اسیرشدن ۵ طالب در پنجشیر؛ «طالبان سر می‌برند؛ اما جبهه‌ی مقاومت حتا دستمال سرشانه اسیر را ازش نمی‌گیرد»

صبح کابل
اسیرشدن ۵ طالب در پنجشیر؛ «طالبان سر می‌برند؛ اما جبهه‌ی مقاومت حتا دستمال سرشانه اسیر را ازش نمی‌گیرد»

گزارش‌گر: رستم کریمی

به تازگی نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی، یک چرخ‌بال طالبان را در دره‌ی آرزوی ولایت پنجشیر سرنگون کرده است. این چرخبال عصر روز پنج‌شنبه -۲۶ جوزا-، در مربوطات دره‌ی آرزو از سوی نیروهای مقاومت ملی هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

در خبرنامه‌ای که از سوی جبهه‌ی مقاومت ملی به نشر رسیده، آمده است که افراد بازداشت‌شده شامل، دو خلبان، دو انجنیر پرواز و یک تن از فرماندهان گروه طالبان استند.

گفته می‌شود که در این چرخ‌بال هفت عضو طالبان بودند که پنج نفر شان اسیر شدند و دو تن دیگر شان در جریان درگیری از سوی نیروهای مقاومت کشته شد.

صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت در نخستین ساعات سرنگون‌شدن این چرخ‌بال در برگه‌ی فیسبوک خود، گفت که با اسیران طالب برخورد انسانی و مطابق به قانون صورت می‌گیرد.

در همین حال، تصویری که اخیرا از سوی اعضای جبهه‌ی مقاومت نشر شده، دیده می‌شود که وضعیت صحی اسیران طالب خوب است و هیچ آسیب جدی به آن‌ها وارد نشده است.

برخورد مناسب نیروهای مقاومت با اسیران طالب واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است؛ زیرا در ماه‌های اخیر، هر باری که طالبان در جریان جنگ اسیر گرفتند، آن‌ها را سربریدند.

مختار وفایی، خبرنگار در واکنش به اسیرشدن افراد طالبان، گفته است: «طالبان، اسیر جبهه‌ی مقاومت را سر می‌برند؛ اما جبهه مقاومت حتا عمامه و دستمال سرشانه‌ی اسیر طالب را ازش نمی‌گیرد.از عمل‌کرد دو طرف جنگ مشخص است که کی‌ها برای چه چیزهایی می‌جنگند.»

همین‌گونه، فروردین خراسانی، کاربر تویتر نوشته است که طالبان خلاف دستور اسلام، اسیران جنگی را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند، در حالی که جبهه‌ی مقاومت ملی با اسرای جنگی شان برخورد انسانی و قانونی دارند.

حمزه الفت، کاربر دیگری چنین نوشته است: «تفاوت را ببینید؛ یکی با احترام انسانی در کنار اسیر جنگی ایستاد شده و طالبان، یک جوان را در پنجشیر، مثل حیوان سر می‌برند، یا به قول خود شان ذبح می‌کند. دنیا کور است، طالب را و جنایت‌اش را نمی‌بیند.»

شماری دیگر هم به طالبان توصیه کرده‌اند که از برخورد نیروهای مقاومت با اسیران جنگی درس عبرت بگیرند.

با این حال، جبهه‌ی مقاومت در خبرنامه‌ای، گفته است که اسیران در وضعیت خوبی قرار دارند و به وضعیت صحی آن‌ها نیز، رسیدگی لازم صورت گرفته است؛ با اسیران مطابق به تعالیم اسلامی و انسانی و کنوانسیون جنیوا برخورد می‌شود.

در خبرنامه، آمده است: «جبهه مقاومت‌ ملی برخلاف گروه طالبان که اسیران را شکنجه و سر می‌برند، به تمام اصول اسلامی و انسانی در برابر اسیران جنگی متعهد بوده و است.»

این همه در حالی است که دست‌کم دو هفته پیش، طالبان سه تن از اعضای جبهه‌ی مقاومت ملی را در دره‌ی کرواشی از مربوطات مرکز ولایت پنجشیر اسیر گرفتند و سپس آن‌ها سربریدند.