سران حزب جمعیت در هرات: در هرگونه مذاکرات صلح، نظام جمهوری قربانی نشود

محمد رحیم ملک‌زی
سران حزب جمعیت در هرات: در هرگونه مذاکرات صلح، نظام جمهوری قربانی نشود

سران حزب جمعیت اسلامی، خواستار از سرگیری مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان شدند و  تأکید کردند که در هرگونه مذاکره، باید نظام جمهوری حفظ شود.

نشست مطبوعاتی سران حزب جمعیت اسلامی، امروز سه‌شنبه ( ۱۹ سنبله) در منزل اسماعیل خان، والی پیشین هرات برگزار شد. در این نشست، عطامحمدنور، رییس اجرایی حزب جمعیت، محمدیونس قانونی، بسم‌الله محمدی، احمدولی مسعود و شمار دیگری از اعضای برجسته‌ی این حزب، حضور داشتند.

محمدیونس قانونی، با بیان این ‌که، روند صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا از سر گرفته شود، تأکید کرد که این روند به گونه‌ی درست مدیریت شود و نباید به حیث یک ابزار مورد استفاده قرار گیرد.

قانونی تصریح کرد که هرچند مذاکرات دو طرف به خواست مردم افغانستان نبود؛ اما مردم طرفدار صلحی است که جمهوریت قربانی آن نشود. او همچنان گفت که لغو گفت‌وگوهای صلح به نفع مردم افغانستان نیست و از همین رو، آن‌ها در ولایت هرات گرد هم آمده اند تا در این راستا مشوره کنند.

قانونی، ناامنی‌ها و مشروعیت انتخابات ریاست‌جمهوری را دو چالش عمده در کشور بیان کرد و افزود که مردم افغانستان، خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری همه‌شمول می‌باشند. او علاوه کرد که هدف از این گردهمایی در هرات، جلوگیری بحران قبل از برگزاری انتخابات است.

از سویی هم، عطامحمدنور، رییس اجرایی حزب جمعیت، خوش‌بین است که مذاکرات صلح میان امریکایی‌ها و گروه طالبان از سرگرفته شود و در عین حال، مردم افغانستان آماده‌ی رفتن به سوی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری می‌باشد.

 آقای نور تأکید کرد که آن‌ها در ولایت هرات جمع شده اند تا در مورد صلح و انتخابات تصمیم‌گیری کنند؛ تصمیمی که به خیر مردم افغانستان باشد. او خاطرنشان کرد که در صورت تصمیم‌گیری واحد، هیچ کسی نمی‌تواند در انتخابات تقلب کند.

در همین حال، احمدولی مسعود، نامزد ریاست‌جمهوری، با انتقاد از وضعیت جاری در افغانستان، می‌گوید که میدان سیاست و میدان اقتصاد و وضعیت امروز متعلق به مردم نه، بلکه متعلق به امریکایی‌ها است.

آقای مسعود افزود که صلح و انتخابات در حالی‌ که باید یک فرصت باشد؛ اما اکنون، به تهدیدی برای مردم مبدل شده است. این نامزد ریاست‌جمهوری همچنان تصریح کرد که شفافیت در انتخابات ریاست‌جمهوری حیاتی است؛ اما برخی از نامزدان انتخابات با استفاده از امکانات و منابع ‌شان در هوتل‌های مجلل کمپاین می‌کنند.

با این همه، امیر محمد اسماعیل خان، یکی از سران حزب جمعیت می‌گوید که او از همان آغاز مذاکرات صلح امریکا با طالبان می‌دانست که این روند نتیجه‌ای را در قبال نخواهد داشت. اسماعیل خان واضح گفت که جبهه‌ی مقاومت شریک پیروزی امریکا در برابر گروه طالبان بود؛ اما این کشور، جبهه‌ی مقاومت را در مذاکرات صلح نادیده گرفته و به ناکامی انجامید.

او خطاب به سران گروه طالبان اعلام کرد که خود را از اسارت پاکستان بیرون کنید و با حرمت گذاشتن به ماه محرم، باب گفت‌وگو را با افغان‌ها باز کرده و وارد گفت‌وگو شوید.

آقای اسماعیل خان، با فراخواندن طالبان به میز گفت‌وگو، تأکید کرد که در ۱۹ سال گذشته، از یک‌سو این گروه با کمک پاکستان به جایی نرسیدند و از سوی دیگر، مردم افغانستان با تحمل مشکلات، گروه طالبان و حامیان آن‌ها را شکست خواهند داد.

مذاکرات صلح نمایندگان امریکا و گروه طالبان، پس از نُه ماه شکست خورد. دونالدترامپ رییس‌جمهور امریکا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران در کاخ سفید گفت که از نظر او، دیگر مذاکرات صلح با طالبان مرده است.