تلاش‌های بیهوده برای برگزاری جشن استقلال

سکینه امیری
تلاش‌های بیهوده برای برگزاری جشن استقلال

روز گذشته (۲۸ اسد)، روز استقلال افغانستان بود؛ روزی که قرار بود صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، با شکوه برگزار شود. برای برگزاری این جشن شش ماه پیش دارالانشایی تشکیل شد تا برای برگزاری جشن استقلال کار کند؛ اما از آن‌جایی که برگزاری این جشن همزمان با آغاز دروه‌ی‌ کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری در افغانستان بود، با مخالفت گسترده مواجه شد.

 مخالفان معتقد بودند که این جشن در واقع سازکار تبلیغاتی برای رییس‌جمهور است که با امکانات دولتی ترتیب شده‌است؛ اما با این حال، دولت افغانستان برای برگزاری جشن صد سالگی استقلال، بیش از ۳۸۴ میلیون افغانی اختصاص داد و به تمام نهاد‌های دولتی دستور داد که نمای شان را با تصویر اختصاصی صدمین سالروز استقلال افغانستان (بیرق‌های ملی این کشور و عکس‌های شاه امان‌الله خان)  مزین کنند.

این کارزار، در این جا خلاصه نشد و در سطح شهر و ملکیت‌های شخصی نیز رسید و لوح بسیاری از مغازه‌های سطح شهر کابل با تصویر اختصاصی صدمین سالروز استقلال افغانستان مزین شد.

در کنار این، چهار ترانه‌ی میهنی با هزینه‌ی بیش از ۲۰ میلیون افغانی و به مناسبت سالروز استقلال ساخته شد تا به شکوه جشن استقلال بی‌افزایند.

جشنی که قرار بود، دیروز  (۲۸ اسد)، با افتتاح قصر بازسازی‌‌شده‌ی دارالامان و سایر بناهای تاریخی بازسازی شده، از افغانستان شروع شود و در تمام سفارت‌خانه‌های افغانستان در سایر کشور‌ها، نیز جشن برگزار شود تا شأن افغانستان آشکار شود.

در کنار این و به مناسبت گرامی‌داشت از صدسالگی استرداد و استقلال افغانستان، برج خلیفه در دبی، برج ایفل در فرانسه و نمای موتور جستجوگر گوگل، با پرچم افغانستان برای یک روز مزین شود.

فیروز بشری، سخنگوی کمیسیون برگزاری صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که برج خلیفه در دبی، امشب با پرچم افغانستان مزین خواهد شد؛ اما ساعت دقیق آن تا کنون مشخص نیست.

آقای بشری در مورد تزیین برج ایفل نیز گفت که هزینه‌ی ان را نداشته و تا کنون نیز معلوم نیست که این برج پیشنهاد دولت افغانستان را می پذیرد یانه.

 این در حالی است که گوگل، صبح امروز دوشنبه (۲۸ اسد)، مطابق به برنامه‌ی از قبل تعین‌شده، لوگوی موتور جست‌وجوگر خود را به تصاویری از پرچم افغانستان تغییر داده است.

تبریک و تقبیح                   

همزمان با تغییر نمای موتر جستجوگر گوگل به مناسبت صدمن سالروز استقلال افغانستان، تدامچی یاماماتو، سرمنشی سازمان ملل، مایک پامپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا و جان، بس سفیر امریکا در افغانستان، سفارت المان در افغانستان، سفارت هالند و… ضمن تقبیح حادثه‌ی شنبه‌شب در سالن عروسی در غرب کابل، استقلال افغانستان را با نوشتن تویت در صفحه‌ی تویتر شان تبریک گفته ‌اند.

رییس‌جمهور اشرف غنی نیز روز گذشته به منظور جشن استقلال به قصر دارالامان رفت و سخنرانی کرد. او ضمن تبریکی استقلال کشور، گفت: «بدبختانه صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان تحت شعاع یک فاجعه قرار گرفت. هدف از تجلیل شأن‌دار این بود که برای نسل جوان عظمت افغانستان تداعی شود تا این نسل به خاک و تاریخ خود افتخار نماید.»

رییس‌جمهوری کشور، با اشاره به انفجار شب‌شنبه در جشن عروسی که منجر به جان باختن  ۶۳ تن و زخمی شدن ۱۸۰ تن شد، به مبارزه علیه فعالیت گروه داعش در افغانستان تأکید کرد و گفت که دولت لانه‌های این گروه را در تمامی نقاط کشور نابود می‌کند و انتقام خون شهدا را می‌گیرد.

استقلال خونین

روز گذشته (۲۸ اسد) روز استقلال افغانستان، جاده‌های شهر کابل و سایر بزرگ شهرهای افغانستان شاهد تدابیر جدی امنیتی است و نیروهای امنیتی افغان در احضارات درجه‌یک به سر می‌برند و پرچم‌های سه‌رنگ در جاده‌ها، بر سر مغازه‌ها و وسایط شهروندان در شهر کابل به چشم می‌خورد.

در کابل و شهرهای مهم دیگر، مراسم‌های پراکنده به مناسبت صدمین سالگرد استقلال در حالی برگزار شده که اندوه ناشی از انفجار خونین شنبه‌شب در مراسم عروسی در پایتخت، سایه‌ی سنگین خود را بر سر مردم گسترده است.

با این حال و  با آن که روز گذشته منابع حکومتی افغانستان اعلام کرده بودند که مراسم رسمی جشن استقلال و افتتاح قصر بازسازی شده‌ی دارالامان، به خاطر ارج‌گذاری به قربانیان انفجار در مراسم عروسی و بازماندگان داغ‌دار آنان به تعویق افتاده است؛ اما اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور، روز گذشته در قصر دارالامان استقلال را تبریک گفت و بعد از سخنرانی در این قصر، پای منار استقلال در محوطه‌ی وزارت دفاع، اکلیل گل گذاشت.

 بی‌بی‌سی نیز گزارش کرده است که رییس‌جمهور به منظور افتتاح قصر به آن‌جا رفته بوده است.

جشن استقلال کی برگزار می‌شود؟

آقای عید محمد، رییس مطبوعات اداره‌ی امور، در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در پی به تعویق افتادن جشن استقلال و افتتاح قصر دارالامان، برای برگزاری و اجرای برنامه‌های جشن استقلال و افتتاح قصر دارالامان تاریخی مشخص نشده است.

او، تأکید می‌کند که جشن استقلال و افتتاح قصر دارالامان و سایر بنا‌های تاریخی برگزار شود.

 روز گذشته (۲۸ اسد) جشن استقلال در بعضی از ولایات کشور برگزار شد؛ اما در یک تعداد از ولایات برگزار نشده است و مسؤولان برگزاری جشن استقلال نیز در مورد تاریخ دقیق برگزاری آن از دادن معلومات خوداری می‌کنند.

این در حالی است که در مراسم باشکوهی استقلال که در مقبره‌ی امان‌الله در ننگرهار برگزار شد، گواه چندین انفجار ماین جاسازی‌شده بود. دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار می‌گوید که در پی شش انفجار، بیش از ۶۰ نفر که در حال رفتن به مراسم جشن استقلال بودند، زخمی شدند.

 پیش از این، مسؤولان کمیته‌ی برگزاری جشن صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان در(۲۶ اسد) گفته بودند که جشن استقلال به دلیل تهدید‌های امنیتی در ولایت‌های کندهار، ننگرهار، هرات، بلخ، بامیان و هلمند برگزار نمی‌شود؛ اما امروز این جشن در شماری از این ولایت‌ها از جمله در بلخ برگزار شد.

حکومت افغانستان برای برگزاری صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، بیش از ۳۸۴ میلیون افغانی اختصاص داده بود که مقدار هنگفتی از این بودجه برای برگزاری جشن پرشکوه مصرف شده؛ اما به گفته‌ی مسؤولان کمیته برگزاری جشن، ممکن حتا با برگزاری جشن در تمام ولایت‌ها، تمام این بودجه به مصرف نرسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x