فاجعه‌ی کندهار؛ «طالبان برای رضایت باداران پنجابی خود، خون غیرنظامیان را به حراج می‌گذارند»

علی شیر شهیر
فاجعه‌ی کندهار؛ «طالبان برای رضایت باداران پنجابی خود، خون غیرنظامیان را به حراج می‌گذارند»

با آن که طالبان و حکومت افغانستان در قطع‌نامه‌ی نشست بین‌الافغانی در دوحه‌ی قطر، روی کاهش تلفات غیرنظامیان تأکید کرده بودند؛ اما با خلق فاجعه در ولسوالی خاکریز ولایت کندهار، نشان دادند که عمل آنان، فرسنگ‌ها از آنچه که می‌گویند فاصله دارد و نمی‌شود روی هیچ حرف آنان، اعتماد کرد.

این رویداد واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است. سازمان ملل در یک پیام تویتری، خواهان توقف فوری سلاح‌های غیر قانونی مانند ماین‌های مقناطیسی در افغانستان شده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز ضمن تقبیح شدید این رویداد تروریستی می‌گوید که ماین‌گذاری در مسیر رفت و آمد مردم و هدف قراردادن افراد ملکی و تأسیسات عام‌المنفعه، جنایت بشری است.

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که «رییس جمهور غنی ضمن تقبیح شدید این عمل تروریستی و ضد انسانی، گفت که ماین‌گذاری در مسیر رفت و آمد مردم و هدف قراردادن افراد ملکی و تأسیسات عام‌المنفعه، جنایت بشری محسوب می شود.»

از سویی‌هم تادین خان اچکزی، فرمانده‌ی پولیس کندهار به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که «گروه تروریستی زیر نام طالب، همواره در بدل خلق وحشت در میان مردم بی‌گناه، امتیازگیری کرده و برای راضی کردن باداران پنجابی خود، خون این مردم را به حراج می‌گذارد.»

فرمانده‌ی پولیس کندهار تأکید دارد که طالبان با خلق این فاجعه و با «شهید کردن» ده‌ها کودک، زن و بزرگ‌سال یک‌بار دیگر روی «غلامان بیگانه»‌ی شان را نشان دادند.

با این حال یوناما، با نشر اعلامیه‌ای خواستار توقف فوری کشتار غیرنظامیان و استفاده از ماین‌های مقناطیسی از سوی طالبان شده است. دفتر یوناما اعلام کرده که در رویداد خاکریز ولایت کندهار ۱۳ غیرنظامی به‌شمول کودکان و زنان کشته شده‌ است.

یوناما تاکید کرده است: «همین حالا باید کشتار غیرنظامیان را به صفر برسانید. یوناما خواهان توقف فوری سلاح‌های غیرقانونی و غیر معیاری مانند ماین‌های مقناطیسی است؛ سلاحی که جان ۱۳ غیر نظامی را به‌شمول کودکان و زنان در خاکریز کندهار گرفت.»

روز دوشنبه، در نتیجه‌ی انفجار یک ماین کنار‌ جاده‌ای پس از برخورد با یک موتر باربری پر از سرنشین در مسیر جاده‌ی خاکریز- کندهار، دست‌کم ۱۱تن کشته شده و  ۳۵ تن دیگر زخمی شدند. قربانیان همه غیرنظامی و شامل زنان و کودکان بودند که هفت کودک، دو زن و دو مرد، کشته شدگان این رویداد بودند.

دفتر رسانه‌ای والی کندهار با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که این انفجار حوالی ساعت ۲ پس از چاشت دوشنبه (۲۴سرطان) در منطقه‌ی درزاب این ولایت رخ داده است.

حیات‌الله حیات، والی کندهار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این افراد ساکنان ولایت هلمند بوده‌اند و برای زیارت در زیارت‌گاهی موسوم به «شاه مقصود» در ولسوالی خاکریز آمده بودند که موتر حامل آن‌ها در مسیر راه، با بمب برخورد کرده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به روزنامه‌ی صبح کابل، طالبان را مسؤول این ماین‌گذاری دانسته و تأکید دارد که «در این ماین کنار جاده‌ای در خاکریز کندهار، ۱۱ سرنشین یک موتر مازدا شهید شدند و ۳۵ غیرنظامی دیگر، زخمی شدند.»

طالبان عامل کشتار ۸۰ درصد غیرنظامیان

در هفته‌های پسین، تلفات غیرنظامیان در حمله‌های هراس‌افگنانه در پایتخت و دیگر ولایت‌ها افزایش یافته‌است.

چند روز پیش در پی حمله‌ی انتحاری در یک مراسم عروسی در جلال‌آباد، ۹ تن جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند. همه‌ی قربانیان این رویداد نیز غیرنظامیان بودند.

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) درگزارش تازه‌اش گفته است که در شش ماه گذشته، نزدیک به ۳۲۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند که در این میان طالبان و داعش عامل بیشترین تلفات این غیرنظامیان بوده‌اند.

 بر اساس گزارش پنتاگون از ماه دسامبر ۲۰۱۸ تا ماه می ۲۰۱۹، تنها ۳۱۶۳ غیرنظامی کشته و یا زخمی شده‌اند که شامل ۲هزار و ۲۱۳ تن زخمی و ۹۵۰ تن کشته می‌شود. پنتاگون افزوده که عامل بیشتر از ۸۰ درصد این کشتار غیرنظامیان، طالبان و داعش بوده‌اند.