شفاخانه‌ی مخصوص تداوی بیماران کووید-۱۹ با ظرفیت ۲۰۰ بستر در مزارشریف افتتاح شد

هما همتا
شفاخانه‌ی مخصوص تداوی بیماران کووید-۱۹ با ظرفیت ۲۰۰ بستر در مزارشریف افتتاح شد

در اولین روزهایی که خبر شیوع ویروس کرونا یا کووید-۱۹ در افغانستان نشر شد، زیاد برای مردم جدی نبود؛ اما روز به روز این مسأله جدی‌تر شد و وزارت صحت عامه، تدابیر خودش را برای جلوگیری از شیوع این ویروس و پیش‌گیری از به  وجود آمدن فاجعه‌ی انسانی در افغانستان، اعلام کرد. وزارت صحت، توصیه‌های لازم را برای مردم از طریق صفحات اجتماعی و رسانه‌ها ارائه کرد و مردم را تشویق کرد تا حفظ‌‌الصحه را مراعات کرده، از بیمارانی که مبتلا به ریزش اند، تا حد امکان دوری کنند و پخت‌وپزِ محصولات حیوانی را به صورت درست انجام دهند؛ اما این توصیه‌های اولیه کافی نبود و زنگ خطر شیوع ویروس از ولایت هرات به صدا درآمد. ولایت هرات در همسایگی با شهر مشهدِ ایران قرار دارد؛ کشوری که بعد از چین، بیش‌ترین مبتلایان به ویروس کرونا را دارد.

روزانه قریب به پانزده هزار مهاجر افغان از ایران به کشور بر می‌گردند که بازگشت این مهاجران، خطر شیوع گسترده‌ی ویروس را در افغانستان چند برابر افزایش داده است.

تا کنون ۲۱ مورد از مبتلایان ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده است که خوش‌بختانه هیچ کدام جان شان را از دست نداده و تحت تداوی قرار دارند.

ولایت سمنگان بعد از ولایت هرات، بیش‌ترین آمار مبتلایان به ویروس در کشور را دارد؛ اما در ولایت بلخ یکی از افرادی ‌که به ویروس کرونا مبتلا بود، جانش را از دست داد. این بیمار ۴۰ سال داشت.

در پی مرگ یکی از مبتلایان به ویروس کرونا در ولایت بلخ، به تاریخ ۴ حمل، شفاخانه‌‌ی مخصوص مراقبت و تداوی بیمارانِ مبتلا به ویروس کرونا که ظرفیت ۲۰۰ بستر را دارد، افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد. این شفاخانه که در نزدیکی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در شهر مزارشریف موقعیت دارد، با حضور مسؤولان محلی ولایت بلخ و دکتر فدا محمد پیکان، معین مسلکی وزارت صحت عامه، افتتاح شد.

افتتاح شدن این شفاخانه، می‌تواند امیدواری بزرگی را برای مردم مزارشریف در پی داشته باشد. محمد اسحاق رهگذر، والی ولایت بلخ، از تمام مردم ولایت بلخ خواست تا روش‌های وقایه‌ای و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را جدی بگیرند و به دکترانی که در شفاخانه‌ی ۲۰۰ بستر تداوی و مراقبت بیماران کووید-۱۹ موظف اند، هدایت داد تا صادقانه برای مردم خدمت کنند.

تا کنون ۴۳ مورد مثبت ویروس کووید-۱۹ در افغانستان ثبت شده است که دو مورد آن در ولایت بلخ است. مسؤولان در ولایت بلخ، از تدابیر شدید برای تداوی بیماران مبتلا به ویروس کرونا خبر می‌دهند.