ترس از تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان؛ یک مجسمه‌ساز در کابل همه‌ی مجسمه‌هایش را تخریب کرد

عصمت امین
ترس از تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان؛ یک مجسمه‌ساز در کابل همه‌ی مجسمه‌هایش را تخریب کرد

از آغاز تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان در شهر کابل حدود دو هفته گذشته است و این روند هم‌چنان در بخش‌های مختلف این شهر ادامه دارد. افزون بر کابل، مردم در ولایت‌های پروان و پنجشیر نیز، می‌گویند که نیروهای طالبان تلاشی خانه‎‌به‌خانه را آغاز کرده اند.

هرچند تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان با واکنش‌های شدیدی شهروندان و نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی به ویژه سفارت‌خانه‌های آلمان، بریتانیا و اتحادیه‌ی اروپا روبه‌رو شده؛ اما طالبان هم‌چنان این روند را ادامه داده اند.

طالبان اما؛ از این روند به عنوان عملیات تصفیه‌ای برای بازداشت و از بین‌بردن دزدان و افراد شریر و دیگر مجرمین یاد کرده و آن را پر دست‌آورد می‌خوانند.

تلاشی خانه‌به‌خانه‌ی طالبان، ترس شدیدی در میان شهروندان ایجاد کرده است؛ به گونه‌ی نمونه، سلیم احمدی- اسم مستعار-، مجسمه‌ساز است و به دلیل ترسی که از طالبان دارد، همه‌ی مجسمه‌های تازه‌‌ساخته‌ی خود را تخریب کرده تا مبادا دست طالبان بیفتد.

سلیم می‌گوید: «از زمانی که تلاشی خانه‌به‌خانه شروع شد؛ من از ترس این که دوباره به دست طالبان قرار گیرم، مجبور شدم تمام اثرهای هنری برجسته که از چوب ساخته بودم و در خانه نگه‌داری می‌کردم را تخریب کنم. اگر چه برای ساختن آن‌ها خیلی زحمت کشیده بودم؛ اما به خاطر حفظ جان خود و فامیلم، مجسمه‌هایم را از بین بردم.»

این در حالی است که پیش از این نیز، سلیم از سوی افراد طالبان به دلیل مجسمه‌سازی مورد تهدید و خشونت قرار گرفته است. باری در ۱۶ سپتمبر سال گذشته‌ی میلادی، طالبان وارد دکان او شده و او را با خود برده اند.

او، گفت: «مرا از دکانم به حوزه‌ بردند که تو بت‌تراشی می‌کنی. پس از توهین زیاد توانستم به ضمانت یک دوستم رها شوم؛ ولی ازم تعهد گرفتند که دیگر اثری خلاف اسلام درست نکنم و بعد از آن دکانم را بسته کردم.»

این مجسمه‌ساز در حال حاضر در یکی از نواحی شهر کابل زندگی پنهانی دارد و اخیرا مجبور شده است که به دلیل ترسی از تلاشی خانه‌به‌خانه، همه‌ی مسجمه‌هایش را که در خانه نگه‌داری می‌کرد، تخریب کند.

طالبان سلیم را به جرم مجسمه‌سازی به شدت لت‌وکوب کردند.

هم‌چنان طالبان او را در روزهای نخست حضورشان در کابل در یکی از جاده‌های کابل متوقف و بارزسی بدنی کردند. افراد طالبان پس از بررسی بدنی، تلفن او را چک کردند که در نتیجه‌ی با تصاویر از نمونه‌های کاری‌اش روبه‌رو شدند و به جرم حکاکی و مجسمه‌سازی به شدت مورد لت‌وکوب قرار دادند و تلفنش را نیز شکستاندند.

سلیم از سال ۲۰۰۳ به این طرف مجسمه‌ و آثار هنری می‌سازد. او در جریان بیست سال گذشته، برای نهادهای مهم دولتی پیشین؛ از جمله ارگ ریاست‌جمهوری، وزارت‌های دفاع، داخله و صحت عامه و ریاست عمومی امنیت ملی حکاکی انجام داده است.

همین‌گونه در سال‌های گذشته او به گونه‌ی قراردادی و مطابق نیاز برای سفارت امریکا، ناتو و نیروهای آیساف نیز مجسمه ساخته است.

این همه در حالی است که پیش از این که نیز، شهروندان کشور مدعی شدند که طالبان در جریان تلاشی خانه‌به‌خانه برخورد زشتی با مردم می‌کنند؛ حتا در مواردی وسایل خانه‌ را تخریب و سرقت کرده اند. گزارش‌های هم نشر شده که افراد طالبان در ۱۲ روز گذشته، موترهای شخصی افراد را از خانه‌های شان با خود بردند؛ در یک مورد رییس پیشین ترافیک کابل به دلیل برخورد نامناسب این گروه، سکته قلبی کرد و جان باخت.