ارگ: گروه طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده است

ابوبکر صدیق
ارگ: گروه طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده است

ارگ ریاست‌جمهوری و برخی از کارشناسان نظامی، گروه طالبان را به نقض توافق‌نامه‌ی صلح دوحه، متهم می‌کنند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، روز دوشنبه (۱۰ سنبله)، در یک نشست خبری، با اشاره به گزارش اخیر روزنامه‌ی نیویورک تایمز، گفت که گروه طالبان، توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را نقض کرده است.

روزنامه‌ی نیویورک تایمز، به تازگی، به نقل از سه مقام امریکایی، گزارش داده است که طالبان در اواخر ماه جولای سال جاری، بر پایگاه نظامی «بسشن» در هلمند و یک پایگاه هوایی مشترک نیرو‌های افغانستان و امریکا که در فاصله‌ی دورتر از این پایگاه قرار دارد، چندین راکت شلیک کرده‌ اند.

آقای صدیقی می‌گوید: «بارها گفته‌ایم که طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده اند. در توافق‌نامه‌ی قطر، آمده است که طالبان در چند روز آینده وارد مذاکره با دولت شود، خشونت را کاهش دهند، بر شهرها و ولسوالی‌ها حمله نکند. تنها جایی که طبق توافق‌نامه عمل کردند، حمله بر امریکایی‌ها بود که آن را هم نقص کردند.»

این نخستین گزارش از حمله‌ی تروریسیتی طالبان بر مرکز نظامیان امریکایی، پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، ماه فبروری در قطر است.

پیش از این، مقام‌های محلی در ولایت کندهار، گفته بودند که هراس‌افگنان طالب، بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی و دفاعی در ساحات «طغرا» و ولسوالی خاکریز این ولایت، حمله‌ کردند. نیروهای حمایت قاطع، در پاسخ به این حملات طالبان، ۲۰ هراس‌افگن را در یک عملیات کشتند.

جمال ناصر بارکزی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس کندهار، در آن زمان گفته بود که حمله‌ی طالبان، با تلفات سنگینی بر این گروه، پاسخ داده شده بود و یک عراده موتر هاموی و مقدار سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امنیتی افتاد.

سانی لگت، سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان، در ۱۶ جوزا، در برگه‌ی تویترش نوشت: «این دو حمله‌، به منظور مختل کردن برنامه‌‌های طالبانی که قصد داشتند بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولایت‌های فراه و کندهار حمله‌ کنند، انجام شده است.»

آقای لگت، افزوده بود که حمله‌ی اول در ولایت کندهار، زمانی انجام شد که ۲۵ هراس‌افگن طالب، آماده‌ی حمله‌ بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی بودند.

هم‌چنان به گفته‌ی او، حمله‌ی دیگر در ولایت فراه، در حالی انجام شد که هراس‌افگنان طالب، قصد حمله بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی را داشتند.

سانی لگت، در مورد رقم دقیق تلفات هراس‌افگنان طالب در حملات کندهار و فراه، چیزی نگفته بود.

از سویی هم، کارشناس‌های نظامی، به این باورند که توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان، با چالش‌های زیادی مواجه است. در این توافق‌نامه، روی کاهش خشونت‌ها تأکید صورت گرفته بود؛ اما طالبان به این موضوع تمکین نکرده ‌اند.

میرزامحمد یارمند، معاون پیشین وزارت داخله، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که توافق‌نامه‌ی قطر، زمینه‌ساز صلح نیست؛ زیرا دو طرف به آن عمل نکرده اند.

به گفته‌ی او، طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده و برعکس، حملات این گروه، افزایش یافته است.

گفتنی است که نیرو‌های خارجی، پس از امضای توافق‌نامه‌ی دوحه، چندین‌بار مواضع طالبان را هدف حملات هوایی قرار دادند. نیرو‌های خارجی هدف از انجام این حملات را، حمایت از نیرو‌های دولتی افغانستان و عقب‌زدن حمله‌ی طالبان عنوان کرده اند.

از سویی هم، گروه طالبان نیز، ایالات متحده‌ی امریکا را بارها به نقض توافق‌نامه‌ی دوحه متهم کرده است.

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی، در قطر امضا شد. بر اساس این توافق‌نامه، جنگ‌جویان طالب و نیروهای امریکایی، نباید علیه یک‌دیگر حمله‌ی نظامی انجام بدهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x