ناامنی در بغلان؛ ۴۰ کشته و اسیر از نیروهای امنیتی در دو روز

صبح کابل
ناامنی در بغلان؛ ۴۰ کشته و اسیر از نیروهای امنیتی در دو روز

گزارش‌گر: مصطفا منفرد

هم‌زمان با به بن‌بست‌خوردن گفت‌وگوهای صلح در قطر و آمادگی‌ها برای برگزاری نشست استانبول، خشونت‌ها در سراسر کشور به شدت افزایش یافته است. همه‌روزه گزارش‌هایی از گوشه‌های مختلف کشور مخابره می‌شود که گواه چندین رویداد امنیتی است.

در این میان، بغلان در شمال‌شرق افغانستان و از ولایت‌های کلیدی که کشور را به مرکز و کشورهای آسیای ‌میانه وصل می‌کند، این روزها بیش‌تر ناامن شده است و پاسگاه‌های امنیتی یکی ‌پی دیگری به دست ‌طالبان سقوط می‌کند. طالبان با سقوط‌دادن پاسگاه‌ها در این ولایت، نیروهای امنیتی را به گلوله می‌بندند، تجهیزات و سلاح‌های شان را با خود به غنیمت می‌برند.

دو شبانه‌روز گذشته، خون‌بارترین شب‌های برای نیروهای امنیتی در ولایت بغلان بوده است. بر اساس گزارش‌ها، در جریان ۴۸ ساعت گذشته، ۲۰ نیروی امنیتی به دست طالبان کشته شده و ۲۰ نفر دیگر شان اسیر شده است.

در تازه‌ترین مورد، گروه طالبان دوشنبه‌شب (۱۳ ثور)، با حمله بر پایگاه ارتش در ولسوالی بغلان مرکزی، ۹ سرباز ارتش را کشته و ۱۶  سرباز دیگر را با خود به گروگان گرفتند.

یک منبع محلی که نخواست نامی از گرفته شود، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که درگیری میان دو طرف، حوالی ساعت ۱:۰۰ شب آغاز شده و تا بامداد روز سه‌شنبه (۱۴ ثور)، ادامه داشته است. این منبع تأکید کرد که به علت نرسیدن نیروهای کمکی، طالبان پاسگاه را سقوط داده و ۴ تانک ارتش را آتش زده اند.

هرچند منبع می‌گوید که طالبان وسایل و تجهیزات باقی‌مانده‌ی این پاسگاه را با خود برده اند؛ اما در مورد رقم دقیق آن جزییات نمی‌دهد.

گفتنی است که این پاسگاه در منطقه‌ا‌ی به نام جرخشک در مسیر شاه‌راه بغلان-کندز موقعیت دارد؛ جایی که طالبان در نزدیکی‌هایی آن محلی را به نام «گمرک» ایجاد کرده و از وسایط باربری اخاذی می‌کنند.

افزون بر این، یک شب پیش از آن، طالبان بر تأسیسات فرقه‌ی ۲۰ ولسوالی نهرین بغلان، حمله کردند که در نتیجه‌ی آن، ۴ سرباز محافظتی جان باخت و ۴ تن دیگر این نظامیان به دست گروه طالبان اسیر شد.

حاجی محمد عزیزی، ولسوال نهرین، با تأیید این رویداد گفت که در این حمله‌ی طالبان، ۱ سرباز زخم برداشته و یک سرباز دیگر زنده از ساحه فرار کرده است. هم‌زمان به این رویداد‌ها، ۳ نیروی ویژه‌ی پولیس در منطقه‌ی باغ‌شمال شهر پل‌خمری در حمله‌ی طالبان کشته شد و تجهیزات نظامی شان نیز به دست جنگ‌جویان طالب افتاده است.

در کنار این رویدادهای امنیتی که در دو شب گذشته اتفاق افتاده است، روز یک‌شنبه (۱۲ ثور)، یک افسر فرماندهی پولیس بغلان به نام فرید که مسئولیت سازمان‌دهی نیروهای مردمی در برابر طالبان را در ولسوالی بغلان مرکزی به عهده داشت، در مربوطات شهر پل‌خمری در منطقه‌ی «کرکر» هم‌راه با یک محافظ و راننده‌اش از سوی طالبان به قتل رسید و مهاجمان دو میل کلاشینکوف و یک پایه‌ی مخابره‌ی آن‌ها را نیز با خود برده اند.

هم‌چنان در یک رویداد دیگر ناوقت روز دوشنبه (۱۳ ثور)، در روستای کهنه‌مسجد در مربوطات شهر پل‌خمری یک غیرنظامی جان باخت و ۴ غیر نظامی دیگر زخمی شدند. نزدیکان این قربانیان، می‌گویند که این رویداد برخواسته از تیراندازی چرخ‌بال‌های نظامی بوده است.

این رویدادها در حالی اتفاق افتاده است که در روزهای اخیر هفته‌ی گذشته، دست‌کم ۸ غیرنظامی در ولسوالی‌های خنجان و خوست ولایت بغلان از سوی طالبان کشته شده است.

در کنار این همه رویدادهای خون‌بار، وضعیت امنیتی شاه‌راه‌های کلیدی ولایت بغلان نیز به شدت وخیم شده است. طالبان، بخش‌های زیادی از شاه‌راه را در کنترل دارند و امنیت جانی و مالی شهروندان را محدود کرده است.

با این حال مسئولان امنیتی در ولایت بغلان، از واردشدن تلفات به طالبان نیز خبر می‌دهند. جاوید بشارت، سخن‌گوی فرماندهی پولیس بغلان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در یک هفته‌ی اخیر، ۱۰ جنگ‌جوی طالب از سوی نیروهای امنیتی کشته شده و ۱۸ تن دیگر زخمی شده است.

این حملات مرگ‌بار طالبان بر نظامیان افغانستان، در حالی انجام می‌شود که نظامیان امریکایی و ناتو به گونه‌ی رسمی روند خروج سربازان‌شان را از افغانستان از اول ماه می آغاز کردند و بر اساس تصمیم رییس‌جمهور امریکا، تا یازدهم سپتمبر تکمیل می‌شود.

با این همه، مسئولان محلی در ولایت بغلان، هشدار می‌دهند؛ در صورتی که حکومت مرکزی به وضعیت امنیتی ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی توجه نکند و شاه‌راه‌ها از کنترل طالبان بیرون نشود، شمار تلفات نظامیان و غیرنظامیان بیش‌تر خواهد شد و حمل‌ونقل‌ تجاری شهروندان نیز با مشکل‌های زیادی روبه‌رو خواهد شد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x