یک‌سالگی کرونا در افغانستان؛ هنوز هیچ فردی واکسین دریافت نکرده است

عبدالرازق اختیاربیگ
یک‌سالگی کرونا  در افغانستان؛ هنوز هیچ فردی واکسین دریافت نکرده است

ماه‌ها پس از ساخت واکسین کرونا، قرار است تا چند روز دیگر روند تطبیق این واکسین در افغانستان نیز آغاز شود. بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در مرحله‌ی نخست تطبیق واکسین کرونا، قرار است کارمندان صحی-دولتی و خصوصی- کارمندان سه نهاد امنیتی -پولیس، اردوی ملی و نیروهای امنیت ملی- و کارمندان رسانه‌ای واکسین دریافت کنند.
داکتر میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که هرچند وزارت صحت تلاش می‌کند که این روند را در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه‌ی همین هفته آغاز کند؛ در غیر آن، در شروع هفته‌ی آینده به گونه‌ی صددرصدی آغاز خواهد شد.
آقای علی‌زی، افزود که روند ثبت‌نام کارمندان صحی و سه نهاد امنیتی تکمیل شده و تنها کارمندان رسانه‌ای باقی مانده است. «در مرحله‌ی اول، حدود ۱۱۰ هزار کارمند صحی و ۱۲۰ هزار کارمند سه نهاد امنیتی و باقی همکاران ما در رسانه‌ها واکسین دریافت خواهند کرد.»
این در حالی است که ۱۰ ماه پس از ثبت نخستین مورد ویروس کرونا در جهان، برای اولین بار، شرکت دواسازی فایزر امریکایی با همکاری شرکت آلمانی بیو‌ان‌تک توانست، نخستین واکسین ضد این ویروس را بسازد. این واکسین پس از آن که از سوی سازمان غذا و دوای امریکا مجوز تولید گرفت، در ماه دسامبر سال گذشته‌ی میلادی برای نخستین بار روی ساندرا لیندزی، یک پرستار امریکایی تطبیق شد.
همین گونه، بریتانیا، چین، روسیه، هند و ایران از دیگر کشورهایی است که تا اکنون توانسته‌اند، واکسین کرونا بسازند و بر اساس آخرین گزارش‌ها، تا اکنون بیش از ۱۰ کشور در جهان، ویروس کرونا دریافت کرده‌اند. قرار است وزارت صحت افغانستان نیز تطبیق واکسین کرونا را تا چند روز دیگر شروع کند.
نخستین محموله‌ی واکسین کرونا که از سوی هندوستان کمک شده بود، روز یک‌شنبه (۱۹ دلو)، از سوی مسئولان وزارت صحت عامه در فرودگاه کابل تحویل گرفته شد. این محموله حاوی ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا بود که قرار است بالای ۲۵۰ هزار کارمند صحی، نهادهای امنیتی و رسانه‌ها تطبیق شود؛ یعنی هر نفر دو دوز واکسین دریافت خواهند کرد.
داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه‌ی افغانستان، هنگام تحویل‌گیری این محموله، گفت که قرار است این مقدار واکسین برای ۲۰ درصد از جمعیت این کشور تزریق شود و قرار است افغانستان در آینده‌ی نزدیک برای ۴۰ درصد از جمعیت دیگر، واکسین کرونا را از سوی شریک‌های بهداشتی دیگرش دریافت کند.
با این حال، برنامه‌ی افتتاحی روند تطبیق واکسین کرونا، قرار است در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شود و اولین دوز این واکسین را نیز یکی از کارکنان صحی دریافت کند.
واکسینی که افغانستان دریافت کرده، ساخت شرکت «کوویشلید» کشور هندوستان است. هرچند در روزهایی که این واکسین وارد افغانستان شد، تأیید تضمین کیفیت را از سازمان جهانی بهداشت نگرفته بود؛ اما چند روز پیش، این سازمان کیفیت و تأثیرپذیری آن را تأیید کرد.
در کنار ۵۰۰ هزار دوز واکسین هندی، انتظار می‌رود در ماه‌های بعدی، ۲۰۰ هزار دوز واکسین از سوی چین و ۳ میلیون دوز دیگر از سوی اداره‌ی جهانی واکسین که قبلاً تعهد شده بود، به وزارت صحت عامه‌ی افغانستان سپرده شود.
میرویس علی‌زی می‌گوید: «در پهلوی ۵۰۰ هزار دوز هندوستان، ۲۰۰ هزار دوز کشور چین کمک کرده، مراحل اداری جریان دارد. تلاش می‌کنیم به‌زودی آن را وارد کنیم. ۳ میلیون دوز واکسین از سوی اداره جهانی واکسین کمک شده است.»
به گفته‌ای او، قرار است در محموله اول ۱٫۳ میلیون دوز واکسین به افغانستان تحویل داده شود و در مرحله دوم باقی ۱٫۷ میلیون دوز وارد خواهد شد. «کارهای اداری آن هنوز جریان دارد. تلاش ما این است که در ماه‌های آینده کارهایش تکمیل و وارد شود.»
در همین حال، وزارت صحت عامه، می‌گوید که در کنار واکسین‌های کمکی کشورهای هند و چین و اداره جهانی واکسین، دولت افغانستان نیز تعهد کرده است که کارهای تدارکاتی برای خرید واکسین برای سایر شهروندان افغانستان را فراهم کند.
گفتنی است که در مجموع قرار است ۶۰ درصد از شهروندان افغانستان که بالای سن ۱۸ هستند، واکسین کرونا دریافت کنند.

نخستین محموله واکسین کرونا در افغانستان

شرایط نگه‌داری واکسین در افغانستان
آن‌چه وزارت صحت عامه می‌گوید، افغانستان بهترین شرایط آب‌وهوایی را برای نگه‌داری واکسین کرونا دارد، شرایطی که با استندردهای جهانی هم‌خوانی دارد.
بر اساس معلومات این وزارت، در حال حاضر افغانستان ظرفیت نگه‌داری بیش از ۳۵ میلیون دوز واکسین کرونا را دارد. معاون وزارت صحت، می‌گوید: «ما ظرفیت نگهداری ۵ میلیون دوز واکسین را تنها در سردخانه‌های میدان‌هوایی کابل داریم و در ولایت‌های دیگر نیز ظرفیت نگهداری ۳۰ میلیون دوز واکسین دیگر وجود دارد.»
آقای علی‌زی تأکید کرد که افغانستان یکی از بهترین سیستم‌های «زنجیر‌ سرد» را در منطقه دارد که حتا به سیستم جهانی عیار شده و می‌تواند از واکسین‌هایی که با درجه‌ی مخصوص هوا عیار شد، نگهداری کند.
روند انتشار ویروس کرونا نزولی است
از شیوع نخستین مورد ویروس کرونا در افغانستان بیش از یک سال و اندی گذشته است و مسئولان وزارت صحت می‌گویند که فعلاً روند انتشار این ویروس در کشور نزولی است.
آقای علی‌زی در این مورد، می‌گوید که گراف شیوع ویروس کرونا در شش هفته اخیر نزولی است و از هر یک هزار تا دو هزار مورد مشکوکی که در لابراتوارهای دولتی و خصوصی مراجعه می‌کنند، بین ۵ تا ۲۵ مورد آن مثبت شناسایی می‌شود.
با این حال او، می‌گوید که شهروندان کشور نباید خطر رشد دوباره‌ی ویروس را نادیده بگیرند؛ زیرا ممکن است با افزایش تجمعات و آغاز دوباره‌ی مکاتب و دانشگاه‌ها، انتشار ویروس نیز بیشتر شود.
معاون سخنگوی وزارت صحت از مردم می‌خواهد که آن‌ها باید هنوز هم سه پیام اساسی این وزارت که پوشیدن ماسک، شستن دست‌ها و جلوگیری از تجمعات است را جدی بگیرند.
این‌همه در حالی است که از آغاز ویروس کرونا تا اکنون، ۵۵ هزار و ۶۴۶ نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان، ۲ هزار و ۴۳۵ نفر جان باخته‌اند و ۴۸ هزار و ۸۹۵ نفر دیگر نیز بهبود یافته‌اند.