امتیازگیری در صلح با خون‌ریزی؛ مردم افغانستان خونین‌ترین ماه را پشت سر گذاشتند

علی شیر شهیر
امتیازگیری در صلح با خون‌ریزی؛ مردم افغانستان خونین‌ترین ماه را پشت سر گذاشتند

همزمان با تشدید گفت‌وگوهای صلح، تلفات غیرنظامیان در یک ماه گذشته به‌گونه‌ی کم‌پیشینه‌ای افزایش یافته است. گزارش تازه‌ی یوناما نشان می‌دهد که تنها در ماه جولای یک‌هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده ‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز شنبه (۱۲ اسد) با انتشار گزارشی اعلام کرد که ماه گذشته‌ی میلادی (ماه جولای) یکی از خونین‌ترین ماها در دو سال  گذشته بوده است. یوناما، خاطرنشان کرده است که عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه جولای، عناصر ضد دولتی بوده‌ اند.

با این حال برخی از آگاهان نظامی تأکید دارند که نباید به خاطر امتیازگیری در گفت‌وگوهای صلح، میزان خون‌ریزی در افغانستان افزایش یابد.

محراب‌الدین صافی، اگاه نظامی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «اگر طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، اراده‌ای برای آمدن صلح در افغانستان دارند، باید نخستین اقدام آنان کاهش تنش‌ها و خون‌ریزی‌ها در این کشور باشد، نه افزایش آن.»

براساس گزارش یوناما، میزان تلفات غیرنظامیان در ماه جولای سال جاری میلادی، بعد از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی که در آن میزان تلفات غیرنظامیان بیشتر ثبت شده بود، بی‌سابقه بوده است.

گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، نشان می‌دهد که حملات گروه طالبان در ماه گذشته‌ی میلادی (ماه جولای) در مناطق شهری علیه نیروهای امنیتی افغان بیشتر از پیش افزایش یافته است؛ به این دلیل تلفات و آسیب‌های زیادی به غیرنظامیان وارد شده است.

در این گزارش، از حمله‌ی گروه طالبان بر مرکز لوژستیک وزارت دفاع در کابل، حمله به فرماندهی پولیس کندهار، حمله به یک مرکز امنیت ملی در غزنی که همه توسط موترهای بمب‌گذاری‌شده انجام شد، خونین‌ترین حملات خوانده شده که ده‌ها غیرنظامی به ‌شمول کودکان در آن‌ها کشته شده‌ اند.

یوناما حملات با موتر بمب‌گذاری‌شده را عامل بیشر از ۵۰ درصد تلفات غیرنظامیان در ماه جولای میلادی خوانده ‌است.

در این گزارش یوناما، همچنین دو حمله‌ای که گروه داعش مسؤولیت آن را برعهده گرفت، از حملات خونین دیگر خوانده شده ‌است.

مقام‌های دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، دیروز شنبه، حین ارائه‌ی این گزارش، تأکید کردند که حمله‌ی گروهی به دفتر روند سبز در کابل و انفجار ماین کنارجاده‌ای در برخورد با یک بس مسافربری در شاهراه هرات – کندهار از پیچیده‌ترین حملاتی بوده که تاکنون هیچ گروهی مسؤولیت آن را برعهده نگرفته ‌است.

تدامچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در امور افغانستان، با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان در این کشور، گفت که تلفات غیرنظامیان همزمان با تلاش‌های روند صلح با طالبان در افغانستان افزایش یافته ‌است.

او تأکید کرد: «از طرف‌های درگیر می‌خواهم، عملیات نظامی‌ای را که در آن غیرنظامیان جان خود را از دست می‌دهند، متوقف کنند. این حملات و درگیری‌ها نباید برای کسب موقعیت قویتر در مذاکرات روند صلح صورت بگیرد.»
هشتمین‌ دور گفت‌وگوهای صلح

گزارش یوناما از آمار قربانیان غیرنظامیان در افغانستان، در حالی نشر می‌شود که روز شنبه‌ی این هفته، هشتمین ‌دور گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و نمایندگان طالب در دوحه‌ی قطر آغاز شده است.

طالبان نیز روز شنبه در یک اعلامیه‌ای تأیید کردند که هشتمین ‌دور گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و ایالات متحده‌ی امریکا، روز شنبه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی آغاز شده است.

پیش از این، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، شام روز جمعه در صفحه‌ی تویترش نوشته بود که بعد از دیدار با مقام‌های کابل و اسلام‌آباد، برای مذاکره با طالبان وارد دوحه‌ی قطر شده است. او تأکید کرده بود که طالبان برای یک توافق با ایالات متحده‌ی امریکا چراغ سبز نشان داده ‌اند.

نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، پیش از این اعلام کرده بود که «ما به دنبال توافق صلح استیم نه توافق خروج؛ توافق صلحی که زمینه‌ی خروج را فراهم سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط است و هر گونه خروج ما از افغانستان بر بنیاد شرایط خواهد بود.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x