بیست‌ویکمین سالگرد تخریب پیکره‌های بودا؛ «طالبان جنایت‌های گذشته‌ی شان را نادیده می‌گیرند»

عصمت امین
بیست‌ویکمین سالگرد تخریب پیکره‌های بودا؛ «طالبان جنایت‌های گذشته‌ی شان را نادیده می‌گیرند»

جمعی از فعالان فرهنگی بامیان در بیست‌ویکمین سالگرد تخریب پیکره‌های بودا می‌گویند، طالبان جنایت‌هایی را که در گذشته علیه شهروندان و علیه تاریخ و فرهنگ افغانستان انجام داده، نادیده می‌گیرند.

در قطع‌نامه‌ای که روز گذشته -پنج‌شنبه، ۱۹ حوت-، از سوی فعالان فرهنگی بامیان نشر شده، آمده است که جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه باید طالبان را نسبت به تخریب پیکره‌های بودای بامیان پاسخ‌گو بسازند و از آن‌ها تضمین بگیرند که دوباره مرتکب چنین جنایتی نشوند.

در قطع‌نامه، آمده است که طالبان به دلیل تفکر افراطی شان در تلاش حذف نمادها و ارزش‌های تاریخی و فرهنگی کشور استند.

در بخشی از این قطع‌نامه، آمده است: «با روی‌کارآمدن طالبان، ساخت‌وساز های خودسرانه در ساحات تاریخی بامیان به طرز بسیار تکان‌دهنده افزایش یافته و جریان دارد. هشدار می‌دهیم که با توجه به گسترش روزافزون این ساخت‌و‌سازها در آینده‌ی نه چندان دور ساحات تاریخی بامیان به صورت کلی تخریب خواهند شد.»

فعالان مدنی بامیان، گفته اند که از ماه فبروری سال روان میلادی به این‌طرف، کندن‌کاری‌های غیر قانونی از سوی طالبان و قاچاق‌بران آثار تاریخی در ساحه پشت بودا، صلصال و شهرغلغله انجام شده است.

آن‌ها هم‌چنان، ادعا کرده اند که در ۱۵ آگست سال گذشته‌ی میلادی و هم‌زمان با سقوط دولت پیشین، ده‌ها قلم آثار تاریخی از ذخیره‌گاه‌های این آثار در پیش پای «بودای صلصال» و میراث‌های فرهنگی بامیان سرقت و تاراج شده است.

در این قطع‌نامه‌ از سازمان یونسکو و طالبان خواسته است که ساحات تاریخی بامیان را استملاک کرده و جلو ساخت‌وسازهای خودسر در این ساحات را بگیرند.

این در حالی است که بیست‌ویک سال پیش، ملا عمر رهبر گروه طالبان دستور تخریب بودای بامیان را صادر کرد. افراد او، در یازدهم مارچ سال ۲۰۰۱ میلادی، دو مجسمه بزرگ بودا را در یک چشم‌به‌هم‌زدن نابود کردند؛ آن‌چه امروز فعالان فرهنگی بامیان از آن به عنوان بزرگ‌ترین قتل عام فرهنگی قرن یاد می‌کنند.

چندی پیش نیز، شماری از رسانه‌ها به نقل از اسحاق موحیدی، رییس پیشین اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان افغانستان، گزارش داده اند که در بخش‎هایی از شهر بامیان، حفاری‌های غیرمجاز، غیرقانونی و ساخت‌وسازهای مسکونی جریان دارد.

در ماه جنوری سال روان، ملا عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان به دویچه‌وله آلمانی، تأیید کرد که حفاری‌هایی در این منطقه صورت گرفته است. اولین حفاری غیرقانونی به تاریخ ۲۸ ماه جنوری سال روان میلادی در این ساحه اتفاق افتاده است.

 هم‌چنان باشندگان بامیان گفته اند، شایعاتی‌ وجود دارد که سرحدی، والی طالبان برای بامیان این حفاری‌ها را برای پیداکردن یک شاهزاده خانم با تمام جواهراتش انجام داده است. والی بامیان برای جست‌وجو و پیدا کردن جواهرات اطراف بودا و مخروبه‌ها را حصارکشی کرده است.