«چه سخت نعره می‌زند، گلوی سرزمین من!»

اسماعیل لعلی
«چه سخت نعره می‌زند، گلوی سرزمین من!»

«الله اکبر!» صدایی بود که دوشنبه‌شب -۱۱ اسد-، در فضای شهر هرات می‌پیچید. شماری از باشندگان هرات، با فریاد «الله‌اکبر»، حمایت شان را از نیروهای دفاعی – امنیتی‌ای که در این روزها از شهر هرات در برابر جنگ‌جویان طالب دفاع می‌کنند، اعلام کردند.

در چند هفته‌ی گذشته، جنگ‌جویان طالب، پس از سقوط شماری از ولسوالی‌های هرات، تا نزدیکی دروازه‌های مرکز این ولایت پیش‌روی کردند؛ اما نیروهای دفاعی – امنیتی و خیزش‌های مردمی به رهبری اسماعیل‌خان، فرمانده‌ی پیشین جهادی، نگذاشتند که آن‌ها، شهر هرات را به میدان تاخت‌وتازشان مبدل کنند.

منابع محلی در ولایت هرات، می‌گویند که درگیری میان نیروهای ارتش و جنگ‌جویان طالب در نوارمرزی این شهر، ادامه دارد و بخش عمده‌ای از مقاومت‌گران، در برابر حمله‌های طالبان را نیروهای خیزش مردمی و باشندگان این ولایت تشکیل می‌دهند. شماری از باشندگان محل که در میدان نبرد حضور ندارند، شب‌هنگام، در بام خانه‌های‌شان برآمده و با فریاد «الله‌اکبر!»، نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی را هم‌راهی کردند. این حرکت باشندگان هرات، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. برخی از چهره‌های سیاسی، نمایندگان مردم، کنش‌گران و کاربران شبکه‌های اجتماعی، در فضای مجازی با باشندگان ولایت هرات هم‌صدا شدند.

چهره‌های سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی، می‌گویند که مردم هرات با «نعره‌ی تکبیر» انزجار و نفرت‌شان را نسبت به طالبان و حامیان این گروه، ابراز کرده اند.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است: «امروز هراتیان با فریاد نعره‌ی تکبیر، انزجار و نفرت خویش را نسبت به طالب – حامیان طالب و تزویرگرایان دین، به نمایش گذاشتند.» صالح در ادامه نوشته است که منتظر چنین روزی بوده است. «گلویم را بغض بی‌تعریف گرفته است و می‌خواهم بال بکشم و با هراتیان بپیوندم و هم‌صدا شوم. الله‌اکبر، الله‌اکبر، الله‌اکبر.»

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان نیز، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که «الله‌اکبر»، خنجر تیزی بر گلوی دشمن است. «حراست و پاسداری از خاک وطن؛ اجر و سعادت بس عظیمی دارد و هزاران درود بر مبارزان هرات که با گفتن نعره‌ی الله‌اکبر، بر فرق دشمن خون‌خوار این خنجر تیز را می‌کشند.»

صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی، نوشته است که مقاومت این‌ روزهای مردم قهرمان و سلحشور هرات تحت زعامت و فرماندهی اسماعیل خان، قابل افتخار است. «مردم سلحشور هرات، با نعره‌های دشمن‌شکن الله‌اکبر، علیه دشمنان تاریک‌اندیش کشور، بار دیگر قیام حماسه آفرین و تاریخی ۲۴ حوت ۱۳۵۷ علیه اشغال‌گران سرخ را در اذهان تازه ساختند.»

اسماعیل‌ خان، رهبر خیزش‌های مردمی در هرات، یادداشت کوتاهی را زیر عنوان «چه سخت نعره می‌زند، گلوی سرزمین من!»، در برگه‌ی فیسبوکش نشر کرده و گفته است که حماسه‌ی باشندگان این شهر، قابل ستایش است. او، با نشر شعری از قهار عاصی، نوشته است که فرزندان سربلند هرات، بار دیگر چون کاج‌های قامت‌افراز، حماسه آفریدند و با «الله‌اکبر»، صدای آزادی‌خواهی را فریاد زدند و یوغ اسارت و بردگی را نه گفتند. «این ملت من است كه دستان خویش را/ بر گرد آفتاب كمربند كرده است/ این مشت‌های اوست كه می‌كوبد از یقین/ دروازه‌های بسته‌ی تردید قرن را»

شماری از نمایندگان مجلس، نیز هم‌صدایی‌شان را با هراتیان اعلام کرده اند. ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان، نوشته است: «نعره‌ی تکبیر هراتیان، دو پیام دارد؛ نخست این که انزجار و نفرت‌شان را از لشکر جهل و جنون پنجاب که بر عزت ما یورش آورده اند، بیان می‌کنند؛ دوم، هشداری است بر ملاها و مولوی‌های خودفروخته و پنجاب‌دوست که دست از جاده‌روبی و بسترسازی برای پنجابیان بردارند.»

شماری از کاربران و فعالان اجتماعی نیز، می‌گویند که تنها اتحاد و مقاومت می‌تواند طالبان را به زانو درآورد. امین کاوه، کاربر فیسبوک، نوشته است که این نعره‌ها، نعره‌های ستیز با طالب است. «مردم در دل شب، خشم‌، انزجار و نفرت‌شان را نسبت به طالبان بیان می‌کنند. ما ایستاده‌ایم چه با تفنگ و چه با قلم. طالب در مقابل ما شکست می‌خورد.»

اکنون درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالب، در مناطق اطراف شهر هرات ادامه دارد. یکی از سربازان کماندو، در پایین یادداشت اسماعیل خان، نوشته است: «من یکی از سربازان کماندو، باشنده‌ی اصلی کندهار می‌باشم که مدت دو روز است در هرات جهت نابودی پنجابیان آمده‌ام. این صدای الله‌اکبر تان، اشک ما کماندوها را جاری ساخت. خدا شاهد است، در خط نخست وقتی بچه‌ها تلفن را نشان دادند که از ما حمایت می‌کنید، همه گریان کردیم و در پل هاشمی، پنجابیان را به جهنم فرستادیم. برای ما تنها دعای تان کافیست.»