اختلافات درونی طالبان؛ این گروه یک فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار خود را در کابل بازداشت کرد

صبح کابل
اختلافات درونی طالبان؛ این گروه یک فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار خود را در کابل بازداشت کرد

منابع معتبر، می‌گویند که طالبان، مولوی محمدخان عارف، از فرماندهان معروف اوزبیک‌تبار خود را در شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

یک منبع به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که مولوی محمدخان عارف، مسؤول خط آهن بندر آقینه در ولایت فاریاب و از فرماندهان کلیدی این گروه در ولایت تخار، امروز -چهارشنبه، ۱ سرطان-، به بهانه‌ی گزارش‌دهی به کابل خواسته شده بود.

به گفته‌ی منبع، زمانی که مولوی عارف به شهر کابل رسیده، از سوی افراد طالبان بازداشت و اکنون تحت نظارت قرار دارد.

منبع، افزود که این فرمانده طالبان از هشت ماه به این طرف، مسؤول خط آهن بندر آقینه بود و به بهانه‌ی حساب‌دهی به کابل فرخوانده شده و بدون هیچ بازپرسی‌ای ازسوی بخش امنیتی وزارت فواید عامه طالبان بازداشت شده است.

گفته می‌شود که طالبان با این فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار خود برخورد توهین‌آمیز، غیر عادلانه و عقده‌مندانه داشته است.

یک منبع دیگر نیز به صبح کابل، گفت که طالبان این فرمانده‌ی اوزبیک‌تبار خود را به دلیل اختلافات قومی بازداشت و زندانی کرده است؛ در حالی که او در مدت هشت ماه گذشته بدون هیچ امتیاز و با صداقت کامل وظایف خود را اجرا کرده است.

گفتنی است که اخیرا تنش‌های داخلی گروه طالبان به شدت افزایش یافته است. چند روز پیش یک فرمانده این گروه بخش از ولایت بدخشان را از کنترل نیروهای طالبان خارج کرد.

همین‌گونه، مولوی ظریف مظفری، از فرماندهان کلیدی طالبان در ولایت سرپل نیز، با این گروه، قطع رابطه کرده است.

این همه درحالی است که اخیرا مولوی مهدی مجاهد، یگانه فرمانده هزاره‌تبار طالبان نیز، از این گروه جدا شده است. مولوی مهدی، تأکید کرده تا زمانی که این گروه به حقوق هزاره‌ها احترام نگذارد، با طالبان کاری نخواهد داشت.

هرچند طالبان برای بازداشت مولوی مهدی مهاجد، ده‌ها سرباز به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل فرستاده؛ اما تااکنون موفق به بازداشت او نشده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x