فاسدترین اشخاص سال ۲۰۲۱ توسط پروژه گزارش‌دهی سازمان جرایم و فساد اداری!

اسدلله جعفری (پژمان)
فاسدترین اشخاص سال ۲۰۲۱ توسط پروژه گزارش‌دهی سازمان جرایم و فساد اداری!

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

سازمان جرایم و فساداداری: ۲۷ دسامبر، ۲۰۲۱

الکساندر جی لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، آخرین دیکتاتور مستبد و ظالم در اروپا، از سوی پروژه گزارش‌دهی سازمان جرایم و فساد اداری یا OCCRP به عنوان اولین شخص سال ۲۰۲۱ میلادی به منظور قدردانی از همه‌ی کارهایی که او برای پیش‌برد فعالیت‌های جنایت‌کارانه‌ی سازمان‌یافته و فساد انجام داده است، انتخاب شد.

با این‌حال؛ گروهی متشکل از شش روزنامه‌نگار و محققی که در مورد فساد و جرایم مطالعه و گزارش می‌دهند، علیرغم داشتن رکورد ۱۱۶۷ نامزد در میان کل؛ آنان در انتخاب این رییس خودکامه و مستبد پس از شوروی هیچ تردیدی نداشتند. بنابر این؛ این اولین باری است که پس از یک دهه اهدای جوایزی نفیس جهانی شخصیت سال، این گزینش و انتخاب به اتفاق آرای این سازمان بوده است.

درو سالیوان، یکی از بنیان‌گذاران پروژه گزارش‌دهی سازمان جرایم و فساد اداری است که به عنوان قاضی و داور در این هیئت خدمت می‌کند. او، گفت: «امسال، سال مفسدین بود؛ اما از میان همه‌ی این مجرمان و مفسدین، آقای لوکاشنکو مقام اول را کسب کرد».

در طول سالیان گذشته آقای لوکاشنکو با موضوعات زیر در سرخط خبرهای جهان قرار دشته است:

  • انتقال پول دولت به باند الیگارش‌های نزدیک به خانواده لوکاشنکو!
  • ره‌گیری هواپیمای مسافربری شرکت «رایان ایر»، حامل یک منتقد و مخالف دولت بلاروس و فرود اجباری آن در مینسک، پایتخت بلاروس برخلاف قوانین بین‌المللی و هوانوردی!
  • ایجاد بحران مرزی با اتحادیه‌ی اروپا با جذب و فریفتن هزاران پناه‌جو در مناطق مرزی کشورهای اروپایی!
  • انتشار اطلاعات غلط و دروغین در مورد رسیدگی و درمان بحران ویرس کرونا!

لوییز شیلی از دانشگاه جورج میسون، یکی دیگر از داوران این سازمان، گفت لوکاشنکو با بازی‌های سیاسی‌اش مهاجران و افراد آسیب‌پذیری را که به بهانه‌های واهی و دروغین به مرزهای بلاروس کشاند. بر این اساس او صحنه‌ی جدیدی را در زمینه‌ی بدبینی، خشونت و ظلم گشوده است. براساس تحقیات شیلی «رییس‌جمهور بلاروس از شبکه‌های جنایت‌کار و دولت فاسد بلاروس برای ترویج مهاجرت گروهی و دسته‌جمعی استفاده کرد که این امر منجر به یاس، خشونت و ظلم بی‌پایان در مرزهای اروپا و این کشور شد».

بنابراین؛ لوکاشنکو که اکنون ۶۷ ساله است، از سال ۱۹۹۳میلادی به این طرف با تقلب در انتخابات؛ شکنجه‌ی ‌منتقدان؛ بازداشت وضرب‌وشتم معترضان، تمامی این جنایات و کمک به تأیید کرملین بود که او تاهنوز قدرت را در مینسک به انحصار گرفته است. او خودش را مثل «باتکا» و یا «پدر» معنوی مردم بلاروس می‌سازد و می‌نامد. با این‌حال؛ هر کسی که این تصویر و بُت را به چالش بکشد، با سرنوشتی مشابه «رومین پروتاسویچ» مخالف و منتقد دولت بلاروس روبه‌رو می‌شود. او پس از ربوده‎شدن از هواپیمای شرکت رایان ایر تنها هفت ماه پشت میله‌های زندان بلاروس ماند و یا هم مانند سرگئی تیخانوفسکی که به تازگی به دلیل سازمان‌دهی تظاهرات ضد دولتی در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۸سال زندان محکوم شد.

 آقای لوکاشنکو در داخل از قدرت نامحدودی برخوردار است؛ اما اتهامات، تهمت‌های بین‌المللی و بیرونی را شدیداً حس و استشمام می‌کند. در واقع؛ این تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپا علیه کشورش بود که سرانجام باعث انتقام‌گیری او از طریق پناهندگان و مهاجران علیه امنیت و آسایش اتحادیه‌ی اروپا شد. به این ترتیب؛ به نظر می‌رسد که او به همان اندازه از رنج شهروندان خود به لرزه آمده است، از مشکلات؛ بیچارگی؛ گرسنگی مهاجران از جمله کودکان نیز به لرزه آمده و اکنون برنامه‌ی اسکان در بلاروس را خودش منع و متوقف کرده است.

در این برنامه؛ نامزادان جایزه‌ی سالانه شخصیت سال ۲۰۲۱ شامل محمداشرف غنی احمدزی، رییس‌جمهور مخلوع افغانستان، بشار حافظ اسد، دیکتاتور سوریه، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و سباستین کورز، صدراعظم رسوای اتریش است. سالیوان گفت: «از میان همه، اشرف غنی هم قطعا و حتما مستحق یک جایزه‌ای نفیس است. از این‎رو؛ غنی هم در فساد و هم در بی‌کفایتی فاحش خود نفس‌گیر و هیجان‌انگیز بود. او مردم خود را رها کرد و آن‌ها را در یک بدبختی تمام عیار و مرگ واگذاشت تا خودش بتواند در میان مقامات فاسد دولت‌های سابق در پساب و مستراح اخلاقی که عبارت از امارات متحده عربی است، زندگی کند». هم‌چنین اسد سوریه را درگیر یک جنگ داخلی ویران‌گر کرد و از زمانی که با این جنگ به قدرت رسید، صدها میلیون دالر را دزدی کرد. اردوغان هم بر یک دولت فاسدی نظارت داشته است که با استفاده از بانک‌های دولتی پول‌ها و دارایی‌های مردم چین را در برابر نفت ایران اختلاس کرده است. کورز هم یکی از رهبران حزب سیاسیFPO  دولت اتریش بود که اعضای این حزب در یک ویدیوی مخفی در ازای هر انتشار و پوشش خبری مثبت دروغین به فردی که خودش را یکی از بستگان یک تاجر روسی می‌دانست، قول و قراردادهای دولتی را به او می‌دادند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x