روزشمار جنگ؛ طالبان برای سقوط ۱۳ ولسوالی، بیش‌تر از هزار کشته داده اند

علی شیر شهیر
روزشمار جنگ؛ طالبان برای سقوط ۱۳ ولسوالی، بیش‌تر از هزار  کشته داده اند

در هفته‌ی گذشته، دست‌کم ۲۱۲ نیروی امنیتی افغانستان و ۵۲ غیرنظامی در حملات طالبان و دیگر رویدادهای امنیتی، در کشور کشته شدند. این آمار، افزایش چشم‌گیر حملات گروه طالبان را در برابر ارتش افغانستان و غیرنظامیان در این کشور، نشان می‌دهد.
در هفته‌ای که گذشت، طالبان ادعا کردند که ۱۳ ولسوالی را در ولایت‌های مختلف افغانستان به کنترل گرفتند.‌ سوزمه‌قلعه‌ در سرپل، اشکمش در تخار، ارغنج‌خواه در بدخشان، چاه‌آب در تخار، جغتو در غزنی، رشیدان در غزنی، ده‌یک در غزنی، شهرک در غور، گیزاب در ارزگان، دولت‌آباد در فاریاب، قیصار در فاریاب و دوآب در نورستان، از ولسوالی‌هایی است که طالبان ادعا کرده ‌اند بر آن‌ها کنترل پیدا کرده اند.
در مقابل، آمار وزارت دفاع ملی افغانستان، نشان می‌دهد که در هفته‌ی گذشته، ۱ هزار و ۴۳ طالب در سراسر افغانستان در رویارویی با ارتش افغانستان، کشته شده و ۵۲۱ طالب دیگر زخمی. وزارت دفاع ملی افغانستان، گفته است که در هفته‌ی گذشته، از چند حمله‌ی بزرگ در کابل و دیگر شهرهای افغانستان جلوگیری شده و هم‌چنان، عملیات پاک‌سازی در شماری از ولایت‌ها به خاطر بازپس‌گیری برخی ولسوالی‌ها، ادامه داشته است.
حملات بزرگ در هفته‌ی گذشته
جمعه‌شب -۱۴ جوزا- در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی اشتباهی نیروهای ارتش در ولایت بدخشان، ۱۵ تن از نیروهای خیزش مردمی جان باخته و ۷ تن دیگر زخمی شده است.
ذبیح‌الله عتیق، نماینده‌ی بدخشان در مجلس نمایندگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «نیروهای خیزش مردمی کوهستان به فرماندهی پهلوان‌محمد عاشور، همرای بیش از بیست نفر به کمک نیروهای امنیتی به راغستان رفتند و از یک سنگر عقب‌نشینی کردند و در هنگام برگشت در مرز میان ولسوالی کوهستان و راغستان در منطقه‌ی چشمه‌ی «یلگه» هدف حمله‌ی هوایی نیروهای ارتش قرار گرفته اند؛ در حالی که پرچم‌های دولت را همرای‌شان داشتند.»
آقای عتیق، تصریح کرد که در نتیجه‌ی این رویداد، ۱۳نیروی خیزش مردمی به شمول ممحمد عاشور جان باخته و ۸ تن دیگر زخمی شده است. نهادهای امنیتی، این رویداد را یک حادثه خوانده است. بامداد پنج‌شنبه -۲۰ جوزا- در نتیجه‌ی حمله‌ی موتربمب در مربوطات شهر پل‌خمری، مرکز ولایت بغلان، ۶ سرباز امنیتی جان باخت و ۸ نفر دیگر زخمی شد. این رویداد، حوالی ساعت ۰۲:۰۰ بامداد در نزدیک یک پایگاه نیروهای ارتش در منطقه‌ی باغ شمال شهر پل‌خمری رخ داد. عباس توکلی، فرمانده‌ی قول اردوی ۲۱۷ پامیر، با تأیید این رویداد، گفت که این موتر بمب‌گذاری‌شده پیش از رسیدن به هدف، از سوی نیروهای ارتش شناسایی و مورد هدف قرار گرفت. گروه طالبان مسؤولیت این حمله را بر عهده گرفته است.
شنبه‎‌شب -۱۵ جوزا-، در نتیجه‌ی حمله‌ی موتر بمب‌گذاری‌شده در ولسوالی ‏شهرک ولایت غور، ۷ سرباز ارتش جان باخت. عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور، در یک پیام ویدیویی، می‌گوید که این رویداد در یک پاس‌گاه نیروهای ارتش ملی در ولسوالی شهرک این ولایت، رخ داده است‎.‎ به گفته‌ی والی غور، طالبان با استفاده از هاموی‌ای که هفته‌ی پیش، حیات‌الله عادل، آمر سمت ‏دوم پلیس غور، به آن‌ها داده بود، این حمله را انجام داده اند. یک هفته پیش از آن، گفته شد که حیات‌الله عادل، آمر سمت دوم پلیس غور، هم‌راه با هفت ‏سرباز دیگر، به طالبان پیوست. او یک رنجر و یک هاموی پاس‌گاه را نیز با خود برده بود‎.‎
بامداد چهارشنبه -۱۹ جوزا- یک چرخ‌بال نوع «MI17» ارتش، در مربوطات ولسوالی جغتوی ولایت میدان‌وردک سقوط کرد. طالبان، با نشر اعلامیه‌ای ادعا کردند که آن‌ها این چرخ‌بال را سقوط داده اند؛ اما وزارت دفاع ملی افغانستان، اعلام کرد که این چرخ‌بال به دلیل مشکلات فنی سقوط کرده است. در این رویداد، سه تن از خدمه‌های پرواز کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.
جان‌باختن فرماندهان ارتش
در یک هفته‌ی گذشته، در نتیجه‌ی حملات گروه طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی‌های آسیب‌پذیر افغانستان، دست‌کم چهار فرمانده‌ی پلیس ولسوالی‌ها کشته شده و چند تن دیگر آن‌ها زخمی شده اند.
روز شنبه‌ی هفته‌ی گذشته -۱۵ جوزا-، در نتیجه‌ی کمین طالبان، ‏بسم‌الله خان، فرمانده‌ی نیروهای ارتش محلی ولسوالی آب‌کمری ولایت بادغیس، جان باخت. ضیاالدین اکازی، نماینده‌ی بادغیس در مجلس نمایندگان، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که ‏این رویداد حوالی ساعت ۸:۰۰ شب در روستای دهستان از مربوطات ‏ولسوالی آب‌کمری این ولایت، رخ داده است. ‏جمعه‌شب -۱۵ جوزا- در نتیجه‌ی حمله‌ی هراس‌افگنان طالب بر ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات، فرمانده‌ی پلیس این ولسوالی با یک سرباز دیگر، زخمی شده است. عبدالاحد ولی‌زاده، سخن‌گوی پلیس هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که این درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان، جمعه‌شب -۱۵ جوزا-، در ولسوالی زنده‌جان رخ داد.
از سویی هم، در روز جمعه -۱۴ جوزا-، در نتیجه‌ی درگیری میان نیروهای امنیتی و هراس‌افگنان طالب، لطف‌الله حق‌بین، فرمانده‌ی پلیس ولسوالی برکه و گلبدین غفوری، فرمانده‌ی پلیس ولسوالی جلگه‌ی این ولایت، کشته شدند. محمداکبر بارکزی، والی ولایت بغلان، به روزنامه‌ی صبح کابل، کشته‌شدن این او دو فرمانده‌ی پلیس را تأیید کرد.
پنج‌شنبه‌شب -۱۳ جوزا- در نتیجه‌ی حمله‌ی هراس‌افگنان طالب بر ولسوالی فرسی ولایت هرات، سید شفیق، سرپرست فرماندهی پلیس فرسی، جان باخت. سید عبدالوحید قتالی، والی هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل، با تأیید این رویداد، می‌گوید که در این حمله، سرپرست فرماندهی پلیس و یک سرباز دیگر جان باخته و پنج نیروی نیز زخمی شده است.
از سویی هم، روز دوشنبه -۱۷ جوزا -، دو سرباز امنیتی در شهر کابل ترور شد. فردوس فرامرز، سخن‌گوی پلیس کابل، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که این رویداد صبح روز دوشنبه -۱۷ جوزا-، در ساحه‌ی «شهرک معیوبین و روستای کجل»، از مربوطات ناحیه‌ی هشتم شهر کابل، رخ داده است. آقای فرامرز افزود که در این رویدادها، دو سرباز امنیتی به نام‌های ذبیح‌الله و سمیع‌الله جان باخته است.

تلفات غیرنظامیان
رقم‌ها نشان می‌دهد که در هفته‌ی گذشته، بیش‌تر از ۵۲ غیرنظامی در افغانستان جان باخته است. سه‌شنبه‌شب -۱۸جوزا-، مردان مسلح نقاب‌پوش ۱۰ کارمند مؤسسه‌ی ماین‌پاکی «هلوترست» را در شمال افغانستان کشتند. وزارت داخله‌، طالبان را مسؤول این حمله خوانده است. ۱۶ تن دیگر از کارمندان این مؤسسه در این رویداد زخمی برداشته است.
یورش مسلحانه به کارمندان این مؤسسه‌، حوالی ساعت ۱۰ سه‌شنبه‌شب به وقت محلی، زمانی رخ داده که ده‌ها کارمند ماین‌پاکی در پی یک روز پرکار در ساحه‌ی فرش‌شده از ماین، در اقامت‌گاه‌شان استراحت می‌کردند. این حادثه در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان صورت گرفته است.حفیظ‌الله حق‌پرست، یکی از خبرنگاران محلی در ولایت لوگر نیز، هفته‌ی گذشته در جریان یک درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالب، کشته شد.
روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته -۱۸ جوزا-، تظاهرات معترضان بدخشانی که به خاطر نبود برق، آب و امنیت در شهر فیض‌آباد این ولایت به جاده آمده بودند، به خشونت کشانده شد. محبوب‌الرحمان طلعت، عضو شورای ولایتی بدخشان، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که معترضان، می‌خواستد به سوی مقام ولایت هجوم ببرند؛ اما با تیراندازی محافظان والی روبه‌رو شدند که در نتیجه، سه معترض کشته شده و نزدیک به ۳۰ معترض دیگر زخمی.
پنج‌شنبه -۱۴ جواز-، مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلام کرد که مینا خیری، گوینده‌ی تلویزیون آریانا، در نتیجه‌ی انفجاری در منطقه‌ی پل‌سوخته‌ در غرب کابل، جان باخته است. در این رویداد، خواهر او که به شدت زخمی شده بود، دو روز بعد او نیز در یکی از شفاخانه‌های شهر کابل جان باخت. ‎
چهارشنبه‌شب -۱۲ جوزا-، هراس‌افگنان طالب، با حمله بر ولسوالی قادس ولایت بادغیس، پنج غیرنظامی را به اتهام هم‌کاری با دولت تیرباران کردند. حسام‌الدین شمس، والی بادغیس، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که این رویداد چهارشنبه‌شب -۱۲ جوزا-، در مربوطات روستای «بزبای» ولسوالی قادس، رخ داده است. آقای شمس، گفت که در نتیجه‌ی تیراندازی هراس‌افگنان طالب، سه نفر دیگر به شمول دو غیرنظامی و یک نیروی ارتش محلی نیز زخمی شده است.
پس از چاشت روز پنج‌شنبه – ۱۳ جوزا-، در نتیجه‌ی انفجار ماین در مربوطات ناحیه‌ی ششم شهر کابل، ۴ غیرنظامی به شمول دو زن کشته و ۴ نفر دیگر به شمول یک کودک و زن، زخمی شده است. فردوس فرامرز، سخن‌گوی پلیس کابل، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱:۴۵ پس از چاشت روز پنج‌شنبه -۱۳ جوزا-، در جاده‌ی عمومی قلعه‌ی چهاردهی از مربوطات ناحیه‌ی ششم شهر کابل، رخ داده است.
از سویی هم، در همین روز (پنج‌شنبه ۱۳ جوزا)، مولوی غلام‌محمد کبابیانی، معاون شورای علما و روحانیان ولایت هرات، در نتیجه‌ی حمله‌ی تفنگ‌داران ناشناس، به قتل رسیده است. عبدالاحد ولی‌زاده، سخن‌گوی پلیس هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۶:۴۵ صبح روز پنج‌شنبه -۱۳ جوزا-، در روستای کبابیان ولسوالی انجیل این ولایت، رخ داده است.