طالبان از مردم دره عبدالله‌خیل و تندخوی پنجشیر تعهد گرفتند که مانع حملات نیروهای مقاومت شوند

عصمت امین
طالبان از مردم دره عبدالله‌خیل و تندخوی پنجشیر تعهد گرفتند که مانع حملات نیروهای مقاومت شوند

به دنبال افزایش حملات نیروهای مقاومت ملی در ولایت پنجشیر، اخیرا طالبان از باشندگان دره‌ی عبدالله‌خیل و تندخوی ولسوالی دره این ولایت تعهد و ضمانت کتبی گرفته اند که مانع حملات نیروهای جبهه مقاومت ملی شوند.

در متن این ضمانت‌خط که نسخه‌ای از آن به روزنامه صبح کابل رسیده، دیده می‌شود که جمعی از باشندگان روستای عبدالله‌خیل و تندخو تعهد کتبی سپرده‌اند که مانع حملات نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی می‌شوند.

یک منبع که نخواست نامی از او گرفته شود، به صبح کابل، گفت که طالبان با استفاده از فشار نظامی و «به زور تفنگ» از مردم این تعهد را گرفته‌اند.

این منبع افزود که طالبان به باشندگان محل هشدار داده‌اند که در صورتی حمله‌ی مجدد نیروهای مقاومت ملی، این گروه دست به هر کاری خواهد زد و آن‌وقت هیچ باشنده‌ی این دو روستا حق شکایت را نخواهند داشت.

در متن این ضمانت‌خط آمده است: «مایان نماینده‌ها و بزرگان قریه عبدالله‌خیل و تندخو تعهد می‌سپاریم در مورد امنیت قریه‌های مان بر این که بعد از این تاریخ، هر فرد یا شخصی دست به اخلال و ناامنی بزند خود ما جلو آن را گرفته و یا اگر نتوانستیم جلوگیری کنیم، شخص مذکر را به نیروهای امارت اسلامی معرفی کرده و منطقه خود را آرام می‌سازیم.»

ظاهرا حاجی فرهاد، قمندان فرقه‌ی دوم در پنجشیر این تعهدنامه را از باشندگان دو روستا گرفته است.

طالبان در حالی از باشندگان دره‌ی عبدالله‌خیل و تندخوی ولسوالی دره تعهد کتبی گرفته اند که پیش از این نیز، چندین نفر از این دو روستا از سوی طالبان به اتهام همکاری با جبهه‌ی مقاومت ملی بازداشت شده‌ بودند.

به گفته‌ی منابع، افراد بازداشت‌شده همه غیرنظامی استند و تا هنوز در زندان‌ طالبان به سر می‌برند.

این همه‌ در حالی است که پیش از این بارها طالبان موجودیت درگیری در ولسوالی دره‌ و سایر نقاط ولایت پنجشیر را رد کرده و بیش‌تر آن تبلیغات فیسبوکی خوانده بودند.