منابع: تسلیمی نیروهای مقاومت در پنجشیر نادرست است، طالبان غیرنظامیان را بازداشت کردند

صبح کابل
منابع: تسلیمی نیروهای مقاومت در پنجشیر نادرست است، طالبان غیرنظامیان را بازداشت کردند

گزارش‌گر: رستم کریمی

منابع موثق در پنجشیر، ادعای طالبان در مورد تسلیمی نیروهای جبهه‌ی مقاومت در این ولایت را رد می‌کنند و می‌گویند که این گروه باشندگان محل را به نام جبهه بازداشت کرده‌اند.

اخیرا ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، گفته است که شمار زیادی از نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی در پنجشیر سلاح به زمین گذاشته و تسلیم شده‌اند.

مجاهد، نوشته: «تعداد زیاد از باغی‌ها در ولسوالی دره‌ی ولایت پنجشیر اسلحه خود را به زمین گذاشته و با نیروهای امارت اسلامی یک‌جا شدند.»

با این حال، یک منبع در پنجشیر به روزنامه‌ی صبح کابل گفت، طالبان باشندگان دره‌ی عبدالله‌خیل را که به کوه‌ها متواری شده بودند، بازداشت و ادعا کردند که نیروهای مقاومت به این گروه تسلیم شده‌اند.

منبع، افزود که طالبان به این افراد گفته بودند که از کوه‌ها پایین شوند و هیچ خطری زندگی شان را تهدید نمی‌کنند و این گونه وقتی آن‌ها از کوه‌ها پایین شدند، طالبان از آن‌ها ویدیو گرفته و ادعا می‌کنند که آن‌ها نیروهای جبهه مقاومت استند.

منابعی در جبهه‌ی مقاومت نیز، می‌گویند که نیروهای شان هنگام نبرد لباس مخصوص دارند و طالبان برای تغییر دادن افکار عامه صحنه‌سازی کرده‌اند.

در همین حال، صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‎‌ی مقاومت ملی نیز، تسلیمی نیروهای این جبهه را رد کرده و می‌گوید که طالبان در پنجشیر مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

آقای احمدی، تأکید می‌کند که افراد بازداشت‌شده با جبهه‌ی مقاومت ارتباطی ندارند و طالبان از آن‌ها اعتراف اجباری گرفته اند.

او هم‌چنان وجود جنگ‌جویان خارجی در صفوف طالبان را تأیید کرد و گفت که طالبان در جنگ اخیر شان از جنگ‌جویان گروه‌های تروریستی منطقه نیز کمک گرفته‌اند.