یوناما: مبارزه با فساد در افغانستان، نیازمند تمرکز و تلاش‌های دوام‌دار است

محمد گوهری
یوناما: مبارزه با فساد در افغانستان، نیازمند تمرکز و تلاش‌های دوام‌دار است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، تاکید می‌کند که تداوم پیشرفت‌ها در راستای تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد، نیازمند تمرکز و تلاش‌های دوام‌دار است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، امروز دوشنبه (۳۰ ثور) سومین گزارش خود در مورد مبارزه با فساد را منتشر کرده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی ملل متحد برای افغانستان، گفته است که مبارزه در برابر فساد در این کشور، هنوز هم نیاز اساسی محسوب می‌شود. او تاکید کرده است: «تمام نهادهای افغانستان در کنار همه‌ی اقشار جامعه، باید به تلاش‌های خود در راستای افزایش اصول تعهد، حساب‌دهی و شفافیت ادامه بدهند.»

تدامیچی یاماموتو، گفته است که فساد، حتا چشم‌انداز صلح را در معرض خطر قرار می‌دهد، در حالی که راه حل مبتنی به مذاکرات برای آینده‌ی افغانستان باید بر اساس صداقت و عدالت باشد.

بر اساس این گزارش، تلاش‌های جاری دولت در راستای مبارزه با فساد، روی زندگی شمار زیادی از شهروندان افغانستان بی‌تاثیر بوده و با وجود بسیاری از اصلاحات در عرصه‌های حقوقی و پالیسی، فساد هنوز هم به عنوان مانعی اساسی بر سر راه رسیدن به صلح و رفاه دایمی افغانستان قرار دارد.

یوناما تاکید کرده است که دولت افغانستان باید استراتیژی درازمدت مبتنی به دست‌آوردهای حاصله از روند اصلاحات را تهیه کرده و از اراده‌ی ملی، به عنوان اهرمی برای مبارزه با فساد استفاده کند.

آقای یاماموتو، افزوده است که انتخابات آینده، آزمونی برای تطبیق تجربه‌های حاصله است. او گفته است که ملل متحد به پشتیبانی از افغانستان، در راستای مبارزه با فساد اداری متعهد باقی خواهد ماند.