کوچی‌ها در پنجشیر برخلاف سال‌های گذشته، امسال مواشی شان را در زمین‌های زراعتی مردم رها می‌کنند

عصمت امین
کوچی‌ها در پنجشیر برخلاف سال‌های گذشته، امسال مواشی شان را در زمین‌های زراعتی مردم رها می‌کنند

شماری از باشندگان پنجشیر، مدعی اند که کوچی‌ها بر خلاف سال‌های گذشته که برای مدتی به این ولایت می‌آمدند و دوباره می‌رفتند، امسال دست به آزار و اذیت مردم زده و مواشی شان را در زمین‌های زراعتی رها می‌کنند.

یک باشنده‌ی پنجشیر به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که کوچی‌ها در مناطق جنگلک و بازارک پنجشیر مواشی شان را در زمین‌های زراعتی رها کرده و حتا درختان را بدون اجازه باشندگان محل قطع و استفاده می‌کنند.

به گفته‌ی او، زمانی که باشندگان محل در واکنش به این مسأله اعتراض کنند، کوچی‌ها با افراد طالبان تماس می‌گیرند و در هماهنگی با این گروه باشندگان محل را آزار و اذیت می‌کنند.

همین گونه، یک منبع دیگر نیز، گفت که شماری از افراد طالبان در پنجشیر، بدون اجازه‌ی باغ‌داران، میوه‌های درخت را استفاده می‌کنند و باغ‌داران به دلیل ترسی که از این گروه دارند نمی‌توانند اعتراض کنند.

منبع تأکید کرد، درحالی که باشندگان پنجشیر جز باغ‌های میوه و زمین‌های زراعتی راه درآمد دیگری ندارند؛ اما امسال طالبان و کوچی‌ها همین منبع درآمدی مردم را نیز محدود کرده‌اند.

این در حالی است که سال گذشته نیز، باشندگان پنجشیر به دلیل جنگ، نتوانستند حاصلات زمین‌های شان را در زمان معین آن جمع‌آوری کنند. گفته می‌شود که بسیاری از باشندگان این ولایت در آن زمان، حتا مواشی شان را به قیمت ناچیز فروختند تا از جنگ به کابل پناه ببرند.

جنجال میان کوچی‌ها و باشندگان محل تنها به ولایت پنجشیر خلاصه نمی‌شود. کوچی‌ها امسال در ولایت غزنی و میدان وردک نیز، سبب آزار و اذیت مردم شده‌اند. حتا گزارش‌هایی وجود دارد که کوچی‌ها باشندگان محل را در این دو ولایت به گلوله‌ بسته‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x