محمد علی و ماجرای گرده‌ی گم شده‌اش

سکینه امیری
محمد علی و ماجرای گرده‌ی گم شده‌اش

از چند روز به این سوی عکس یک کودک در رسانه های اجتماعی دست به دست می‌شود. عکس این کودک که نشان می‌دهد گرده سمت چپ او جراحی شده است. در برگه‌‌ای که به دست این کودک است، آمده:« من خواهان به محاکمه کشانیدن احمد فیضان کاکر رییس پرورشگاه تهیه‌ی مسکن با هم دستانش می‌باشم. من خواهان گرده‌ی فروخته‌شده‌ام می‌باشم.»

 عکس متعلق به محمد علی ولد محمد سجاد باشنده‌ی دره‌ی ترکمن، ولسوالی سرخ پارسای ولایت پروان است. او که اکنون ۱۴ سال دارد از سن هفت سالگی در پرورشگاه تهیه‌مسکن بزرگ شده و دانش آموز صنف ششم است.

او امروز در یک کنفرانس خبری که برای پیگیری قضیه فروش گرده‌اش ترتیب شده‌بود، گفت:«من صد درصد مطمین نیستم که گرده‌ام است یا نیست، ولی من از ناحیه‌ی جراحی شده‌ی گرده‌ام درد دارم و دوا مصرف می‌کنم. دو سال پیش یک شفاخانه در بلخ بعد از معاینات به من گفت که گرده ام نیست.»

مسوولان در وزارت کار و امور اجتماعی، کشیدن و فروش گرده این کودک را تایید نکرده اما می‌گویند که گرده‌ی این کودک به دلیل داشتن سنگ و التهاب در شفاخانه‌ی ایمرجنسی  عمل شده‌است.

غلام حیدر جلانی معیین امور اجتماعی این وزارت امروز به رسانه‌ها می‌گوید که کشیدن  فروش گرده‌ی این کودک در حد یک شایعه است و برای روشن شدن این موضوع  وزارت کار هیاتی را توظیف کرده‌است.« شکایت این کودک یک ماه پیش به ما رسید. رهبری وزارت هیاتی را جهت بررسی توظیف کرده و نتیجه بررسی‌های هیات را به زودی با رسانه‌ها شریک می‌سازد.»

سیدانور سادات سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی نیز در این کنفرانس گفت که خبر فروش گرده یک شایعه است و آن را کسانی ساخته که به‌خاطر اصلاحات  موقف شان را در خطر می‌بینند.« رهبری وزارت برای آوردن اصلاحات کار می‌کند که در مقابل آن مقاوت می‌شود»

آقای سادات تاکید کرد که برای بررسی شکایت محمدعلی هیاتی را موظف کرده است که اگر نتیجه‌ی بررسی‌ها نشان دهد که موضوع فروش گرده‌اش درست باشد متهمان به پنجه‌ی‌ قانون سپرده خواهد شد.

شروع ماجرا

محمد علی ولد محمد سجاد در۲۸/۱۰/۲۰۱۶ مریض می‌شود. او بعد از مراجعه به کلینک پرورشگاه تهیه‌ی مسکن(پرورشگاه پسرانه) قرص مسکن و تقویه دریافت می‌کند، اما در تاریخ ۲۹/۱۰/۲۰۱۶ شب هنگام به دلیل بد بودن اوضاع صحی‌اش به شفاخانه‌ی ایمرجنسی منتقل می‌شود.

داکتر نصیر احمد رفا، داکتر کلینک پرورشگاه می‌گوید که شفاخانه‌ی ایمرجنسی به آنان اطلاع می‌دهد که گرده‌ی کودک شدیدا التهابی بوده و سنگ آورده است و به این دلیل نیاز به عملیات دارد.«علی به دلیل درد شدید گرده و با اجازه‌ی مربی‌اش شب هنگام به ایمرجنسی منتقل شد. داکتران تشخیص دادند که گرده‌اش سنگ داشته و التهابی بوده و با اجازه‌ی ما، گرده‌اش را عمل کردند.»

محمد علی بعد از عملیات ۲۴ روز در شفاخانه‌ی ایمرجنسی بستری می‌شود و در تاریخ ۸/۱۱/۲۰۱۶ از شفاخانه مرخص می‌شد. او سه روز بعد و بنابر درخواست شفاخانه دوباره‌، جهت تبدیل پانسمان منتقل می‌شود. محمد علی بعد از این تبدیلی پانسمان دوبار دیگر در تاریخ‌های ۱۶/۱۱/۲۰۱۶،  ۴/۱/۲۰۱۷ و ۲۱۱/ ۲۰۱۷برای چکاپ مجدد به شفاخانه‌ی ایمرجنسی منتقل می‌شود و در آخرین بار مراجعه داکتران در گزارش صحی‌اش تصدیق کرده که او صحت کاملش را بازیافته است.

داکتر کلینک پرورشگاه می‌گوید که بعد از این گزارش نیز همیشه محمدعلی زیر نظر او بوده است، اما محمد علی می‌گوید که از مدت‌ها به این سو از درد گرده و سوزش آن رنج می‌برده و آخرین بار او برای درمان آن در بلخ به داکتر مراجعه کرده است. « گرده‌ام درد و سوزش داشت. در بلخ به شفاخانه‌ی آفتاب رفتم. داکتر در آنجا برایم گفت که گرده‌ام نیست.» او در پی این گفته دو ماه پیش به وزارت کار و امور اجتماعی و حتا به رییس جمهور شکایت می‌کند تا قضیه بررسی شود.

مسوولان در وزارت کار می‌گویند که به دنبال پیدا شدن خانواده‌ی احمدعلی در مزار او را به مزار برده تا به خانواده‌ی او تسلیم کنند، اما خانواده‌ی محمد و همچنان خودش نمی‌خواهد که در مزار بماند و مجددا به کابل منتقل می‌شود.

غلام جیلانی فرهاد معین وزارت کار و امور اجتماعی گفت:«ما کاکای محمدعلی را در مزار پیدا کردیم و خواستیم محمد علی را به او بسپاریم، اما کودک و اقاربش نخواستند.»

او اضافه می‌کند که محمدعلی در مزار حالش بد می‌شود و به شفاخانه برده می‌شود. شفاخانه به محمد علی در این مدت گفته‌ است که او تنها یک گرده دارد.

 با این حال، مسوولان در  وزارت کار و امور اجتماعی قضیه‌ی کشیدن و فروش گرده‌ی محمدعلی را رد کرده می‌گویند که به دلیل رخصتی‌های پی‌هم و نبود داکتر معالج محمدعلی پرونده‌ی بیماری‌اش در شفاخانه‌ی ایمرجنسی بررسی نشده‌است، اما براساس معاینات  انجام شده، تمام ادعا در مورد فروش گرده‌ی این کودک دروغ بوده و هر دو گرده‌ی او وجود دارد.

 با آن که اصل مساله‌ی کشیدن گرده‌ی چپ محمدعلی تا هنوز روشن نیست، اما شهروندان با دادخواهی در شبکه‌های اجتماعی در باره‌ی این موضوع، خواستار تحقیق جدی و سریع در این زمینه شده‌اند. برخی از این شهروندان، از کشیدن و فروش گرده‌ی این کودک به عنوان «جنایت علیه بشریت» یاد کرده می‌گویند که کودکان در پرورشگاه‌ها در شرایط ناگواری به سر می‌برند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که طی سال‌های اخیر فروش و پیوند گرده در افغانستان بیشتر رواج یافته است. هم اکنون نیز برخی از شفاخانه‌ها جراحی‌های پیوند گرده را انجام می‌دهند.. افزون براین سایر کودکان در پرورشگاه تهیه‌ی مسکن نیز می‌گویند که گرده‌ی محمدعلی در بدل ۳۵ لگ افغانی به فروش رسیده است.

آنها می‌گویند شنیده شده که کودک به دلیل داشتن اپندکس، به بهانه‌ی تداوی، گرده‌اش به فروش رسیده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x