محروم شدن مسؤول فوتبال افغانستان در قضیه‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی از سوی فیفا

مهدی غلامی
محروم شدن مسؤول فوتبال افغانستان در قضیه‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی از سوی فیفا

نوشته شده: سایت الجزیره

ترجمه: مهدی غلامی

به دنبال پیامدهای رسوایی سوءاستفاده‌ی جنسی؛ فیفا، سازمان اداره کننده‌ی فوتبال در جهان؛ یک مقام عالی‌رتبه‌ی افغان را به دلیل سکوت در برابر اتهام بازیکنان تیم ملی بانوان این کشور، به مدت پنح سال محروم کرد.

فیفا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که سید علی‌رضا آقازاده دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، در تحقیقاتی که فیفا انجام داده است؛ به دلیل تخطی‌هایش در مورد شکایت چندین بازیکن زن افغانستان از کرام‌الدین کریم، رئیس سابق فدراسیون فوتبال این کشور، مقصر شناخته شده است.

کرام‌الدین کریم در ماه جون برای همیشه محروم شد و وظایف پنج مقام دیگر نیز در ماه دسامبر به تعلیق درآمد.

شکایت بازیکنان زن در رابطه به سوءاستفاده‌ی جنسی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، در زمانی صورت گرفته بود که آقازاده که اکنون عضو کمیته‌ی اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا است، دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان بود.

فیفا روز جمعه گفت: «اتاق محاکمه بنا بر تصمیم‌اش، حکم کرد که آقای آقازاده از سوءاستفاده‌ها مطلع بوده است و براساس کود اخلاق فیفا وظیفه داشت که برای جلوگیری از آن، سوءاستفاده‌ها را گزارش بدهد.»

آقازاده که عضو کمیته‌ی دائمی فیفا نیز بود، به پرداخت ۱۰ هزار فرانک سویسی (معادل ۱۰ هزار دالر) محکوم شده است.

فیفا گفت که این حکم در روز جمعه به آقازاده ابلاغ شده و طی آن، فوراً از تمام فعالیت‌های مربوط به فوتبال در سطح ملی و بین‌المللی محروم شده است.

‘سوءاستفاده‌های مکرر جنسی’

این حکم می‌تواند منجر به عزل آقازاده از کمیته‌ی اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا شود که تنها چند ماه از انتخاب شدنش برای دوره‌ای چهار ساله می‌گذرد.

او در ماه اپریل در حالی انتخاب شد که فدراسیون فوتبال افغانستان تحت بررسی قرار داشت.

فدراسیون فوتبال افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تا مشخص شدن تصمیم و حکم نهایی منتظر خواهد ماند» و پس از آن در مورد برکناری آقازاده از سمت‌اش اقدام خواهد کرد.

آقازاده می‌تواند از دادگاه حکمیت ورزش در لوزانِ سویس، درخواست تجدیدنظر کند.

بازیکنان تیم ملی بانوان افغانستان، مقام‌های فدراسیون فوتبال را به چندین سال سوءاستفاده‌ی جنسی و سرپوش گذاشتن به این قضیه، متهم کرده بودند.

زمانی که بازیکنان تیم ملی بانوان این موضوع را علنی کرده و از سرعت تحقیق‌ محرمانه‌ی گذشته ناامید شده بودند، مقامات قضایی افغانستان و فیفا در این موضوع دخالت کردند.

فیفا در ماه جون، کرام‌الدین کریم را به اتهام «سوءاستفاده‌های مکرر جنسی» به گونه‌ی ابدی محروم و به پرداخت یک میلیون فرانک سویسی (معادل به یک میلیون دالر) محکوم کرد.

کِلی لیندسی، مربی تیم ملی بانوان افغانستان، از فیفا به علت کمبود جدیت در برابر تحقیق از دیگر مقامات؛ انتقاد کرد.

فیفا گفت که هنوز «مشغول بررسی اتهام‌ها علیه دیگر مقامات فدراسیون در ارتباط به همین تحقیقات و سمت‌های شان به عنوان مسؤولین است.»

تیم ملی بانوان افغانستان در سال ۲۰۱۰ ایجاد شد و در آخرین رتبه‌بندی فیفا، در مکان ۱۴۵ دنیا قرار داشت.