ادامه‌ی درگیری‌ها در دره‌ی عبدالله‌خیل؛ بیش از ۱۰۰ خانواده‌ از طریق کوه‌ها وارد کابل شدند

عصمت امین
ادامه‌ی درگیری‌ها در دره‌ی عبدالله‌خیل؛ بیش از ۱۰۰ خانواده‌ از طریق کوه‌ها وارد کابل شدند

منابع محلی در ولایت پنجشیر، می‌گوید که جنگ میان نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی و طالبان در ولسوالی‌های مختلف ولایت پنجشیر ادامه دارد و طالبان از طریق زمین و هوا نیروهای کمکی فرستاده‌اند.

شماری از باشندگان ولایت پنجشیر به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که جنگ‌جویان طالب پس از شکست‌های اخیر شان در دره‌ی عبدالله‌خیل، برخورد نامناسبی با مردم محل دارند و خودسرانه جوانان و موسفیدان این دره بازداشت و لت‌وکوب می‌کنند.

به گفته‌ی منابع، بیش از ۱۰۰ خانواده در دره‌ی عبدالله‌خیل ولایت پنجشیر خانه‌های شان را ترک کرده و از طریق کوه‌ها وارد کابل شده‌اند. هم‌چنان شماری از خانواده‌ها تا هنوز در کوه‌ها به سر می‌برند.

گفته می‌شود که طالبان در این دره‌ پاسگاه‌های امنیتی ایجاد کرده و به باشندگان محل اجازه‌ی عبور و مرور به سایر نقاط ولایت پنجشیر را نمی‌دهند.

در همین حال، یک منبع دیگر به صبح کابل، می‌گوید که طالبان قوای بدری شان از طریق هوا وارد پنجشیر کرده و در حال حاضر در سراسر این ولایت درگیری ادامه دارد.

به گفته‌ی این منبع، جنگ‌جویان طالب تلفات سنگینی دیده‌اند و تنها چهار هاموی شان در پیش کلینک دره‌ی عبدالله‌خیل نابود شده است.

منابع، تأکید می‌کنند که پس از پیوستن فرمانده ملک‌خان به جبهه‌ی مقاومت ملی، طالبان عقده‌مندانه حملات شان را بیش‌تر کرده‌اند. در ویدیوهایی که به صبح کابل فرستاده شده، دیده می‌شود که یک‌شنبه‌شب -۱۸ ثور-، نیز درگیری شدیدی در ولسوالی دره‌ جریان داشته است.