نگرانی‌ها از قطع شب‌هنگام شبکه‌های مخابراتی در شهر مزار شریف

محراب الدین ابراهیمی
نگرانی‌ها از قطع شب‌هنگام شبکه‌های مخابراتی در شهر مزار شریف

شبکه‌های مخابراتی خصوصی در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ که از بزرگ‌شهرهای افغانستان به‌ شمار می­رود، شبِ گذشته قطع شد و شهروندان مزار شریف ارتباط مخابراتی شان را از دست دادند.

باشندگان شهر مزارشریف می­گویند، قطع شدن شبکه‌های مخابراتی در شهری مانند مزار شریف می­تواند زنگ خطر برای پیش­زمینه‌ی بدترشدن اوضاع امنیتی باشد و همچنان این موضوع نشان­گر آن است که گروه‌های هراس‌افگن توانسته‌اند در سکتورهای تجارتی و عامه‌ی امن­ترین ولایت‌های کشور تهدید وارد کنند.

شبکه های مخابراتی خصوصی شبِ گذشته از ساعت ۹ شب بدون آگاهی قبلی برای مردم، خدمات مخابراتی شان را متوقف کردند و هزاران انسان ارتباط مخابراتی شان را در محدوده‌ی شهر مزارشریف از دست دادند.

اسدالله هوتک، فعال جامعه‌ی مدنی در ولایت بلخ به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که قطع شدن ناگهانی شبکه‌های مخابراتی در شهری مانند مزار شریف به شدت بر روح و روان مردم تأثیرات منفی وارد کرده است.

به گفته‌ی او، با گذشت بیشتر از ۲۰ ساعت هنوز مقام‌های محلی ولایت بلخ دلیل این کار را برای مردم روشن نساخته‌اند.

قطع شدن شبکه‌های مخابراتی در چهار ولایت شمالی کشور که گفته شده است به علت فشار طالبان قطع شده، پیش از این نگرانی‌های زیادی را به همراه داشت و حتا سبب شد که امنیت این ولایت‌ها نسبت به گذشته بدتر شود.

آقای هوتک اضافه می­کند، هرچند که دلیل وضع محدودیت بر فعالیت شبکه‌های مخابراتی روشن نیست؛ اما به گفته‌ی او ممکن با فشار طالبان مسؤولین این شبکه‌های مخابراتی تن به این کار داده باشند.

ولایت‌های کندز و بغلان در شمال­شرق افغانستان از ولایت‌هایی استند که از سه سال بدینسو خدمات تلفونی در آن قطع شده است و از امسال نیز ولایت‌های تخار و جوزجان به این سرنوشت روبه‌رو شدند که با وجود واکنش‌های گسترده‌ی مردم هنوز مسؤولین شبکه‌های مخابراتی در این باره پاسخ نگفته‌اند.

در عین حال فیس‌بوک ریاست دفتر والی بلخ تصویری از نشست امروز مسؤولان شرکت‌های مخابراتی را نشر کرده و نگاشته است:

«مسؤلان شبکه‌های مخابراتی در این ولایت می‌گویند که پیامی را از آدرس ناشناسی دریافت کرده‌اند تا آنتن‌های شبکه‌های مخابراتی باید قطع شود و مسؤولان بدون در جریان گذاشتن مقامات امنیتی و مقام ولایت بلخ، شبکه‌های خودشان را قطع کرده‌اند. والی ولایت بلخ می‌گوید که دیگر به کسی اجازه‌ی این‌گونه خودسری‌ها را نخواهد داد و با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

ریاست دفتر والی بلخ گفته است:«آنتن‌های شبکه‌های مخابراتی از ساعت شش شام دیروز تا صبحِ امروز در مزارشریف قطع شده بود که باعث نگرانی مردم مبنی بر به هم ریختن اوضاع امنیتی در این شهر شد.»

مقام‎‌های محلی بلخ اما واضح نساخته‌اند که پس از این فعالیت شبکه‌های مخابراتی همچنان از طرف شب متوقف خواهد ماند و یا فعالیت شان را از سر خواهند گرفت.

تلاش کردیم دیدگاه مسؤولان شبکه‌های مخابراتی، رییس مخابرات و پولیس بلخ را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های مکرر آنان حاضر به گفت‌وگو در این باره نشدند.

پس از ولایت‌های کندز، تخار، بغلان و جوزجان در شمال و شمال­شرق افغانستان، ولایت بلخ پنجمین ولایتی است که ارتباط مخابراتی در آن نیز از طرف شب قطع شده است که این کار نگرانی و پرسش‌های زیادی را نزد شهروندان شهر مزار شریف به بار آورده است.

پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته بود که به هدف ردیابی نشدن جنگجویان این گروه از طریق زیگنال‌های مخابراتی اقدام به قطع کردن شبکه‌های مخابراتی کرده‌اند.