نقض توافق‌نامه‌ی دوحه از سوی طالبان؛ یک مرکز نیروهای خارجی در خوست هدف قرار گرفت

حیات بودا
نقض توافق‌نامه‌ی دوحه از سوی طالبان؛ یک مرکز نیروهای خارجی در خوست هدف قرار گرفت

منابع امنیتی در ولایت خوست، می‌گویند که جنگ‌جویان طالب  بر یک مرکز وابسته به نیروهای امریکایی در این ولایت، حملات موشکی انجام داده است.

یک منبع امنیتی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۴:۰۰ عصر روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۰ حمل)، در منطقه‌ی «خانی‌خور» ولایت خوست، جایی رخ داده که در آن یک مرکز نیروهای خارجی بود.

این منبع افزود که موشک‌های پرتابی طالبان به مرکز نیروهای خارجی برخورد نکرده و بر خانه‌های مسکونی و زمین‌های زراعتی برخورد کرده و تلفات جانی نداشته است.

منبع افزود که طالبان بر خلاف توافق‌نامه‌ی دوحه این حملات را انجام داده و یک مرکز نیروهای خارجی را هدف قرار داده‌اند.

با این حال، گروه طالبان نیز پذیرفته اند که یک مرکز نظامی در ولایت خوست هدف حملات موشکی‌شان قرار گرفته؛ اما ای گروه می‌گوید که این مرکز از نیروهای دولتی افغانستان بوده است.

ذببح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که حمله‌ی آن‌ها بر یک مرکز نیروهای امنیتی که مشهور به «ضربتی‌ها» وابسته به ریاست امنیت ملی بوده، انجام شده است.

سخنگوی طالبان، گفت که این مرکز به ‌نام « KPF» نیز یاد می‌شود  و این حمله نیز در واکنش به حملاتی بوده که این نیروها چند روز پیش بر مردم عام انجام داد. «بدون شک که این مرکز از طرف سی ای ای بود؛ اما حالی مربوط امنیت ملی افغانستان است.»

ذبیح‌الله مجاهد، افزود که نیروهای امریکایی پیش از این به ‌آن‌ها گزارش داده که این مرکز دیگر از آن‌ها نیست و نیروهای مستقر در آن‌جا نیز بیرون شده اند. او تأکید کرد؛ اکنون که هیچ نیروهای خارجی در این مرکز نیست، پس حمله‌ی انجام‌شده نقض توافق‌نامه‌ی دوحه نیز نیست.

هرچند نیروهای امریکایی تا هنوز در رابطه به این رویداد، اظهار نظری نکرده اند؛ اما یک منبع به امنیتی در صحبت با روزنامه صبح کابل، حضور نیروهای امریکایی در این مرکز نظامی را تأیید می‌کند.

گفتنی است که نیروهای مستقر در مرکز «KPF»، از سوی «سی‌آی‌ای» یا سازمان استخباراتی امریکا حمایت می‌شود و در ولایت خوست فعالیت دارد.

طالبان در حالی یک مرکز نظامی نیروهای خارجی را در ولایت خوست هدف حمله‌ی موشکی قرار داده که بر اساس توافق‌نامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان، این گروه تعهد کرد که حملات خود علیه امریکا را متوقف می‌کند و از سویی هم تعهد کرده بود که حملات بزرگ را در کلان‌شهرهای افغانستان پایان می‌دهد؛ اما در یک سال گذشته طالبان برخلاف این تعهدات‌شان، هم‌چنان حملات‌شان را افزایش دادند.

مقام‌های امریکایی نیز بارها طالبان را به نقض توافق‌نامه‌ی دوحه متهم کرده‌اند.