اشرف غنی: هرگز اراده‌ی یک حلقه‌ی مرموز، مبهم و نقاب‌پوش بر ملت تحمیل نخواهد شد

عبدالرازق اختیاربیگ
اشرف غنی: هرگز اراده‌ی یک حلقه‌ی مرموز، مبهم و نقاب‌پوش بر ملت تحمیل نخواهد شد

رییس جمهور غنی می‌گوید که مردم افغانستان حدود تعامل و چهارچوب گفت‌وگوهای صلح را در جرگه‌ی مشورتی صلح تعیین کردند و هرگز از این حدود عدول نخواهند شد.

محمد اشرف غنی، روز دوشنبه (۳۱سرطان) در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام، گفت که هرچند ما در گفت‌وگوهای صلح با طالبان انعطاف‌پذیری نشان دادیم؛ اما این انعطاف‌پذیری به معنای عقب‌گرد و رفتن به گذشته‌ی سیاه نخواهد بود.

آقای غنی تأکید کرد که خواست مردم افغانستان رفتن به آینده‌ی روشن است و هرگز ارده‌ی یک حلقه‌ی مرموز، مبهم و نقاب‌پوش بر ملت تحمیل نخواهد شد. «ما انعطاف‌پذیر استیم نه عقب‌گردپذیر. وضعیت سیاه و سفید است. یک‌سو می‌خواهد اراده‌ی یک حلقه‌ی مرموز، مبهم و نقاب‌پوش را بر ملت تحمیل کند و طرف دیگر ملت است که می‌خواهد خودش بر سرنوشت خودش تسلط داشته باشد و با رأی خود زعامت را تعیین کند. درین میان معلوم است که انتخاب ملت کجاست و چه رنگ است. با اتکا و حرمت به این اراده ما با دقت به پیش خواهیم رفت.»

هر چند رییس جمهور در این نشست برقراری صلح را از مهم‌ترین نیازهای مردم افغانستان خواند؛ اما تأکید کرد که تداوم نظام سیاسی کنونی کشور در اولویت قرار دارد. «هیچ کس نمی‌تواند چتر جمهوریت و حقوق در محوریت شهروندی را از ما بگیرد. دفاع از نظام و ارزش‌های نظام بیشتر از پیش استوار به ایده و فکر می‌شود نه صرفاً امتیاز.»

این درحالی است که طالبان پس از چند دور گفت‌وگوهای صلح با امریکا و سیاسیون افغانستان هنوز اما نظام جمهوری این کشور را به رسمیت نشناخته اند و بر امارت اسلامی تأکید می‌کنند.

همچنان رییس جمهور غنی در بخش دیگر از صحبت‌های خود در این نشست گفت که افغانستان نسبت به سال‌های گذشته در وضعیت بهتری قرار گرفته و از مرحله‌ی سقوط عبور کرده است.

او گفت: «به یاد بیاورید که چه بودیم. جامعه‌ای فرو رفته در فقر محکوم شده به تجرید و انزوا؛ جامعه‌ای کاملا استخوانی از نبود آسایش و دسترخوان پر. امروز آن تصویر تبدیل شده است. تصویر افغانستان امروز متفاوت است.»

به گفته‌ی رییس جمهور غنی، افغانستان زمانی اتصال‌کننده‌ی افکار و تمدن‌ها بوده و باید این حیثیت تاریخی دوباره زنده شود.

رییس جمهور بار دیگر در این نشست بر برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده‌ی آن تأکید کرد و گفت که بیش از هفت میلیارد افغانی که از خزانه‌ی دولت و مردم افغانستان است، برای مصارف برگزاری انتخابات تخصیص داده شده است و این نخستین بار است که هزینه‌ی انتخابات از بودجه‌ی دولت تأمین می‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است تا شش روز دیگر کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شود و دو ماه نیز ادامه خواهد داشت. بر بنیاد جدول زمانی کمیسیون انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری در شش میزان سال جاری برگزار می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x