غنی: عبدالله خواهان تغییر قانون اساسی است

صبح کابل
غنی: عبدالله خواهان تغییر قانون اساسی است

محمداشرف غنی، تأکید می‌کند که عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، خواهان تغییر قانون اساسی است.

آقای غنی، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۵ حمل) در یک پیام ویدیویی گفت که روز گذشته، با عبدالله عبدالله دیدار و در مورد ایجاد حکومت همه‌شمول، مشوره کرده است.

آقای غنی افزود که نقش بزرگ در روند صلح به عبدالله عبدالله و جاسازی تیم ثبات و همگرایی در کابینه، از وعده‌هایی بوده که به آقای عبدالله داده است.

او تصریح کرد: «هرچند وعده دادم، اما آقای عبدالله بر تغییر در قانون اساسی تأکید داشت. او خواستار همه‌چیز در یک شب است که کاملا در مغایرت با قانون اساسی افغانستان قرار دارد. من به عنوان یک فرد نمی‌توانم تا در قانون اساسی تغییرات بیارم. برای هر خواست معقولی که در مغایرت با قانون نباشد، آماده‌ام.»

آقای غنی، گفت که تعهد او برای ساختن حکومت فراگیر، متشکل از تمام جناح‌های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و جنسیتی پابرجاست و روی آن کار می‌کند.

او تأکید کرد که تجربه‌ی حکومت‌های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه‌های ناکام نیستیم.

این در حالی است که مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، روز دوشنبه (۴ حمل) در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و با غنی و عبدالله، دیدار کرد؛ اما تلاش‌های، او برای توافق میان این دو نفر، بی‌نتیجه پایان یافت.

پس از آن، وزارت خارجه‌ی ایالات متحده، عدم توافق سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله را تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا خوانده و تأکید کرد که کمک‌های این کشور به افغانستان، در سال جاری میلادی یک میلیارد دالر کاهش خواهد یافت. این وزارت، گفته است که ناکامی رهبران افغان، به روابط کابل – واشنگتن صدمه زده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، تأکید کرده است که اگر رهبران افغان حکومت همه‌شمول تشکیل دهند، ممکن است ایالات متحده از آن حمایت کرده و در بازنگری‌های خود تجدید نظر کند.