احتمال افزایش قربانیان سیلاب‌های اخیر و خانواده‌هایی که چشم انتظار غذا اند

اکرم رسا
احتمال افزایش قربانیان سیلاب‌های اخیر و خانواده‌هایی که چشم انتظار غذا اند

هفته‌ی گذشته، سرازیر شدن سیلاب در ۱۴ ولایت افغانستان، خسارت هنگفت جانی و مالی را به  باشندگان این ولایت‌ها، وارد کرد. عمق این فاجعه، سبب شد که بازتاب جهانی نیز داشته باشد.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، اعلام کرده است که روند انتقال کمک‌ها به باشندگان ولایت‌های سیل‌زده، آغاز شده است.

در همین حال، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، گفته است که تمام زیربناها و ساختمان‌هایی که قسما و یا کاملا در نتیجه‌ی جاری شدن سیلاب، به ویژه در ولایت پروان، تخریب شده، بازسازی می‌شود.

آقای صالح، دوشنبه (۱۰ سنبله)، در برگه‌ی فیس‌بوکش، نوشته است که پس از رسیدگی به نیازمندی‌های فوری آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیر، در چندین ولایت که بیش‌ترین خسارت به پروان وارد شده، تمام زیربناها و ساختمان‌هایی که قسما و یا کاملا تخریب شده، دوباره آباد می‌شود.

او هم‌چنان افزوده است: «مطمین باشید. همین اکنون کار روی بازسازی و پاک‌کاری نهر (کانال) پروان به شدت ادامه دارد. به افغانستان نو فکر کنید و نگذارید ذهن‌تان در بند گذشته‌ها و یأس اسیر باشد. این اطمینان را پس از صحبت‌های تفصیلی با رییس‌جمهور برای‌تان نگاشتم.»

سرازیرشدن سیلاب، در کنار این که جان صدها نفر از باشندگان این ولایت‌ها را گرفت، سبب خسارات هنگفت مالی شده و صدها خانه‌ی مسکونی را نیز، تخریب کرده است.

در همین حال، مسؤولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، گفته است که روند توزیع بسته‌های کمکی به قربانیان و آسیب‌دیدگان این رویداد، جریان دارد.

احمدتمیم عظیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، دوشنبه (۱۰ سنبله)، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که تیم تخنیکی این وزارت، روند توزیع و سروی کمک‌ها را در ولایت‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر، پکتیا، پکتیکا و هم‌چنان، ولایت‌های دیگری که در نتیجه‌ی سرازیر شدن سیلاب، متضرر شده بود، آغاز کرده است.

او افزود که در حال‌ حاضر، روند کمک‌رسانی به بیش از ۳۰۰۰ خانواده،‌ در سرتاسر کشور جریان دارد.

به گفته‌ی سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، تاکنون به ۱۰۵۷ خانواده، مواد غذایی و غیر غذایی توزیع شده است که در این میان، مبلغ ۲۲ هزار افغانی به ۴۰۰ خانواده و همین‌گونه،  برای ۱۲۰ نفر دیگر از خانواده‌ها‌ی قربانیان این رویداد نیز، پول نقد توزیع شده است.

آخرین قربانیان سیلاب‌ها در افغانستان

وزرات دولت در امور رسیدگی به حوادث، گفته است که در نتیجه‌ی بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در افغانستان، شماری زیاد از شهروندان این کشور به کام مرگ کشیده شدند. آقای عظیمی، گفت که هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در ۱۴ ولایت افغانستان، بیش از چهار هزار خانواده متضرر شده است.

او هم‌چنان تأکید کرد که تاکنون، ۱۸۹ نفر در ۱۴ ولایت افغانستان، در نتیجه‌ی جاری شدن سیلاب کشته شدند که تنها ۱۴۱ کشته را پروان به خود اختصاص داده است.

آقای عظیمی، گفت که ۱۶۹ نفر دیگر در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها، زخمی شده‌، ۱۰۵۵ خانه به صورت کلی و ۲۹۹۶ خانه‌ی دیگر به صورت نسبی، در این ولایت‌ها تخریب شده است.

آقای عظیمی، گفت که ولایت‌های پروان، کابل، کاپیسا، پنچشیر، میدان وردگ، ننگرهار، پکتیا، و پکتیکا از جمله ولایت‌های بوده است که در آن تلفات جانی به ثبت رسیده و ولایت‌های نورستان، لغمان، خوست، کنر، بامیان و غزنی از جمله ولایت‌هایی اند که خسارت هنگفت مالی را متحمل شده اند.

عظیمی، تأکید کرد که احتمال دارد، شمار قربانیان سیلاب‌ها افزایش یابد؛ زیرا تیم‌های تخنیکی هنوز ساحه را تحت بررسی دارند. او افزود که در حال حاضر، تیم‌های جست‌وجو و نجات این وزارت در بخش‌های پارچه‌ی دو و یازده‌ی چاریکار پروان، فعالیت دارند و احتمال این است که در حین پاک‌کاری جسدهایی از زیر آوارها پیدا شوند.

با این همه، اداره‌ی هواش‌ناسی افغانستان، نیز از احتمال وقوع بارندگی و جاری‌شدن سیلاب‌ها در هفت ولایت کشور، خبر داده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که احتمال وقوع سیلاب‌ها و بارندگی‌ها در جریان امروز و فردا (۱۰ و ۱۱ سنبله) در ولایت‌های ننگرهار، کنر، نورستان، لغمان، بدخشان و برخی از قسمت‌های پکتیا و خوست وجود دارد.