طالبان در دو هفته‌ی گذشته ۹۸ غیر نظامی را کشتند

روح‌الله طاهری
طالبان در دو هفته‌ی گذشته ۹۸ غیر نظامی را کشتند

گفت‌وگوهای صلح میان هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان ده روز پیش (شنبه ۲۲ سنبله)، در قطر گشایش یافت. پس از گشایش گفت‌وگوهای صلح افغانستان، انتظار می‌رفت که خشونت‌ها کاهش یابد؛ اما نه‌تنها حمله‌های تروریستی گروه طالبان کاهش نیافت که بیش‌تر نیز شده است. آماری که در ۲۴ ساعت گذشته در رسانه‌ها منتشر شده است، نشان می‌دهد که ۴۹ سرباز امنیتی و دفاعی افغانستان، از سوی طالبان کشته شده اند.
فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی، به روزنامه صبح کابل گفت: «بعد از گفت‌وگوهای صلح، خشونت‌های طالبان افزایش یافته است و اکنون هم ادامه دارد.» به گفته‌ی آقای امان، نیروهای امنیتی کشور به احترام روند گفت‌وگوهای صلح، در حالت دفاع فعال قرار دارند؛ اما او، در مورد آمار دقیق تلفات نیروهای امنیتی چیزی نه گفت.
به اساس آماری که در رسانه‌ها نشر شده است، پس از گشایش گفت‌وگوهای صلح به این سو، به اثر حمله‌های طالبان بر پاسگاه‌های ارتش افغانستان، ۱۵۰ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور کشته شده ‌و ۶۰ تن دیگر نیز زخم برداشته اند. این حمله‌ها در ۲۰ ولایت کشور صورت گرفته که بیشتر آن، در ولایت‌های ننگرهار، تخار، کندهار، هرات، کاپیسا و میدان وردک متمرکز بوده اند.
همین‌طور، در بیست‌و چهار ساعت گذشته، در اثر حمله‌های تروریسی گروه طالبان بر پاسگاه‌های‌ ارتش، ۴۹ تن از نیروهای امنیتی جان باخته‌، ۴۰ تن زخمی و ۶ تن از سوی این گروه اسیر شده اند.
جعفر احمدی، عضو شورای ولایتی میدان‌وردک، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که در اثر کمین تروریستان طالب در این ولایت، ۱۸ سرباز ارتش جان باخته و ۵ سرباز ناپدید شده اند. این در حالی است که یک‌شنبه (۳۱سنبله)، در اثر حمله‌های تروریستی گروه طالبان، ۵ سرباز امنیتی در بلخ، ۹ سرباز در تخار، ۴ سرباز در کندهار کشته شده و ۴ سرباز دیگر نیز زخمی شده اند. از سویی هم، یک مقام امنیتی در ولایت ارزگان دیروز (دوشنبه ۳۱ سنبله) به تلویزیون یک تأیید کرد که در پی حمله‌های طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی گیزاب این ولایت، ۲۳ نیروی ارتش کشته شده و بیش از ۳۵ تن دیگر زخم برداشته اند.
جای خالی «آتش‌بس» در گفت‌وگوهای صلح
با شروع به کار گروه‌های تماس هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان، انتظار می‌رفت که آتش‌بس، یکی از موضوعات مهم مورد بحث در دور نخست این گفت‌وگوها باشد؛ اما منابعی از قطر به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که آتش‌بس به صورت پیش‌شرط در گفت‌وگوها مطرح نشده است.
به باور کارشناسان نظامی، آتش‌بس یکی از موضوعات مهمی است که باید در دور نخست گفت‌وگوهای صلح افغانستان محور بحث قرار بگیرد؛ اما پس از ده روز از کار گروه‌های تماس دو طرف، هنوز اصول ‌رفتاری و دستور‌جلسه‌ی گفت‌وگوهای صلح افغانستان نهایی نشده است.
میرزا محمد یارمند، کارشناس امور نظامی و معیین پیشین وزارت داخله، می‌گوید که باید آتش‌بس به مثابه‌ی پیش‌شرط در گفت‌وگوهای صلح مطرح باشد، گفت‌وگوهایی که بدون آتش‌بس جریان داشته باشد؛ گفت‌وگو نه، بلکه تمسخر «صلح» است: «طالبان با حملات تروریستی، پروسه‌ی صلح را ریشخند می‌کند.»
با افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، شهروندان، نهادهای ملی و بین‌المللی، از هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان خواستند که از فرصت پیش‌آمده استفاده کرده، خشونت‌ها را کاهش دهند و به آتش‌بس توافق کنند.
زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، بامداد دوشنبه (۳۱ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشت که افزایش خشونت‌ها تأسف‌آور است؛ زیرا افغان‌ها، به شمول شمار زیادی از غیرنظامیان، در آن کشته می‌شوند. او افزوده است: «با نظرداشت این که اخیراً گفت‌وگوهای صلح افغانستان آغاز شده، ضروری است که تمام طرف‌ها، خشونت را به طور قابل ملاحظه، کاهش دهند.»
همین‌گونه سازمان ملل متحد و اتحادیه‌ی اروپا در روز جهانی صلح، در توییت‌های جداگانه‎‌ا‌ی تأکید کردند که خشونت‌ها در افغانستان، باید کاهش یابد و دو طرف از فرصت پیش‌آمده در گفت‌وگوهای صلح استفاده کنند.
یوناما، دوشنبه (۳۱ سنبله)، در برگه‌ی رسمی تویتر این نهاد، نوشته است که افزایش خشونت‌ها، سبب تلفات بیش‌تر غیرنظامیان می‌شود و این موضوع، نگران‌کننده است. این نهاد افزوده است که خشونت‌ها باید کاهش یابد تا زمینه‌ی بهتر گفت‌وگوهای صلح میان‌افغانان فراهم شود.
همین‌طور اتحادیه‌ی اروپا در برگه‌ی تویترش نوشته است: «در روز جهانی صلح و در جریان گفت‌وگوهای امیدوارکننده‌ی دوحه، افزایش خشونت‌ها و تلفات بی‌سابقه‌ی غیرنظامیان، به شدت نگران‌کننده است. ما یک‌ بار دیگر از طالبان می‌خواهیم تا همین اکنون، خشونت را متوقف ساخته و در زودترین فرصت، به آتش‌بس متعهد شوند.»
تلفات غیر نظامیان پس از گشایش گفت‌وگوهای صلح
پس از شنبه (۲۲ سنبله) -که گفت‌وگوهای صلح در دوحه گشایش یافت-، طالبان به اضافه‌ی حمله بر پاسگاه‌های ارتش، افراد ملکی را نیز مورد حمله‌‌های تروریستی شان قرار داده اند.
بر بنیاد آماری که وزارت امور داخله، دیروز (دوشنبه، ۳۱سنبله) اعلان کرد، در جریان دو هفته‌ی گذشته، ۹۸ غیرنظامی از سوی طالبان در کشور کشته شده و ۲۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.
از سویی هم، یوناما در برگه‌ی تویترش در روز دوشنبه (۳۱ سنبله)، نوشته است که روز شنبه‌ی هفته‌ی روان در چهار رویداد جداگانه، ۲۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند و ۳۹ نفر دیگر زخم برداشته است که کودکان و زنان نیز شامل آن استند.
گروه طالبان به ادامه‌ی حمله‌های تروریستی شان، در بیست و چهار ساعت گذشته دو حمله‌ی انتحاری را در کابل انجام داده اند که در اثر آن یک نوزاد کشته و سه غیر نظامی زخم برداشته اند.
نورآغا فیضی، فرمانده‌ی پولیس ولایت سرپل، می‌گوید‌ که مولوی هاشم مسؤول امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان، روز یک شنبه (۳۰ سنبله) یک زن ۲۸ ساله را در این ولایت کشته است.
طوری که روشن است، با گشایش گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر، تروریستان طالب سطح خشونت‌ها را نیز افزایش داده اند. به باور میرزا محمد یارمند آگاه امور سیاسی، گروه طالبان، قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در گفت‌وگوهای صلح امتیازگیری کند.