ملا برادر برای گرفتن رهبری طالبان تلاش می‌کند

عبدالرازق اختیاربیگ
ملا برادر برای گرفتن رهبری طالبان تلاش می‌کند

لغو مذاکرات صلح از سوی امریکا، موجب اختلاف‌های جدی میان گروه طالبان شده است و رهبران این گروه علیه یک‌دیگر جبهه گرفته ‌اند. این اختلافات با آمدن ملاعبدالغنی برادر در رأس هیأت مذاکره‌کننده دفتر قطر، بیشتر شد و آمدن برادر در مذاکرات، حساسیت‌ها را در رهبری گروه طالبان خلق کرد. در حال حاضر، ملابرادر در یک رشد غیر طبیعی قرار گرفته و از حمایت پاکستان برخوردار شده است.

استخبارات پاکستان به دنبال معرفی چهره‌ی جدیدی از گروه طالبان است. اسلام‌آباد می‌خواهد که ملاهبت‌الله، رهبر گروه طالبان را حذف و به جای آن، ملاعبدالغنی برادر را معرفی کند. دلیل حمایت پاکستان از ملابرادر، این است که او (برادر) رابطه‌ی سیاسی نسبتا طولانی با استخبارات این کشور (ISI) دارد. روی این لحاظ، ملایعقوب پسر ملاعمر، ملاقیوم ذاکر، مسؤول نظامی طالبان در کویته و سراج‌الدین حقانی، رییس شبکه‌ی حقانی با ملابرادر راحت نیستند.

مهره‌های کلیدی طالبان که نام آن‌ها ذکر شد، تلاش دارند تا سراج‌الدین حقانی را قناعت دهند که از رشد غیر طبیعی ملابرادر جلوگیری کنند و این افراد، رشد برادر را تهدیدی برای ملاهبت‌الله می‌دانند. ملابرادر در حال قدرت‌مندشدن در میان طالبان است و با رشد او، رهبرانی چون ملایعقوب، سراج‌الدین حقانی و ملاقیوم ذاکر در حاشیه قرار گرفته ‌اند.

در اوج این اختلافات، افراد وفادار به ملاقیوم ذاکر (حکمت‌الله و عصمت‌الله) روز پنج‌شنبه (۱۸ میزان) به خانه‌ی ملابرادر در منطقه‌ی«مسلم تاون» شهر کویته حمله کردند. هر چند، خانه‌ی ملابرادر در قطر است؛ اما او وقتی به پاکستان می‌آید، در همین منطقه زندگی می‌کند.

عباس استانکزی، یکی از افراد کلیدی طالبان است که پیش از آمدن ملابرادر، در رأس هیأت مذاکره‌کننده قرار داشت. استانکزی با توجه به لحن بیان و ژست‌هایی که از خود بیرون داده، از محبوبیت زیادی در سطوح پایین طالبان برخوردار شده است؛ اما قرار گرفتن ملابرادر در رأس هیأت مذاکره‌کننده، او را به حاشیه راند و اکنون تنها نقش یک سخنگوی را دارد. این امر نیز باعث شده که استانکزی ذهن موافق با ملابرادر نداشته باشد.

بر اساس اطلاعات ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، با نزدیک شدن فصل سرما، اسلام‌آباد و گروه طالبان از تأخیر در آغاز مذاکرات صلح با امریکا، دست‌پاچه شده اند. پاکستان عجله دارد که پیش از زمستان، مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان از سر گرفته شود و برای این کار، اکنون تلاش دارد تا رییس گروه مذاکره کننده‌ی طالبان را به عنوان رهبر این گروه نیز انتخاب کند.

سفر همزمان ملا بردار و زلمی خلیلزاد به اسلام آباد و تلاش های که برای رهایی استادان دانشگاه امریکایی افغانستان در بدل رهایی انس حقانی در اسلام آباد انجام شد، نشان می‌دهد که احتمالا قرار است تغییرات گسترده‌ای به میان بیاید.