واکنش‌ها به روز ملی پرچم؛ «کسی‌ که وطن را دوست دارد، زیر پرچم‌ آن، خیانت نمی‌کند!»

روح‌الله طاهری
واکنش‌ها به روز ملی پرچم؛ «کسی‌ که وطن را دوست دارد، زیر پرچم‌ آن، خیانت نمی‌کند!»

دولت افغانستان، ۷ اسد را روز ملی پرچم نام‌گذاری کرده است. در این روز، پرچم سه‌رنگ افغانستان در مناطقی که تحت کنترل دولت است به اهتزاز درآمده و این روز گرامی داشته می‌شود.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، امروز -پنج‌شنبه، ۷ اسد- در برنامه‌ای که به منظور گرامی‌داشت از روز ملی پرچم در ارگ ریاست‌جمهوری، برگزار شده بود، گفت که پرچم نماد استواری، عزم و اراد‌ه‌ی ملی مردم افغانستان است. «پرچم جزو افتخارات چندهزارساله‌ی ماست. بلخ، شهر پرچم‌های برافراشته یاد می‌شد و پرچم ما، نماد افتخار افغان‌ها بوده و است.»

آقای غنی، در بخشی از صحبت‎‌هایش، گفت که پرچم سه‌رنگ افغانستان، نشان افتخار و وحدت است و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، همه‌روزه برای حفظ و در اهتزار نگه‌داشتن آن، فداکاری می‌کنند. او، هم‌چنان افزود: «ما تسلیم ‏طرح‌هایی که در آن بربادی افغانستان باشد و از بیرون کشور توسط شبکه‌هایی که می‌خواهند ‏افغانستان را به میدان جنگ تبدیل کنند تهیه شده باشد، نخواهیم ش..»

در همین حال، شماری از چهره‌های سیاسی و وزارت‌خانه‌های دولت افغانستان، با نشر بیانیه‌هایی روز ملی پرچم را گرامی داشته اند. سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور، در برگه‌ی فیسبوکش، نوشته است: «پرچم نشانه‌یی راه است تا خود را گم نکنیم، پرچم نماد استقلال و عزت است، پرچم تعریفی از هویت و وحدت ملی ما است. روز پرچم را گرامی می‌داریم.»

پرچم افغانستان به سه رنگ؛ سیاه، سرخ و سبز، برای بار نخست در لویه‌جرگه‌ی سال ۱۳۰۷ در زمان پادشاهی امان‌الله خان، تصویب شد. پس از آن، هر نظامی که روی کار آمد، نظر به خواست و سلیقه‌ی گروهی‌ شان، تغییرهایی را در پرچم افغانستان آوردند. تنها در سه دهه‌ی گذشته، سه بار پرچم افغانستان تغییر کرده است. در زمان حاکمیت مجاهدین، رنگ پرچم افغانستان، سیاه، سفید و سبز بود. پس از آن، گروه طالبان پرچم سفید شان را در افغانستان برافراشتند. سرانجام در سال ۱۳۸۲، پرچم کنونی افغانستان به عنوان پرچم ملی، ثبت و به رسمیت شناخته شد. گفته می‌شود که رنگ سیاه پرچم، نماد روزهای سخت و سیاه افغانستان در دوران اشغال و تجاوز بیگانگان؛ رنگ سرخ، نماد مبارزه و مقاومت مردم در برابر اشغال خارجی‌ها و رنگ سبز، نشانه‌ی آبادی و سرسبزی افغانستان است.

با این‌ حال، شماری از شهروندان افغانستان، با نشر عکس پرچم سه‌رنگ کشور، روز ملی پرچم را گرامی داشته اند. محمد حیدری، در برگه‌ی فیسبوکش، نوشته است: «استوار و محکم می‌مانیم در زیر پرچم پرافتخار کشور مان. درفش سرزمین ما بلند باد!» هم‌چنان، عزیر کریمیان، با نشر عکس پرچم ملی، نوشته است: «سه رنگت را بر فراز افغانستان برافراشته می‌خواهم.» وحید غلامی، عکس پرچم کشور را نشر کرده و گفته است: «که شوق زنده‌ماندن من به شادی تو خورده پیوند.»

شماری از فعالان رسانه‌ای و منتقدان حکومت اما؛ گفته است که کارهای ضروری‌تری نسبت به تحلیل از روز ملی پرچم وجود دارد که باید به آن توجه شود. مسعود حسینی، در برگه‌ی فیسبوکش، نوشته است که به جای تجلیل‌های بیهوده از روزهایی مثل روز ملی پرچم و استقلال، باید از روز «قربانیان غیرنظامی»، روز «انسانیت»، روز «عدالت اجتماعی»، روز «آزادی» و روزهای مهم دیگر گرامی‌داشت شود. «با تجلیل از روز پرچم، نه طالبان دست از جنگ می‌کشند و نه عدالت اجرا می‌شود.» همین‌ طور، کلیم‌الله هم‌سخن، نوشته است که یکی از دروغ‌ها و ابزارهای فریب‌دادن مردم، گرامی‌داشت از روز پرچم است؛ کسی که این وطن را دوست داشته باشد، مردمش را حرمت کند، عزتش را پاس‌ بدارد، در زیر پرچم ملی ‌اش، دزدی و خیانت نمی‌کند. آقای هم‌سخن خطاب به رهبران دولت افغانستان، نوشته است که اگر وطن را دوست دارید؛ «دروغ نگویید!»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x