سفر پی‌هم مقام‌های طالبان به پنجشیر؛ آن‌ها تلاش می‌کنند جلو مستندسازی کشتار غیرنظامیان را بگیرند

فاطمه حسن‌زاده
سفر پی‌هم مقام‌های طالبان به پنجشیر؛ آن‌ها تلاش می‌کنند جلو مستندسازی کشتار غیرنظامیان را بگیرند

هم‌زمان با افزایش سفر مقام‌های طالبان به ولایت پنجشیر، برخی منابع، می‌گویند که این افراد تلاش می‌کنند تا جلو مستندسازی کشتار غیرنظامیان را در این ولایت بگیرند.

روز گذشته خبرگزاری باختر، گزارش داد که ملا برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان به ولایت پنجشیر سفر کرده و با مسؤولان محلی و امنیتی این گروه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

همین‌گونه، امروز پنج‌شنبه -۵ جوزا-، تلویزیون ملی که از سوی طالبان کنترل می‌شود، گزارش داده که ملامحمد فاضل مظلوم آخوند، معاون وزارت دفاع این گروه به پنجشیر رفته است.

با این حال، منابعی به صبح کابل، می‌گویند که دیدار اخیر مقام‌های طالبان به پنجشیر دو هدف کلی داشته است. نخست؛ این گروه برای دلجویی با اعضای شاخه‌ی شان به پنجشیر رفته اند؛ زیرا این گروه در درگیری‌های اخیر تلفات زیادی متحمل شده‌اند.

این منبع، گفت که ملا فاضل مظلوم در سفر اخیر خود به پنجشیر تنها با شاخه‌ی خودش که در ولسوالی عنابه این ولایت است دیدار و از آن‌ها دلجویی کرده است. او دیداری کوتاهی با والی طالبان در پنجشیر نیز داشته است.

گفته می‌شود که در جریان درگیری‌های اخیر، شاخه‌ی ملا فاضل تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند. هدف سفر ملا برادر نیز، بحث و تبادل نظر در مورد کاهش تلفات نیروهای این گروه در جنگ با جبهه‌ی مقاومت ملی بوده است.

دوم؛ این منبع گفت که مقام‌های طالبان به پنجشیر سفر کردند تا به هر نحو ممکن جلو مستندسازی کشتار غیرنظامیان را در این ولایت بگیرند.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است یک هیئت تا چند وقت دیگر به ولایت پنجشیر برود و در مورد چگونگی کشتار غیرنظامیان در این ولایت تحقیق کند.

منبع، هم‌چنان گفت که ملا برادر و ملا فاضل در جریان سفر شان به پنجشیر، با مسؤولان محلی و مردم محل دیدار کرده و به آن‌ها گوش زد کرده‌اند که حرف علیه این گروه گفته نشود.

همین‌گونه به مسؤولان محلی و امنیتی نیز، وظیفه سپرده شده که جلو اطلاع‌رسانی مردم را بگیرند.

این در حالی است که چندی پیش، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، گفت که ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های بسیار نگران‌کننده‌ی از نقض حقوق بشر در ولایت‌های پنجشیر، تخار و بغلان منشتر شده است که نیاز به تأیید بیش‌تر دارد.

آقای بنت در آن زمان، گفت که وضعیت در این سه ولایت را خودش دنبال می‌کند.

گفتنی است که پیش از ملا فاضل آخوند و ملا برادر، دیگر مقام‌های طالبان به شمول ملا یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، قاری فصیح‌الدین، رییس ستاد ارتش طالبان و حاجی مالی خان، عضو ارشد شبکه‌ی حقانی به ولایت پنجشیر سفر کرده بودند.

همزمان با این منابعی به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گویند که افراد طالبان شب‌هنگام بر ایلاق‌های مردم در ولسوالی پریان ولایت پنجشیر حمله کرده و بیش از ۲۰ تن از باشندگان محل به شمول موسفیدان و جوانان را با خود برده‌اند.

یک منبع، گفت که روز چهارشنبه، شمار زیادی از افراد طالبان از ولسوالی دره‌ به ولسوالی پریان رفته بودند و شب‌هنگام بر ایلاق‌های مردم کرپیتاب در قسمت‌های «دوآب، مُندکما و پایین‌کُر» حمله کردند.

به گفته منبع، در این حمله، نزدیک به ۵۰۰ تن از افراد طالبان حضور داشتند و بیش از ۲۰ تن از باشندگان روستای کرپیتاب به شمول موسفیدان، دهاقین، چوپان و اطفال زیر سن را پس از بازداشت و شکنجه، به قرارگاه‌های شان انتقال داده‌اند.