بدون تغییر استراتژی جنگ، شعار صلح طالبان عوام‌فریبانه است

علی شیر شهیر
بدون تغییر استراتژی جنگ، شعار صلح طالبان عوام‌فریبانه است

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، می‌گوید تا زمانی که طالبان استراتیژی جنگی خود را تغییر ندهند و به آتش‌بس و گفت‌وگوها با حکومت افغانستان تن ندهند، سردادن شعار صلح، از سوی آنان عوام‌فریبی است.

آقای دانش که روز شنبه (۲۹ سرطان) در نشستی در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد که گروه طالبان نمی‌تواند روند صلح را تنها از راه مذاکره با ایالات متحده‌ی‌ امریکا به پیروزی برساند. به گفته‌ی او، طرف عمده‌ی جنگ، مردم افغانستان استند و در مورد صلح نیز باید مردم تصمیم بگیرند.

معاون دوم ریاست جهوری افغانستان افزود که گروه طالبان با پیشینه سیاه‌شان هنوزهم بر دوام جنگ در افغانستان اصرار دارد.

او تصریح کرد: «چنین گروهی با چنین پیشینه‌ای هنوز هم بر تداوم جنگ و خشونت اصرار دارد و هنوز هم هر روز مردم ملکی و حتا علما، زنان، اطفال، محصلان و متعلمان این کشور را به خاک و خون می‌کشاند.»

روز جمعه (۲۸ سرطان) انفجاری در ورودی دانشگاه کابل رخ داد که در آن نزدیک به ده تن کشته شد و بیشتر از ۳۰ تن دیگر زخم برداشتند.

هرچند مسؤولان امنیتی می‌گویند که هدف مهاجمان دانشگاه‌ کابل نبوده؛ اما قرار بود که آن روز امتحان قضا و شورای طبی در این دانشگاه برگزار شود.

هر چند طالبان مسؤولیت این انفجار را به دوش نگرفتند؛ اما عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در فیس‌بوک خود نوشت: «این حمله نشان داد که طالبان نظریه‌ی تروریستی خود را تغییر نداده‌اند.»

از سویی‌هم در حمله‌ی شام روز پنج‌شنبه بر فرماندهی پولیس کندهار ۱۱ تن کشته و ۸۳ تن دیگر زخم برداشتند. طالبان، مسؤولیت حمله را به دوش گرفتند.

با این حال صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان، می‌گوید که متحدان حکومت افغانستان به خاطر این اعمال طالبان، باید به آنان گوشزد کنند.

او تصریح می‌کند: «طالبان به طور مکرر مسؤولیت کشتار ملکی‌ها را به عهده می‌گیرند. متحدان حکومت افغانستان از این اعمال شان، باید به آن‌ها خاطرنشان کنند.»

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تأکید دارد که حرف و عمل طالبان باهم یکی نیست؛ آن‌ها از یک‌سو، مسؤولیت حمله بر تأسیسات ملکی را به عهده می‌گیرند و از جانب دیگر با کشورهای منطقه و جهان گفت‌وگوی صلح را به پیش می‌برند.

خوش‌بینی حکومت از هشتمین دور مذاکرات صلح

تاشکند تایمز، روزنامه انگلیسی‌زبان اوزبیکستان، روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که شهر سمرقند این کشور، میزبان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آینده خواهد بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی اوزبیکستان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بعدی صلح در ماه اگست برگزار می‌شود؛ اما زمان معین اعلان نشده است.

از سویی‌ هم زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که برای مأموریت جدید دیگری در راستای برقراری صلح در افغانستان آماده می‌شود.

آقای خلیل‌زاد، روز شنبه (۲۹سرطان)، در صفحه‌ی تویترش نگاشته است که در دیدار با سفیران هند، آلمان و وزیر خارجه‌ی اوزبیکستان، در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

او افزوده است: «آماده می‌شوم که یک مأموریت دیگر را درباره‌ی مذاکرات صلح افغانستان آغاز کنم، امیدوارم که در این دور گفت‌وگوها، پیشرفت‌های بیشتری به دست بیاید.»

همزمان با این، وزارت خارجه‌ی اوزبیکستان روز شنبه (۲۹ سرطان) تأیید کرد که عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه‌ی این کشور، در دیدار با زلمی خلیل‌زاد در مورد صلح افغانستان صحبت کرده‌اند.

بر اساس اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی اوزبیکستان، آقایان خلیل‌زاد و کاملوف در مورد تلاش‌های صلح افغانستان و اهمیت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، بحث کرده‌اند.

با این حال صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که «توقع حکومت و توقع همه‌ی مردم افغانستان این است که کوشش‌های صلح نتیجه بدهد و تا چند هفته‌ی دیگر نتایج آن را ببینیم و جنگ در افغانستان و حمله بر مردم پایان یابد.»