حمایت از ارتش: شهروندان، لغمان را به گورستان طالبان تشبیه کردند!

روح‌الله طاهری
حمایت از ارتش: شهروندان، لغمان را به گورستان طالبان تشبیه کردند!

در روزهای پسین، نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان، شدت گرفته است. از میدان‌های نبرد، گزارش می‌شود که گروه طالبان با تمام توان بر پایگاه‌های نیروهای امنیتی و شماری از ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور حمله می‌کند؛ اما در جبهه‌ی مقابل، نیروهای امنیتی افغانستان، گاهی «عقب‌نشینی تکتیکی» می‌کنند و گاهی هم با حمله‌های پس‌گیرانه‌ی‌شان وارد نبرد می‌شوند.
چندی پیش، ولسوالی دولت‌شاه لغمان و همین‌گونه جلریز در میدان‌وردک، به دست گروه طالبان سقوط کرد. حکومت افغانستان، پس از سقوط این دو ولسوالی، اعلام کرد که نیروهای امنیتی کشور، «عقب‌نشینی تکتیکی» داشته اند؛ اعلام عقب‌نشینی‌ تکتیکی‌ توسط وزارت دفاع در حالی‌ که سربازان نیروهای امنیتی در میدان جنگ کشته و یا اسیر طالبان می‌شوند، واکنش‌های زیادی را از سوی شهروندان به دنبال داشته است.

یادداشت محمد احمدی در برگه‌ی فیسبوکش.

محمد احمدی، مدیر مسؤول هفته‌نامه جاده ابریشم، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است؛ تنها جلریز نیست که نیروهای امنیتی به «عقب‌نشینی تکتیکی» هدایت شده اند؛ در واقعیت، حکومت تکتیک جنگ در برابر طالبان را در سراسر کشور تغییر داده است. «فرمانده‌هان مسلکی و باتجربه‌ی جنگی در مرکز به سر می‌برند؛ اما کسانی‌که تجربه‌ی نبرد ندارند، در خط نخست جنگ فرستاده می‌شوند.» احمدی با استناد به گزارش‌های نهادهای امنیتی، نوشته است که در سه ماه پسین، نزدیک به ۶هزار پلیس زخمی شده و در ۳۶۰ ولسوالی جنگ جریان دارد. «ولسوالی‌های بیش‌تری سقوط کرده است، انداخت نیروهای امنیتی بسیار محدود است؛ اما تحرک و تهاجم گروه تروریستی طالبان، بیش‌تر از گذشته شده.»
ستایش و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان
پس از حمله‌ی طالبان در شماری از ولسوالی‎‌های ولایت لغمان که منجر به سقوط ولسوالی‌های دولت‌شاه، علی‌شینگ و الینگار و ساحه‎‌های زیادی از شهر مهترلام، مرکز این ولایت، شد، نیروهای امنیتی کشور به رهبری یاسین ضیاه، لوی‌درستیز قوای مسلح کشور، عملیات بازپس‌گیری را در این ولایت راه‌اندازی کردند؛ عملیاتی که در آن، بر بنیاد اطلاعات وزارت دفاع، بیش‌تر از ۱۱۰ جنگ‌جوی طالب، کشته و زخمی شده است. پس از پاک‌سازی شهر مهترلام لغمان، شماری از شهروندان کشور برای حمایت از نیروهای امنیتی، یک‌صدا شدند. صداهایی که تنها به حمایت از توانایی‌های نیروهای امنیتی در میدان‌ نبرد، بلند می‌شود، نه به عنوان رضایت از عمل‌کرد رهبران نهادهای امنیتی و در کل رهبران حکومت.

حمایت کاربران تویتر از نیروهای امنیتی در ولایت لغمان.

محمد الیاس، در تویتی نوشته است؛ از هر «انچ» این سرزمین در برابر جنگ‌جویانی که بر خاک افغانستان حمله می‌کنند، محافظت می‌شود. «ارتش افغانستان متعهد به دفاع از خاک کشور است. به زودی معلوم می‌شود که لغمان گورستان ملیشه‌های پاکستانی خواهد شد.»
هم‌چنان، شیرینه درانی، کاربر دیگر تویتر، با نشر جسدهای جنگ‌جویان طالب که در جنگ با نیروهای امنیتی کشته شده اند، نوشته است: «ارتش افغانستان در حالی انجام عملیات علیه تروریستان در ولایت لغمان است؛ از دوستان لورالی، قیلا، کوچلاک، چمن، کویته و پنجاب، خواسته می‌شود که مراسم خاک‌سپاری در مناطق‌شان را تدارک ببینند و از لطف‌شان جزییات را با ما شریک کنند.»
خوش‌حالی گسترده‌ی شهروندان از پاک‌سازی شهر مهترلام ولایت لغمان، نشان می‌دهد که؛ اگر نیروهای امنیتی افغانستان، با حالت تهاجمی در برابر گروه طالبان وارد عمل شوند، به آن‌ها فرصت غلبه و پیش‌روی بر استان‌های کشور را ندهند، پیوسته پشتیبانی شهروندان کشور را با خود دارند.
طالبان در جنگ، بیش‌تر از خانه‌های مردم به حیث سپر دفاعی استفاده می‌کنند؛ مقام‌های امنیتی کشور، بارها گفته اند که این شیوه‌ی گروه طالبان، چالشی برای نیروهای امنیتی است؛ زیرا نیروهای امنیتی، نمی‌توانند بر مردم ملکی شلیک کنند. دیروز اما شماری از باشندگان ولایت ننگرهار، فیصله کردند که دیگر اجازه نمی‌دهند، گروه طالبان از خانه‌های‌شان در برابر نیروهای امنیتی استفاده کنند.
منابعی از ولایت ننگرهار، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند؛ بزرگان قومی در ولسوالی دوربابای این ولایت، در نشستی فیصله کرده اند که پس از این، کسی نمی‌توانند در خانه‌های خود، مخالفان مسلح دولت افغانستان را جا دهد. در این نشست تأکید شده که اگر کسی از این فیصله سرباز زند، با برخورد تند قوم و مردم روبه‌رو خواهد شد. «کسانی که در خانه‌های‌شان مخالفان مسلح را جا بدهند، جریمه‌ی نقدی شده و خانه‌های‌شان از سوی مردم سوختانده خواهد شد.»
پیش از این نیز، شماری از شهروندان، حمایت‌شان را از نیروهای امنیتی کشور اعلام کرده بودند. باشندگان ولایت هرات، در ۲۲ دلو ۱۳۹۹ در گردهم‌آیی‌ای، حمایت‌شان را از نیروهای امنیتی کشور اعلام کردند. همین‌گونه، چندی پیش، جامعه‌ی مدنی و شماری از علمای کشور، در گردهم‌آیی‌های جداگانه، پشتیبانی‌شان را از نیروهای امنیتی اعلام کرده بودند.

نشست بزرگان ولسوالی دُر بابای ولایت ننگرهار در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان.

با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این پرسش برای شهروندان پیش آمده که؛ آیا نیروهای امنیتی افغانستان، توانایی و ظرفیت رویارویی با گروه‌های تروریستی را دارند، یا خیر؟ شماری از کارشناسان نظامی افغانستان، باور دارند که نیروهای امنیتی-دفاعی افغانستان، مهارت‌ها و توانایی‌های خوبی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی را دارند؛ اما رییس‌جمهور غنی، سرقمندان اعلای قوای مسلح کشور، توانایی مدیریت آن‌ها را ندارد. اسدالله ندیم، کارشناس سیاسی-نظامی، در صحبت با روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که امکانات و مهارت‌های نیروهای ارتش، برای سرکوب طالبان کافی است؛ اما آقای رییس‌جمهور غنی با افکار قوم‌محورش، باعث تضیف این سربازان می‌شود.
اعلام حمایت نمایندگان مجلس از نیروهای امنیتی
با افزایش خشونت و حمایت شماری از شهروندان کشور از نیروهای امنیتی، مجلس نمایندگان نیز حمایتش از نیروهای امنیتی را، اعلام کرد. در نشست عمومی دیروز -دوشنه، ۳ جوزا-، شماری از نمایندگان مجلس، گفتند که با وخیم‌شدن وضعیت امنیتی کشور، باید از نیروهای امنیتی و دفاعی، حمایت شود.
عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان، در این نشست ‏گفت: «وضعیت کشور بحرانی است. ما در بحرانی‌ترین حالت امنیتی و سیاسی قرار داریم. بحران ‏اقتصادی، فساد اداری و ناکارآمدی اداری، وضعیتی را پیش آورده که گویا کشور در آستانه‌ی سقوط ‏قرار دارد.»‏ او، اضافه کرد که چنددستگی جبهه‌ی «جمهوری» به نفع کشور نیست و نیاز است تا صفوف جنگ تقویت و در حمایت از نیروهای امنیتی، بسیج ملی ایجاد شده و درگیری‌های سیاسی پایان یابد.‏ «چندین ولایت در معرض سقوط قرار دارد. چیزی به نام عقب‌نشینی تکتیکی ‏وارد ادبیات جنگ افغانستان شده است. بحران در دروازه‌های ولایت‌های کلیدی رسیده و اگر به ‏خود نیاییم، شاهد عقب‌نشینی‌های تکتیکی در داخل کابل خواهیم بود. مسئله‌ی جنگ با طالب، ‏باید هرچه زودتر حل شود!»‏
هم‌چنان میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، گفت که وضعیت امنیتی در گوشه‌و کنار افغانستان وخیم شده و در چنین شرایطی، مجلس نمایندگان و شهروندان کشور، از نیروهای ‏دفاعی و امنیتی حمایت می‌کنند.‏
این‌همه در حالی است که جنگ در سراسر افغانستان ادامه دارد؛ جنگی‌که در آن، به‌ شمول نظامیان، افراد ملکی نیز کشته و زخمی می‌شوند. شماری از کاربران فضای مجازی، نیروهای امنیتی را حافظ جان و مال شهروندان دانسته و می‌گویند که به این نیروها افتخار می‌کنند.

تصویری از سرباز ارتش در ولایت لغمان در حالی نجات یک کودک.

پس از درگیری نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولایت لغمان، تصویری از یک سرباز امنیتی در فضاهای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که توجه‌ بیش‌تر کاربران را جلب کرده است. در این تصویر، دیده می‌شود که سرباز، کودکی را در آغوش گرفته تا او را از معرکه نجات دهد. حضرت‌نور وزیر، کاربر تویتر، با نشر این تصویر، نوشته است که این عکس امشب در لغمان افغانستان در حین عملیات نظامی نیروهای امنیتی در برابر گروه طالبان گرفته شده است. «این عکس نشان می‌دهد که یک سرباز امنیتی در حال نجات یک کودک و محبت و مراقبت او است. این عکسی است که یک میلیون دالر ارزش دارد.»