تلاش‌های کمیته‌ی حل تنش انتخاباتی با شکست مواجه شد

نیما کاوه
تلاش‌های کمیته‌ی حل تنش انتخاباتی با شکست مواجه شد

تلاش‌های کمیته‌ی حل تنش انتخاباتی مجلس نمایندگان، با وجود تلاش‌های فراوان، ظاهراً با شکست روبرو شده است.

قرار بود کمیته‌ی ۲۷ نفری حل تنش انتخاباتی مجلس نمایندگان، امروز پنج‌شنبه(۲ جوزا) یک رای مورد منازعه را به رای‌گیری عمومی بگذارد، اما این کار با بن‌بست مواجه شد.

طبق قرار باید نشست امروز مجلس نمایندگان، با رهبری عبدالقیوم سجادی آغاز می‌شد، اما نمایندگان به او اجازه‌ی صحبت کردن را ندادند.

در نشست امروز مجلس، هواداران مير رحمان رحمانى خواهان رای‌گيرى علنى و هواداران كمال ناصر اصولى خواهان رای‌گيرى سرى بودند که سر انجام به توافق نرسیدند.

با این حال، کمال ناصر اصولی می‌گوید که کمیته‌ی حل تنش انتخاباتی، به گونه‌ی یک‌جانبه کار کرده است. او افزود: «اصلا کمیته روی سه، چهار مورد تشکیل شده بود، مورد اول اصل پروسه رای‌دهی بود، چون ما ادعا کرده بودیم که فساد موجود بوده و ورق‌ رای سفید از صندوق بیرون برده شده است و مورد دیگر بحث باطل یک رای جناب رحمانی و شفافیت انتخابات بود»

آقای اصولی علاوه کرد که یازده تن از اعضای کمیته‌ی حل تنش انتخاباتی، به دلیل عدم بحث روی اصل پروسه، نشست را به رسم اعتراض تحریم کردند؛ زیرا کمیته یک‌جانبه قضاوت کرده و تنها در مورد یک رای مورد منازعه فیصله کرده است.

او هم‌چنان در تناقض به حرف خود مبنی بر بررسی کمیته در مورد یک رای باطل میر رحمان رحمانی، گفت: «کمیته مطابق ماده ۹ بند سه اصول وظایف داخلی که در مورد رای باطل شکایت ثبت نشده است، حق و صلاحیت فیصله را نداشته است»

در همین حال، ضیاالدین ضیا، نمایندهی مردم سمنگان در مجلس، این موضوع را خاتمه یافته خواند و گفت که میرحمان رحمانی، با کسب پنجاه به علاوه‌ی یک، به عنوان رییس مجلس انتخاب شده و نیز کمیته‌ی ۲۷ نفری کار خود را با کمال صداقت و ایمانداری پیش برده و نتیجه را اعلام کرده است.

طبق انتخابات پنج روز قبل ریاست مجلس نمایندگان، میرحمان رحمانی ۱۲۳رای تایید و کمال ناصر اصولی ۵۵ رای تایید اعضای مجلس را کسب کرده بودند و آقای رحمانی از سوی رییس موقت، به‌عنوان رییس دوره‌ی هفدهم تقنینی پیروز اعلام شده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x