طالبان در غور از باشندگان دو منطقه تعهد اجباری گرفتند که دست به مقاومت‌های مردمی نزنند

عصمت امین
طالبان در غور از باشندگان دو منطقه تعهد اجباری گرفتند که دست به مقاومت‌های مردمی نزنند

هم‌زمان با افزایش تحرکات مردمی علیه طالبان، این گروه در ولایت غور از باشندگان دو منطقه تعهد اجباری گرفتند تا مانع مقاومت‌های مردمی شوند.

روزنامه‌ی صبح کابل به نسخه‌ای از فیصله‌نامه‌ی طالبان دست یافته که نشان می‌دهد این گروه از بزرگان و موسفیدان مناطق میدان بره‌خانه و دره‌ی بیدان در غرب فیروزکوه نسبت به خودشان تعهد اجباری گرفته‌اند.

در این فیصله‌نامه، طالبان تأکید کرده اند که هرنوع سلاح و امکانات دولتی که ثابت شود نزد مردم این دو محل است از آن‌ها گرفته می‌شود.

این گروه هشدار داده‌اند که در صورت مشاهده هر نوع تحرکات گروهی و بغاوت‌گری، مردم این دو منطقه سرکوب خواهند شد.

در این فیصله‌نامه، آمده است: «افراد منطقه هذا که وابسته به گروه‌های مخالف اند و فعلا درخارج از کشور به سر می‌برند، از این فیصله‌نامه استثناء بوده و درصورت بازگشت‌شان همراه شان فیصله جداگانه‌ خواهد شد.»

در همین حال، صبح کابل به نسخه‌ای به تعهدنامه‌ی بزرگان قومی و موسفیدان مناطق میدان بره‌خانه و دره‌ی بیدان دست یافته که نشان می‌دهد آن‌ها تعهد سپرده‌اند که جلو هرگونه حرکت‌ و مقاومت علیه طالبان را می‌گیرند.

این مردم گفته‌اند: «تعهد می‌سپاریم این که در آینده هیچ نوع تحرک در برابر نظام اسلامی صورت نمی‌گیرد و اگر بالفرض حرکتی از طرف مردم همین منطقه در برابر نظام اسلامی صورت گرفت، مایان نمایندگان هر قریه و قبله پاسخ‌گو می‌باشیم.»

این در حالی است که اخیرا طالبان از باشندگان دره‌ی عبدالله‌خیل و تندخوی ولسوالی دره ولایت پنجشیر نیز تعهد و ضمانت کتبی گرفته اند که مانع حملات نیروهای جبهه مقاومت ملی شوند.

در متن این ضمانت‌خط که نسخه‌ای از آن به روزنامه صبح کابل رسیده، دیده می‌شود که جمعی از باشندگان روستای عبدالله‌خیل و تندخو تعهد کتبی سپرده‌اند که مانع حملات نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی می‌شوند.

یک منبع که نخواست نامی از او گرفته شود، به صبح کابل، گفت که طالبان با استفاده از فشار نظامی و «به زور تفنگ» از مردم این تعهد را گرفته‌اند.

این منبع افزود که طالبان به باشندگان محل هشدار داده‌اند که در صورتی حمله‌ی مجدد نیروهای مقاومت ملی، این گروه دست به هر کاری خواهد زد و آن‌وقت هیچ باشنده‌ی این دو روستا حق شکایت را نخواهند داشت.