اختصاصی؛ طالبان مرگ هیبت‌الله آخوندزاده رهبر این گروه را تأیید کرد!

اسدلله جعفری (پژمان)
اختصاصی؛ طالبان مرگ هیبت‌الله آخوندزاده رهبر این گروه را تأیید کرد!

نویسنده: منوج گوپتا

ترجمه: اسدالله جعفری «پژمان»

خبرگزاری سی‌ان‌ان ۱۸: ۱۷ اکتبر، ۲۰۲۱

یکی از اعضای ارشد گروه طالبان، این خبر را به خبرگزاری سی‌ان‌ان ۱۸ تأیید کرد. منابع به خبرگزاری سی‌ان‌ان ۱۸، می‌افزاید: پس از ماه‌ها تعلیق و تعلل، طالبان روز جمعه، مرگ هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر فراری خود را که از سال ۲۰۱۶ به این سو رهبری این گروه را می‌کرد، تأیید کردند و گفتند که او، سال گذشته در یک حمله‌ی انتحاری در پاکستان، جان باخته است. به گفته‌ی منابع، شیخ هیبت‌الله آخوندزاده، عضو ارشد گروه طالبان، در یک حمله انتحاری سال گذشته که توسط نیروهای پاکستانی سازمان‌دهی شده بود، کشته شده است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان ۱۸، پیش‌تر گزارش داده بود که هیبت‌الله آخوندزاده یا در بازداشت نیروهای پاکستانی است و یا هم توسط آن‌ها کشته شده است. هیبت‌الله آخوندزاده که رهبر ارشد گروه طالبان بود، غالباً به شکل سری و مرموزانه زندگی می‌کرد. ا این ‌حال، آخوندزاده هرگز در انظار عمومی ظاهر نمی‌شد. به گفته‌ی «هالی مَک کی» از روزنامه‌ی نیویورک‌پست، به نظر می‌رسد عکس‌هایی که از هیبت‌الله آخوندزاده در انترنت موجود است، ممکن از سال‌ها قبل باشد. علاوه بر این، نبود و عدم موجودیت او در خطاب به مردم  و در میان مردم، موج جدیدی از نظریه‌های توطئه‌گرانه را حتا در میان محافل خود طالبان ایجاد کرده بود؛ این که او دیگر زنده نیست.

ملا هیبت‌الله آخوندزاده از ماه می ۲۰۱۶، زمانی که ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان در حمله‌ی هواپیمای بدون سرنشین کشته شد، رهبری طالبان را بر عهده داشت. بر اساس گزارش‌ «مک کی»، او در مورد همه موضوعات سیاسی، نظامی، دینی و مذهبی حرف اول و آخر را در میان طالبان می‌زد و حتا گفته می‌شود که او قدرت این را داشته و می‌توانسته که این کشور را به شدت تجزیه کرده و دچار خون‌ریزی کند.

هیبت‌الله آخوندزاده، محافظه‌کاری کم‌سابقه‌ و معاون ملا منصور نیز بود. از نظر بسیاری‌ها، این یک انتخاب طبیعی برای جنبشی بود که در کنار دست‌آوردهای میدان جنگ، در زمان جانشینی او در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد. آخوندزاده یکی از نزدیکان ملا عمر بود و در تدوین احکام دینی برای توجیه و شعله‌ورکردن جنگ با او کمک می‌کرد. هیبت‌الله هم مثل او در اصل از کندهار افغانستان بود، ولایتی که مرکز فرمانروایی رژیم طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بود.

به گفته‌ی رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین استخبارات افغانستان، هیبت‌الله آخوندزاده به عنوان رییس دادگاه طالبان در اظهارات و صدور احکام خود بی‌رحمانه عمل می‌کرد و نسبت به زنان، دیدگاه‌های افراطی و افراط‌گرایانه داشت. نبیل، آخوندزاده را «مردی کوچک‌اندیش و دارای شخصیت ضعیف» توصیف کرد که هرگز به دنیای خارج سفر نکرده است؛ بنا بر این، «او هیچ آشنایی با مسائل بزرگ‌تری از جهان ندارد.»