شاهراه کابل-شمال آیا واقعاً باز است؟ یا مردم دروغ می‌گویند؟

محراب الدین ابراهیمی
شاهراه کابل-شمال آیا واقعاً باز است؟ یا مردم دروغ می‌گویند؟

ولایت بغلان که راه مواصلاتی ۸ ولایت شمال و شمال‌شرقی می‌باشد، با سپری شدن ۱۵ روز از حمله‌ی طالبان بر شهر پلخمری مرکز این ولایت، هنوز وضعیت خوبی ندارد و با وجود اطمینان مقام‌های امنیتی از پاکسازی کامل شاهراه‌های آن، هنوز مسافران و مردم از پابرجا بودن ایست‌های بازرسی طالبان در شاهراه‌ها سخن می‌زنند.

چشمه‌ی شیر، در مسیر ولایت بلخ، گذشته از بازار کیله‌گی تا نزدیکی بازار ولسوالی دوشی، در شاهراه کابل و از منطقه‌ی زمان‌خیل تا پوزه‌ی ایشان در مسیر ولایت کندز، از بخش‌های گفته می‌شود که هنوز با تهدیدات بلند امنیتی روبرو است و خطر راه‌گیری طالبان در آن می‌رود.

اعضای شورای ولایتی بغلان نیز نگرانی‌های مردم را تأیید می‌کنند و می‌افزایند، شماری از پاسگاه‌های امنیتی شاهراه‌ها که در حملات اخیر طالبان سقوط کرده بود، هنوز اعمار مجدد نشده و نیروهای امنیتی در آن‌ها جابه‌جا نشده اند.

محمدصفدر محسنی، رییس شورای ولایتی بغلان، اعلام پاک‌سازی کامل شاهراه‌های این ولایت از سوی مقام‌های امنیتی را رد می‌کند و تأکید دارد، تا زمان تحکیم نشدن دوباره‌ی پاسگاه‌های امنیتی و از بین برده نشدن پناهگاهای امن طالبان در اطراف شاهراه‌ها، خطر راه‌گیری طالبان پابرجا است.

وی، می‌گوید طالبان هم‌اکنون هم برای افراز ایست‌های بازرسی در این شاهراه‌ها حضور فعال دارند.

در همین حال، بسم‌الله عطاش، عضو دیگر شورای ولایتی بغلان می‌گوید که در صورت نرسیدن نیروی نظامی کافی به این ولایت و پاک‌سازی نشدن کامل اطراف شاهراه‌ها، وضعیت همچنان به طرف بدتر شدن خواهد رفت.

همزمان با کنفرانس مطبوعاتی مقام‌های امنیتی در باره‌ی پاک‌سازی کامل شاهراه‌ها، روز جمعه (۲۲ سنبله) طالبان در منطقه‌ی چشمه‌ی شیر در مسیر شاهراه بغلان-بلخ، یک تانکر تیل را به آتش کشیدند و با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

تلفات جنگ شهر پلخمری

مقام‌های امنیتی ولایت بغلان می‌گویند، در ادامه‌ی ۱۳ درگیری در حومه‌های شهر پلخمری، تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است و همچنان به گفته‌ی مسؤولان ریاست صحت عامه‌ی این ولایت، ده‌ها نظامی و غیر نظامی که قربانیان این جنگ استند، در شفاخانه‌ی شهر پلخمری به ثبت رسیده است.

جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان، می‌گوید که بیش از یک‌صد جنگجوی طالب در نتیجه‌ی حملات هوایی و درگیری با نیروهای امنیتی در این ولایت جان باخته اند و بیش از ۱۵۰ تن دیگر این گروه زخمی شده اند.

در همین‌ حال، منابع از ریاست صحت عامه‌ی بغلان می‌گویند، جسدهای ۱۳ غیر نظامی و ۵۰ نظامی به این شفاخانه آورده شده است.

استعفای والی بغلان

احمدفرید بسیم، والی بغلان، که همزمان با حمله‌ی طالبان بر شهر پلخمری، در بغلان حضور نداشت و مورد انتقاد شهروندان این ولایت قرار گرفته بود، سرانجام امروز دوشنبه (۲۵ سنبله) از سمتش کنار رفت.

اداره‌ی مستقل ارگان‌های محل، اعلام کرد که آقای بسیم از وظیفه‎‌اش استعفا داده و رییس‌جمهوری کشور استعفای وی را منظور کرده است و به جای وی، عبدالقدیم نیازی -که از سال‌های درازی بدین سو به صفت معاون والی بغلان کار می‌کند- سرپرست این ولایت گماشته شده است.

احمدفرید بسیم، باشنده‌ی اصلی منطقه‌ی دند شهاب‌الدین شهر پلخمری است و پدرش از بزرگان قوم پشتون در بغلان به حساب می‌رفت.

ناپدید‌شدن آقای بسیم در هنگام حمله بر شهر پلخمری و استعفای وی که –مصروفیت‌های شخصی عنوان شده است-  پس از نا امنی‌های گسترده در بغلان سوال‌های زیادی را نزد مردم به میان آورده است.

شماری از باشندگان بغلان بدین باور اند که حکومت قبل از منظوری استعفای آقای بسیم که در یک ولایت در حال جنگ کار می‌کرد، بررسی‌هایی را باید انجام می‌داد و نتایج غیابت وی در هنگام جنگ و دلیل روشنی از استعفایش برای مردم ارائه می‌شد.