هراس‌افگنان طالب در آمده است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که نیروهای امنیتی از این ولسوالی‌ها به هدف جلوگیری از متضرر شدن غیر نظامیان عقب‌نشینی تاکتیکی کرده ‌اند.

او می‌افزاید که عملیات بازپس‌گیری این ولسوالی‌ها ادامه دارد.

اما؛ مردم نبود نیروهای کافی و مدیرست ناسالم نهادهای امنیتی را دلیل سقوط این ولسوالی‌ها می‌خوانند.

وفی‌الله رحمانی، رییس شورای ولایتی تخار، کمبود نیروهای امنیتی را دلیل سقوط این ولسوالی‌ها می‌خواند. آقای رحمانی می‌افزاید که ولسوالی‌های ماورای کوکچه از سال‌ها پیش نا امن شده است؛ اما به دلیل نبود نیروهای کافی و بی‌توجهی، با گذشت هر روز وضعیت در حال بدتر شدن است.

به گفته‌ی او، ولسوالی‌های دشت‌قلعه، خواجه بهاؤالدین و چاه‌آب نیز زیر تهدیدات امنیتی بلند قرار دارد و حتا بخش‌هایی از این ولسوالی‌ها نیز زیر اداره‌ی طالبان است.

او افزود که در صورت بازپس گرفته نشدن این ولسوالی‌ها، راه مواصلاتی ولسوالی‌های ماورای کوکچه مسدود می‌شود.

اما؛ ملک تاتار، فرمانده‌ی نیروهای خیزش مردمی ینگی‌قلعه، دلیل سقوط این ولسوالی‌ها را نبود مدیریت سالم و هماهنگی میان نیروهای امنیتی می‌خواند. او می‌گوید که هنگام سقوط این ولسوالی دو تولی نیروهای ارتش با داشتن ۱۰ تانک مجهز با دهشکه در کنار نیروهای پولیس حضور داشتند.

این فرمانده‌ی محلی که از سال‌های پیش بدینسو در برابر طالبان می‌جنگد، به این باور است، در شرایطی که نیروهای امنیتی تخار به سر می‌برند، احتمال سقوط سایر ولسوالی‌های ماورای کوکچه نیز می‌رود.

دو روز پیش از سقوط این ولسوالی، ولسوالی‌های دشت ارچی ولایت کندز و گذرگاه نور ولایت بغلان نیز به تصرف طالبان درآمده بود.

باشندگان ولسوالی گذرگاه نور می‌گویند که طالبان پس از تصرف ساختمان این ولسوالی، آنتن شبکه‌ی مخابراتی افغان بیسیم را به آتش کشیده و مقدار زیادی از تجهیزات نظامی را نیز به دست آورده اند.

در همین حال شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان نیز با تهدیدات فراوان امنیتی روبه‌رو است و نظامیان زیادی در دفاع از این شهر با طالبان درگیر استند.

منابع می‌گویند، طالبان با تصرف این ولسوالی پلان حمله بر ولسوالی همجوار فرنگ را دارند.

محمدصفدر محسنی، رییس شورای ولایتی بغلان، تأکید می‌کند که وضعیت در ولسوالی‌های تاله و برفک، نهرین، برکه، بغلان مرکزی و دوشی نگران کننده است و تمامی نیروهای امنیتی همراه با نیروهای مردمی در دفاع از شهر پلخمری مصروف استند.

ولایت‌های شمال-شرقی کشور در جریان سال‌های اخیر به شدت ناامن شده است.