کشته شدن رئیس القاعده برای شبه قاره‌ی هند در افغانستان

مهدی غلامی
کشته شدن رئیس القاعده برای شبه قاره‌ی هند در افغانستان

نوشته شده در: بی‌بی‌سی

مترجم: مهدی غلامی

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید، عاصم‌عمر، رئیس القاعده در شبه قاره‌ی هند به تاریخ ۲۳ سپتامبر، در حمله‌ای بر محل تجمع طالبان در ولایت هلمند کشته شده است. بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۴۰ فرد ملکی نیز در آن عملیات جان باختند.

امریکا و القاعده تا هنوز مرگ عاصم عمر را تأیید نکرده اند. طالبان اما این خبر را تکذیب کردند.

ریاست امنیت ملی در بیانیه‌ای که در توئیتر منتشر کرد، گفت که حمله‌ی مشترک نیروهای امریکایی و افغان در محوطه‌ای که «پای‌گاه طالبان در موسا قلعه» بود، صورت گرفت. جایی که عاصم‌عمر و دیگر اعضای القاعده در شبه قاره‌ی هند آنجا بودند.

در این بیانیه آمده است که شش عضو دیگر القاعده در شبه قاره‌ی هند که بیشتر شان پاکستانی بودند، کشته شدند. گفته می‌شود ابوریحان، رابطِ عاصم‌عمر با ایمن‌الظواهری؛ رهبر القاعده هم در این عملیات کشته شده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان در این بیانیه، تصاویری را از زمان زنده بودن و کشته شدن عاصم عمر پخش کرد.

جزئیات بیشتر عملیات و این که چه اتفاقی برای اجساد افتاده، بی‌درنگ مشخص نشد.

حضور یک رهبر ارشد القاعده در محل تجمع طالبان، سوال‌هایی را در رابطه به تمایل این گروه، مبنی بر قطع رابطه با القاعده که بخشی از گفت‌وگوهای صلح با امریکا می‌‌باشد، به‌وجود آورده است.

جنگ ایالات متحده در افغانستان پس از حمله‌ی ۱۱ سپتامبر آغاز شد، چرا که گروه طالبان که در آن زمان حکم‌ران افغانستان بود، از تسلیم کردن اسامه بن‌لادن؛ رهبر سابق القاعده سر باز زد.

تا زمانی که دانِلد ترامپ، رئیس‌‌ جمهوری امریکا گفت‌وگوهای صلح را در ماه گذشته متوقف نکرده بود، واشنگتن و طالبان ظاهراً به توافقی رسیده بودند که در آن؛ قرار بود امریکا در بدل تعهد طالبان مبنی بر قطع رابطه با گروه‌هایی مانند القاعده، سربازانش را از افغانستان بیرون کند.

طالبان از زمان سقوطش در سال ۲۰۰۱ تا حالا، شورش مرگ‌باری علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی داشته است.

مقامات در هلمند تأیید کردند که در نتیجه‌ی این عملیات، مردم ملکی زیادی که در مراسم عروسی‌ای در نزدیک آن محل شرکت کرده بودند، کشته شدند.

مقامات امریکایی گفته اند که در مورد تلفات ملکی تحقیق خواهند کرد؛ اما پیش‌نهاد کردند که بیشتر کسانی که کشته شدند، بر اثر انفجار‌های دومی و یا واکست‌های انتحاری‌ای که آن جنگ‌جویان پوشیده بودند؛ جان‌‌‌های شان را از دست داده اند. نیروهای امریکایی و افغان، بارها طالبان را متهم کرده اند که از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

سی‌بی‌اس نیوز گزارش داد که نیروهای ویژه‌ی امریکایی نیز در این عملیات شرکت داشتند.

عاصم‌عمر از بدو تأسیس شاخه‌ی القاعده در شبه قاره‌ی هند در سال ۲۰۱۴، رئیس این بخش بوده است.

درباره‌ی او اطلاعات کمی وجود دارد؛ اما گفته می‌شود که عاصم‌عمر اصالتا از هندوستان است و سال‌ها در شهر میران‌شاه که در مناطق قبلیه‌ای و نزدیک مرز پاکستان با افغانستان موقعیت دارد و پای‌گاه سابق شورشی‌ها بوده، زندگی می‌کرده است.

همچنان گزارش شده است که او قبل از پیوستن به القاعده، با گروه‌هایی در کشمیر، مانند «حرکت المجاهدین» و «جَیش محمد» کار کرده است.