باشندگان بامیان: ۲۰ روز می‌شود که آمریت پاسپورت به روی متقاضیان بسته است

صبح کابل
باشندگان بامیان: ۲۰ روز می‌شود که آمریت پاسپورت به روی متقاضیان بسته است

شماری از باشندگان ولایت بامیان، می‌گویند که بسته‌بودن آمریت پاسپورت این ولایت، متقاضیان و مراجعه‌کنندگان را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

چندین باشنده‌ی ولایت بامیان در گفت‌وگو با صبح کابل، می‌گویند که از ۲۰ روز به این طرف، آمریت پاسپورت این ولایت به روی متقاضیان و مراجعه‌کنندگان بسته است و هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.

به گفته‌ی آنان، روزانه دست‌کم ۴۰ تا ۵۰ نفر که بیش‌تر شان مریض‌داران و برندگان بورسیه‌های تحصیلی استند برای طی مراحل و دریافت پاسپورت به آمریت پاسپورت بامیان مراجعه می‌کنند؛ اما این اداره به روی آنان بسته است.

یکی از مراجعه‌کنندگان اداره پاسپورت بامیان به صبح کابل، می‌گوید که اسناد پاسپورت او به دلیل نواقضی که داشت از ریاست عمومی پاسپورت برگشت خورده بود و روز گذشته برای بررسی و رفع نواقض اسنادش به آمریت پاسپورت بامیان مراجعه کرده؛ اما این اداره بسته بوده است.

به گفته‌ی او، روزانه ده‌ها نفر به آمریت پاسپورت بامیان مراجعه می‌کنند؛ اما به دلیل بسته‌بودن این اداره دست خالی دوباره به خانه‌های شان بر می‌گردند.

شمس‌الله، باشنده‌ی مرکز بامیان که یک عضو خانواده‌اش بیمار است. او می‌گوید که ناچار است بیمارش را برای درمان به بیرون از کشور ببرد؛ ولی به دلیل نداشتن پاسپورت تا هنوز موفق به این کار نشده و از طرفی آمریت پاسپورت بامیان نیز، بسته است.

این باشنده‌ی بامیان، تأکید می‌کند که آمریت پاسپورت بامیان به زودی فعالیت‌اش را از سرنگیرد، بیمار او از بین خواهد رفت.

با این حال یک منبع امنیتی که نخواست نامی از او در گزارش ذکر شود به صبح کابل، گفت که آمریت پاسپورت بامیان پس از آن بسته شد که حدود ۲۰ روز پیش مولوی عتیق، آمر این اداره و از نزدیکان مولوی صدیق‌الله شاهین مسافر، فرمانده امنیه طالبان در بامیان به دلیل فساد اداری از سوی نیروهای استخبارات این ولایت بازداشت شدند.

منبع می‌افزاید که مولوی عتیق، دو روز پس از بازداشت به توصیه مولوی صدیق‌الله شاهین مسافر از سوی عبداله سرحدی والی طالبان در بامیان از بازداشت‌گاه ریاست استخبارات آزاد و به فرماندهی امنیه طالبان در این ولایت سپرده شد.

یک منبع امنیتی دیگر نیز، به شرط افشانشدن هویت‌اش، می‌گوید که آمریت پاسپورت بامیان پس از بازداشت مولوی عتیق آمر این اداره به اتهام فساد اداری، از سوی فردی به نام عطاالله محمدی، بسته شده است.

به گفته منبع؛ عطاالله محمدی، از نزدیکان ملا عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان و نماینده‌ی او در آمریت پاسپورت است.

خواستیم دیدگاه فرماندهی امنیه طالبان در بامیان را نیز، در این گزارش داشته باشیم؛ اما سخن‌گوی پلیس طالبان در بامیان حاضر به پاسخ‌گویی نشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x