پایان عملیات بازداشت غوریانی؛ بیش از ۲۰ تن بازداشت شدند

صبح کابل
پایان عملیات بازداشت غوریانی؛ بیش از ۲۰ تن بازداشت شدند

در نتیجه‌ی عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت حبیب‌الله غوریانی در مربوطات شهرک جبرئیل ولایت هرات، ۲ نفر کشته، ۳۹ نفر زخمی و بیش از ۲۰ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که نیروهای امنیتی پس از چاشت روز گذشته (چهارشنبه، ۱۳ حوت)، عملیاتی را برای بازداشت حبیب‌الله غوریانی راه‌اندازی کردند.

آقای فرهاد، حبیب‌الله غوریانی را به داشتن افراد مسلح غیرمسئول متهم کرده و می‌گوید: «عملیات برای بازداشت غوریانی عصر روز گذشته راه‌اندازی شده بود و نیمه‌های شب گذشته پایان یافت. در حال حاضر، ساحه در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد و ۱۲ تن از افراد مسلح وابسته با غوریانی بازداشت شده‌اند.»

سخنگوی والی هرات می‌گوید که نیروهای امنیتی، موفق به بازداشت آقای غوریانی نشده‌اند.

از سویی هم، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات، به رسانه‌ها گفته است که در جریان درگیری، دو تن از افراد وابسته به آقای غوریانی کشته شده‌اند و بیش از ۲۰ نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

با این حال، یک منبع در شفاخانه‌ی ولایتی هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که ۳۹ زخمی به شمول زنان و کودکان، از درگیری اخیر در شهرک جبرئیل به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

گفته می‌شود که بیشتر زخمی‌های این رویداد، غیرنظامیان اند.

درگیری در شهرک جبرئیل، پس از چاشت روز چهارشنبه (۱۳ حوت)، به دنبال حمله‌ی نیروهای دولتی به خانه‌ی مسکونی حبیب‌الله غوریانی، نامزد پیشین انتخابات پارلمانی آغاز شد و تا نیمه‌های شب ادامه داشت.

گفته می‌شود که رهبری این عملیات را سید عبدالوحید قتالی، والی هرات به عهده داشت.

اداره‌ی محلی هرات، حبیب‌الله غوریانی و افراد او را به لت‌وکوب چند شهروند هرات و زخمی کردن دو تن در جریان روزهای گذشته در مربوطات شهرک جبرییل متهم کرده است. اداره‌ی محلی هرات، همچنان آقای غوریانی را به داشتن افراد مسلح غیرمسئول متهم کرده است.

از سویی هم، یک منبع می‌گوید که باشندگان محل علیه یک رستورانت نزد آقای غوریانی شکایت کرده بودند و به همین دلیل، آقای غوریانی نیز تلاش کرد تا این رستورانت را ببندد؛ اما در این هنگام، نیروهای پولیس به ساحه رسیده و بر محافظان او تیراندازی کردند و پس از آن، درگیری میان دو طرف آغاز شد.

با این حال، حبیب‌الله غوریانی، در یک کلیپ ویدیویی که در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود، می‌گوید: «یک قلیان و کافی شاپ چقدر برای دولت عزیز شده که به خاطرش خون صدها جوان را می‌ریزانند؟ میگن که کافی‌شاپ را بسته کردی و پسرم را نگذاشتی که شراب بخورد و چرا برای شراب‌خواری اش مزاحمت کرده‌ای! به همین دلیل سر ما عملیات کردند.»

دفتر مطبوعاتی والی هرات، به دنبال آغاز درگیری‌ها، در اعلامیه‌ای گفت که نیروهای دولتی به اساس شکایت مردم و خانواده‌های زخمیان و هدایت ارگان‌های حراست از قانون، برای بازداشت غوریانی به جبرئیل رفته‌اند.

بر اساس اعلامیه، مقاومت مسلحانه‌ی افراد وابسته به حبیب‌الله غوریانی در برابر نیروهای دولتی، سبب درگیری و جراحت سه سرباز پولیس و شماری از غیرنظامیان شد.

یکی از باشندگان شهرک جبرئیل، می‌گوید که نیروهای امنیتی، خانه‌ی حبیب‌الله غوریانی را محاصره کرده و بر آن گلوله‌باری کردند.

باشندگان شهرک جبرئیل، می‌گویند که در جریان تیراندازی نیروهای دولتی، به ده‌ها خانه‌ی مسکونی خسارت فراوان مالی وارد شده است.

حبیب‌الله غوریانی، در انتخابات پارلمانی اخیر از ولایت هرات نامزد بود؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات، آقای غوریانی را متهم به دست‌داشتن در قاچاق مخدر کرده و نام او را از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرد.

آقای غوریانی نیز در برابر اتهام کمیسیون مستقل انتخابات، دست به اعتراض زد؛ اما موفق نشد که در انتخابات پارلمانی شرکت کند.